Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42189 από vasgri
Απαντήθηκε από vasgri στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
ναι βρε παιδια δικιο εχετε το ξερω οταν βλεπεις καθε μερα το θανατο μπροστα σου σιγουρα ολα τα aλλα ειναι δυτερευοντα αλλα δε ειναι κριμα απο βλακειες καποιων να μου χαλασει κατι που δυσκολευομαι οικονομικα να αγορασω? και πανω απο ολα να κρυωσουν τα παιδια μου? γιαυτο σκαω οχι για μενα αλλα για κεινα η μικρη ειναι επιρεπης στη πνευμονια και πρεπει να εχω ζεστη στο σπιτι..για πετρελαιο φυσικα ουτε λογος...δε με παιρνει...ας δουμε τι θα γινει ..θελουν δε θελουν προκειμενου να παρουν τα υπολοιπα λεφτα θα ανταποκριθουν αργα η γρηγορα,,,θα απαιτησω να κανουν οτι ειπε η edilkamin μετανιωνω που δε πηγα στη climatica που ειχε after sales service..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vasgri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42191 από vasgri
Απαντήθηκε από vasgri στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

mastoras έγραψε: Ειλικρινά μετά από όλα αυτά τα προβλήματα που έχεις αναφέρει [γιατί στην αρχή μιλούσαμε για το μαύρισμα του τζαμιού και μόνο] χαίρομαι που τους έχεις στο χέρι [υπόλοιπο] και έτσι θα γίνει τελικά η δουλειά σου. :)

Ο τζακάς δεν άνοιξε την δεύτερη τρύπα, γιατί θα είχε σταθερούς σωλήνες να περάσει [μεγάλο "λούκι"] η και καθόλου καθώς 50cm διάμετρο σωλήνα σε όλη την Ελλάδα έχει μόνο ένας. :lol: Και αντί να παιδεύεται είπε να το αφήσει ως έχει. Σε κάποιον άλλον, άλλοι έχουν βάλει σωλήνα από χαρτί...και πάει λέγοντας.

μαστορα το προβλημα ειναι τωρα μηπως αυτο κανει κακο στο κλιμα του σπιτιου?? μηπως καιει το οξυγονο και κανει κακο στα παιδια? και αντε και να μου κανει τη τρυπα μηπως παλι τα κανει σαλατα? πως θα το καταλαβω? βρε μαστορα μπας και εισαι απο θεσσαλονικη αν τα κανουν σκ@τ@ να ερθεις εσυ? ενοειται με πληρωμη! η καλη και υπευθυνη εργασια πρεπει να ανταμειβεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42204 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;
Η σόμπα είναι μικρή και δεν τίθεται θέμα προβλήματος εάν η εισαγωγή είναι από μέσα στον χώρο.

Αυτό βέβαια εξαρτάται με τον χώρο, δεν το συστήνω σε όλα τα σπίτια. Αφού όμως το εγχειρίδιο χρήσης ορίζει την εισαγωγή από έξω, αυτό πρέπει να γίνει.

Κάνε μια προσπάθεια ακόμα με το μαγαζί, και εάν δεν βγει άκρη, πολύ ευχαρίστως να έρθω να ρίξω μια ματιά να δω τι σφάλμα έχουν κάνει οι "συνάδελφοι" ........για αμοιβή ούτε λόγος να γίνεται. :)

Μια παρέα είμαστε όλοι εδώ στο φόρουμ.

Τα λέμε αύριο, καλό βράδυ σε όλους !!!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN, vasgri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42236 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

kostas tz έγραψε: μολις εβαλα μια κινεζα απο τον κυριο μοσχαλη την HP24A και δοκιμαζω δια φορα πελλετ το προτο που εβαλα ειναι το SCHWEIGHOFER και ειχα προβλημα στην προτη ωρα ειχα αρκετο κληγκερ και μαυρισμα στο τζαμι,το δοκιμασα σε ολες τις σκαλες και μου αφηνε κληγκερ!!!


φιλε μου καλησπερα εχω ακριβως το ιδιο μοντελο,καιω alfa wood και απο καταλοιπα μηδεν,το πελλετ που ανεφερες ειναι ενα απο τα κορυφαια της αγορας,αλλα απο το να αλλαζεις πελλετ πες λιγα πραγματα για την εγκατασταση?ποσα μετρα ειναι η σωληνας εισαγωγης φ50?ποσα μετρα ειναι η εξαγωγης φ80?κανουνε γωνιες οι σωληνες?και γενικος κατατοπισε μας λιγο,η ακομα καλητερα βγαλε και ανεβασε 2-3 φωτο της εγκαταστασης και 1 φωτο με τα καταλοιπα στο ποτηρακι,ετσι ωστε να εχουμε μια πιο σαφη εικονα και να εκφερουμε μετα τις γνωμες μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42239 από kostas tz
Απαντήθηκε από kostas tz στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

mastoras έγραψε: Αν ένας αναγνώστης θα ξεκινήσει να διαβάζει αυτό το θέμα, και σύμφωνα με τις αρνητικές αναφορές των μελών-χρηστών σόμπας για αυτό το πέλλετ, θα αποθαρρυνθεί να αγοράσει το SCHWEIGHOFER

Θα παρακαλούσα πριν ξεκινήσετε να βγάζετε τα όποια συμπεράσματα για κάποιο πέλλετ, καλό θα ήταν να αποκτήσετε μια σχετική εμπειρία με την καύση του πέλλετ, και τις πελλετόσομπες.

kostas tz αναφέρεις ότι μόλις έβαλες μια σόμπα........στην συνέχεια δοκιμάζεις διάφορα πέλλετ.....και μετά λες το πρώτο που έβαλα. :huh:

Πραγματικά με μπέρδεψες, σε φάση που αναρωτιέμαι εάν τελικά γνωρίζεις τι πραγματικά είναι το κλίνκερ [κρυσταλλωμένη στάχτη]

Στην δική μου σόμπα όλα τα πέλλετ που έκαψα [7 διαφορετικά] σε όλα είχα προβλήματα με το μαύρισμα του τζαμιού. Βελτιώνεται όμως με τις απαραίτητες ρυθμίσεις, δεν εξαλείφεται δε.

Κλινκερ δεν είδα σε κανένα, συσσωρευμένη στάχτη διαπίστωσα........μήπως μπερδεύονται αυτά τα δύο τελείως διαφορετικά πράγματα ?

Και ρωτώ

Εχει κάψει κανείς πέλλετ, που δεν μαύρισε ποτέ το τζάμι, δεν άφησε καθόλου στάχτη, δεν έμειναν υπολείμματα συσσωρευμένης στάχτης στο πιατάκι, και είχε πάντα σταθερή φλόγα χωρίς να καπνίσει αυτή καθόλη την διάρκεια της καύσης ?

φιλε μαστορα δεν το παιζω εμπηρος στο θεμα πελλετ, οπως ειπα εβαλα τωρα σομπα πελλετ και διαβαζωντας ολες τις διμοσιευσης για τις δοκιμες που κανατε οι περισοτεροι εδω,εκρηνα καλο να ξεκηνησω με SCHWEIGHOFER,εκψα τρια τσουβαλακια δοκιμασα ολες τις ρυθμησεις που εχει η σομπα μου.μετα εκαψα bioenergy point(δεν ξερω αν το γραφω και σωστα συνχορεστεμε)παλι τρια τσουβαλακια κανενα προβλημα σχεδον καθολου κληγκερ(κρισταλομενη σταχτη)σταχτη βγαζαν και τα δυο σε μικρη ποσοτιτα το bioenergy ποιο λιγη,σημειωτεον και τα δυο τα αγορασα απο το leroy,εκαψα αλλα τρια χωρις φηρμα σε δυαφανη σακουλα,το οποιο πηγε πολυ καλα,και τωρα καιω clean planet τωρα το ξεκηνησα δεν εχω εντηποσεις σε ολα, το τζαμι μου μαυριζει σχετικα λιγο και απο τη μεση και επανω,και να διευκρηνησω δεν εχω καμια σχεση με εμπορια η δουλια μου αυτη τη στηγμη ειναι οδηγος!!!οσω για τις γνωσεις δεν εχω πολλες γιρω απο το αντικιμενο αλλα λογο οτι ειμουν μηχανικος αυτοκινητων και γυψοσανιδας, αλλα μου αρεσουν γενηκα τα μαστορεματα πιστεβω οτι τα περνω ευκολα και μαθενω γρηγορα!!

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42258 από kostas tz
Απαντήθηκε από kostas tz στο θέμα Κλίνκερ ή κάτι άλλο;

-mike- έγραψε:

kostas tz έγραψε: μολις εβαλα μια κινεζα απο τον κυριο μοσχαλη την HP24A και δοκιμαζω δια φορα πελλετ το προτο που εβαλα ειναι το SCHWEIGHOFER και ειχα προβλημα στην προτη ωρα ειχα αρκετο κληγκερ και μαυρισμα στο τζαμι,το δοκιμασα σε ολες τις σκαλες και μου αφηνε κληγκερ!!!


φιλε μου καλησπερα εχω ακριβως το ιδιο μοντελο,καιω alfa wood και απο καταλοιπα μηδεν,το πελλετ που ανεφερες ειναι ενα απο τα κορυφαια της αγορας,αλλα απο το να αλλαζεις πελλετ πες λιγα πραγματα για την εγκατασταση?ποσα μετρα ειναι η σωληνας εισαγωγης φ50?ποσα μετρα ειναι η εξαγωγης φ80?κανουνε γωνιες οι σωληνες?και γενικος κατατοπισε μας λιγο,η ακομα καλητερα βγαλε και ανεβασε 2-3 φωτο της εγκαταστασης και 1 φωτο με τα καταλοιπα στο ποτηρακι,ετσι ωστε να εχουμε μια πιο σαφη εικονα και να εκφερουμε μετα τις γνωμες μας

πιστεψεμε σαν μαστορας και εγω εκανα σωτστη δουλια ετσι τουλαχιστον τη βλεπω με τα δικα μου ματια,σωλινας εισαγωγης 50φ τραβαει απο εξω,καμιναδα 80φ απο τη σομπα μεχρι το ταφ γυρο στους 50 ποντους απο το ταφ μεχρι το καπελο 2,90 με δυο γωνιες,θα ανεβασω συντομα φωτογραφιες μολις βρω χρονο,μετα απο πολυ σκεψη λεω μηπος φταιει η υγρασια,οπως ειπα παραπανω τα πηρα απο το leroy στη Λαρισα ναι μεν δεν βρεχετε αλλα ειναι σε εξωτερικο χορο και εδω εχει πολυ υγρασια μιπος και αυτα τραβηξαν και ειχα αυτο το προβλημα.

Η πειρα ειναι μια χτενα που την αποκτας οταν εισαι πια φαλακρος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ