Γολγοθάς!!! Η επιλογή λέβητα pellet στην Ελλάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19062 από Sp4wN
Καλησπερα παιδια και απο μενα ... Όντως τωρα που ειναι περιοδος ανασυνταξης δυναμεων ολοι εχουμε πλεον μπει σε μια διαδικασια ενεργειακης βελτιωσης των σπιτιων για να μειωσουμε το κοστος θερμανσης . Διαβασα πααααααρα πολλα απο τα ποσταρισματα σας και μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ξερω πλεον περισσοτερα πραγματα αλλα ειμαι περισσοτερο μπερδεμενος . Η κατασταση εχει ως εξης . Διαθετω μια μεζονετα 170 τμ στον Βολο με μετρια ως κακη μονωση (ενα μερος κεραμιδια μονο στην ταρατσα και το υπολοιπο πλακα , διπλα τζαμια αλουμινιου με θερμοστοπ ).Πραγμα που σημαινει πως θα χρειαστουν τουλαχιστον 30-35KW για να γινει σωστη δουλεια με τα σωματα που διαθετω και το fun coil . Ο μηχανικος που μου εκανε μια προχειρη μελετη μου προτεινε ξυλολεβητα μαντεμενιο απλο αλλα δεν εχω σκοπο να γινω θερμαστης και στο Βολο οπως και στα περισσοτερα μερη οσοι εμπορευονται λεβητες και καυστηρες πελλετ παιζει να ξερουν και λιγοτερα απο μερικους απο σας :) ΣΤοιχεια που μπορω να παραθεσω ειναι τα εξης ... το σπιτι ειναι βορινο , διαθετω λεβητα-καυστηρα πετρελαιου ο οποιος προκειται να αντικατασταθει η να συνδεθει παραλληλα για παν ενδεχομενο , εχω κοιταξει και διαβασει πολλες προτασεις και λυσεις απο αυτες που εχουν εγκαταστησει μερικοι απο μας και προσπαθω να καταληξω καπου . Το επιθυμητο αποτελεσμα θα ειναι να εχω ζεστο σπιτι με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα και με μια επενδυση για τον λεβητα καυστηρα στο ανωτατο οριο των 2500-3000 ευρω .Ελπιζω να μην ειναι βαρετο το θεμα και ευχαριστω προκαταβολικα για την ανοχη ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20382 από jnet

Sp4wN έγραψε: Καλησπερα παιδια και απο μενα ... Όντως τωρα που ειναι περιοδος ανασυνταξης δυναμεων ολοι εχουμε πλεον μπει σε μια διαδικασια ενεργειακης βελτιωσης των σπιτιων για να μειωσουμε το κοστος θερμανσης . Διαβασα πααααααρα πολλα απο τα ποσταρισματα σας και μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι ξερω πλεον περισσοτερα πραγματα αλλα ειμαι περισσοτερο μπερδεμενος . Η κατασταση εχει ως εξης . Διαθετω μια μεζονετα 170 τμ στον Βολο με μετρια ως κακη μονωση (ενα μερος κεραμιδια μονο στην ταρατσα και το υπολοιπο πλακα , διπλα τζαμια αλουμινιου με θερμοστοπ ).Πραγμα που σημαινει πως θα χρειαστουν τουλαχιστον 30-35KW για να γινει σωστη δουλεια με τα σωματα που διαθετω και το fun coil . Ο μηχανικος που μου εκανε μια προχειρη μελετη μου προτεινε ξυλολεβητα μαντεμενιο απλο αλλα δεν εχω σκοπο να γινω θερμαστης και στο Βολο οπως και στα περισσοτερα μερη οσοι εμπορευονται λεβητες και καυστηρες πελλετ παιζει να ξερουν και λιγοτερα απο μερικους απο σας :) ΣΤοιχεια που μπορω να παραθεσω ειναι τα εξης ... το σπιτι ειναι βορινο , διαθετω λεβητα-καυστηρα πετρελαιου ο οποιος προκειται να αντικατασταθει η να συνδεθει παραλληλα για παν ενδεχομενο , εχω κοιταξει και διαβασει πολλες προτασεις και λυσεις απο αυτες που εχουν εγκαταστησει μερικοι απο μας και προσπαθω να καταληξω καπου . Το επιθυμητο αποτελεσμα θα ειναι να εχω ζεστο σπιτι με τα λιγοτερα δυνατα εξοδα και με μια επενδυση για τον λεβητα καυστηρα στο ανωτατο οριο των 2500-3000 ευρω .Ελπιζω να μην ειναι βαρετο το θεμα και ευχαριστω προκαταβολικα για την ανοχη ;)


Πόσο πετρέλαιο χρειαζόταν να καις τα προηγούμενα χρόνια για ικανοποιητική ζέστη?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #20424 από Sp4wN

Πόσο πετρέλαιο χρειαζόταν να καις τα προηγούμενα χρόνια για ικανοποιητική ζέστη?


3 - 3.5 τονους το πολυ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20431 από jnet

Sp4wN έγραψε: 3 - 3.5 τονους το πολυ


Καλά όταν το αποφασίσεις να πας για λέβητα το βλέπουμε...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20433 από Sp4wN

jnet έγραψε:

Sp4wN έγραψε: 3 - 3.5 τονους το πολυ


Καλά όταν το αποφασίσεις να πας για λέβητα το βλέπουμε...


Ε να ξαναρθω τοτε αμα ειναι , Μη συζηταμε τσαμπα ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20511 από Sp4wN
Αυτος ο λεβητας πως μας φαινεται ? Γιατι αυτη η περιπτωση ειναι στα κυβικα μου !! σε αναγκες το σπιτι εχει 31.000 kcal οποτε λογικα θα φτανει !!

www.alphaclimagr.gr/p.Se-15-Atokes-dosei...U-AERIOU.596604.html

Η τιμη μου φανηκε πολυ καλη και γι αυτο ρωταω !! Οποιος ξερει κατι ας μου γραψει

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ