Γολγοθάς!!! Η επιλογή λέβητα pellet στην Ελλάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4512 από GEO

pantelis1973 έγραψε:

jnet έγραψε:

GEO έγραψε: Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι νέο μέλος αν και έχω μελετήσει καλά τις συζητήσεις. Ενδιαφέρομαι για λέβητα πελλετ και ξύλου και όντως έχω δυσκολευτεί πολύ στην επιλογή. Τον τελεύταίο καιρό κατέληξα σε δύο συστήματα.
Τον PELLETIX EKOS (dakon) με καυστήρα ECOFIRE και τον BOSCH με καυστήρα PELLAS.
Από ότι έχω δει οι δύο λέβητες είναι ίδιοι. Η τιμή τους όμως έχει μεγάλη διαφορά (περίπου 700€).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δει τα παραπάνω συστήματα ή τα έχει δουλέψει και αν γνωρίζει γιατί τέτοια διαφορά του bosch (φτηνότερος) με τον DAKON(θυγατρική BOSCH).

Έχω ακούσει καλά λόγια και για τον pellas καυστήρα.
Επίσης περιμένω τις πρώτες εντυπώσεις του fillmore από το σύστημά του (καταναλώσεις, αξιοπιστία, απόδοση)
Ευχαριστώ!


Η αποψη μου είναι οτι δεν δικαιολογεί τα 700€ και επιπλέον ο Pellas μπορεί να πάρει και αντιστάθμιση ενώ ο BADO δεν την έχει την δυνατότητα.


ποσο βρηκατε τον bosch με τον pellas?



Οι τιμές Bosch και pellas είναι για 32kw & 45kW σε εταιρεια απο Θεσσαλονίκη

ΛΕΒΗΤΑΣ BOSCH 32 ΚW με PELLAS 26 KW 2680 με ΦΠΑ
ΛΕΒΗΤΑΣ BOSCH 45 ΚW με PELLAS 40 KW 3810 με ΦΠΑ

Δεν ξέρω ποιοτικά τη διαφορά Bosch και Dakon. Πάντως αν και oi λέβητες είναι ίδιοι, η διαφορά τιμής είναι αρκετή.
Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για τους λέβητες μπορεί να μας ενημερώσει. Και αν πραγματικά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα να επενδύσει σε ένα σύστημα Bosch-pellas ή Dakon-ecofire.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4516 από jnet

GEO έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

jnet έγραψε:

GEO έγραψε: Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι νέο μέλος αν και έχω μελετήσει καλά τις συζητήσεις. Ενδιαφέρομαι για λέβητα πελλετ και ξύλου και όντως έχω δυσκολευτεί πολύ στην επιλογή. Τον τελεύταίο καιρό κατέληξα σε δύο συστήματα.
Τον PELLETIX EKOS (dakon) με καυστήρα ECOFIRE και τον BOSCH με καυστήρα PELLAS.
Από ότι έχω δει οι δύο λέβητες είναι ίδιοι. Η τιμή τους όμως έχει μεγάλη διαφορά (περίπου 700€).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δει τα παραπάνω συστήματα ή τα έχει δουλέψει και αν γνωρίζει γιατί τέτοια διαφορά του bosch (φτηνότερος) με τον DAKON(θυγατρική BOSCH).

Έχω ακούσει καλά λόγια και για τον pellas καυστήρα.
Επίσης περιμένω τις πρώτες εντυπώσεις του fillmore από το σύστημά του (καταναλώσεις, αξιοπιστία, απόδοση)
Ευχαριστώ!


Η αποψη μου είναι οτι δεν δικαιολογεί τα 700€ και επιπλέον ο Pellas μπορεί να πάρει και αντιστάθμιση ενώ ο BADO δεν την έχει την δυνατότητα.


ποσο βρηκατε τον bosch με τον pellas?



Οι τιμές Bosch και pellas είναι για 32kw & 45kW σε εταιρεια απο Θεσσαλονίκη

ΛΕΒΗΤΑΣ BOSCH 32 ΚW με PELLAS 26 KW 2680 με ΦΠΑ
ΛΕΒΗΤΑΣ BOSCH 45 ΚW με PELLAS 40 KW 3810 με ΦΠΑ

Δεν ξέρω ποιοτικά τη διαφορά Bosch και Dakon. Πάντως αν και oi λέβητες είναι ίδιοι, η διαφορά τιμής είναι αρκετή.
Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για τους λέβητες μπορεί να μας ενημερώσει. Και αν πραγματικά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα να επενδύσει σε ένα σύστημα Bosch-pellas ή Dakon-ecofire.


Τωρα την διαφορά την βλέπω για 950€ μια και ο fillmore Πήρε τον 24αρη 3630 με το ΦΠΑ

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4622 από jnet

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Γύρω στις 4000 ευρώ κάνει (ίσως λίγο πιο πάνω).
Είτε Srarfire maxi 30, είτε BIODOM, είτε Caldaia Regina τον βρεις, είναι ο ίδιος λέβητας, από Σλοβακία. Srarfire maxi 30 τον λένε στην Ελλάδα λόγω της αντιπροσωπίας (Srarfire λέγεται). Caldaia Regina τον ονομάζει η Pallazzeti στην Ιταλία και BIODOM είναι το εργοστάσιο. Πάντως όλοι γράφουν BIODOM στο ταμπελάκι που έχει ο λέβητας τα στοιχεία του. Υπάρχει κι ένα μικρότερο μοντέλο στα 20 KW, αλλά δε συμφέρει (είναι ελάχιστα πιο φτηνός)


Το συγκεκριμένο λέβητα (Srarfire maxi 30) τον εχω και σε καταστήματα υδραυλικών. Εχει απλώσει αρκετά το δικτυο διανομής του. Οπότε τον βρίσκεις σε αρκετά σημεία.

Από την αλλη βλέπω αυτή την στιγμή τον GEO και τον υποφαινόμενο να μας ενδιαφέρει ο λέβητας BOSCH με καυστήρα PELLAS.

Μαλλον εχει ερθει η ωρα το energ να δημιουργήσει ομαδικές αγορες (group buys) για κάποια προιόντα ίσως σε συνεννόηση με τις αντιπροσωπίες(όπου υπάρχουν) ετσι ώστε να καταφέρει καλύτερη τιμή στο τελικό προιόν. Πιστεύω οτι αυτά τα προιόντα εχουν το περιθώριο να πέσουν αρκετά σε τιμή από την αρχική τιμή. Φανταστείτε αν πηγαίναμε στην κεντρική αντιπροσωπεία και τους λέγαμε οτι θέλουμε 5-10 λέβητες. Πιστευω οτι θα παίρναμε την τιμή που θα πάρει κάποιος που ανοίγει καινούριο μαγαζι με λέβητες. Τωρα βεβαια θα αφήσουμε και ενα κέρδος για αυτόν που θα μας τον στήσει και ρυθμίσει που μπορεί να είναι ο κατα τόπους τελικός προμηθευτής. Και φυσικά δεν θα το κάνουν ολοι οι επαγγελματίες του χώρου αυτό αλλά αυτοί που θα το κάνουν μάλλον θα κερδίσουν από τις περισσοτερες πωλήσεις που θα επιτύχουν.

Το ιδιο βεβαια και οπως είπαμε θα προσπαθήσουμε να γίνει και στο Pellet και σε πολλά αλλα πράγματα και για τον λόγο αυτό εχει γίνει και το θέμα www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...rt=45&Itemid=53#4587

Για τον λόγο αυτόν ανοίγει καινούρια κατηγορία (με τον τίτλο αυτό) μέσα στην περιοχή μελών μια και δεν υπάρχει λογική να θές να μπείς σε group buy και να μην είσαι μέλος.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t&catid=57&Itemid=53

Βεβαια για να πετύχει κάτι τετοιο θα πρεπει να μαζευτεί κάποιος αριθμός εστω και μικρός.

Πάντως ανοιγω ενα σχετικό θέμα γενικής συζήτησης παρακάτω για να μην είναι εκτός θέματος στο παρόν θέμα.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=4621&Itemid=53#4621

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4699 από THS
Δεν γνωρίζω την ύπαρξη, απλά επικοινωνώ μαζί σου καθώς είμαι από Σέρρες. Καλό είναι να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις για μελλοντικές προμήθειες και τεχνικά ζητήματα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kappas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4700 από jnet

THS έγραψε: Δεν γνωρίζω την ύπαρξη, απλά επικοινωνώ μαζί σου καθώς είμαι από Σέρρες. Καλό είναι να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις για μελλοντικές προμήθειες και τεχνικά ζητήματα


Σύμπτωση!!!! Αύριο θα είμαι Σέρρες δες το email σου.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5534 από ατροχ
Για ομαδικες αγορες ξυλου ειμαι και εγω μεσα αλλα στην Αθηνα.
Επισεις πειτε μου υπευθυνα ομως και οποιος ξερει.
Να κανω τον ξυλολεβητα μου να καιει και πελετ;και αν ναι η καταναλωση σε πελετ θα ειναι ιδια με ενα λεβητα πελετ ή μεγαλητερη.Δηλ.θα συμφερει; Η θερμικη αποδοση θα ειναι ιδια;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ