Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39788 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giogud έγραψε: 244 H τιμή του πέλλετ στην Γερμανία για 6 τόνους, 239€ στην Ελλάδα αν είχαμε και εδώ 7% ΦΠΑ στο πέλλετ.



Αυτή η απάντηση είναι ευχάριστη σε όλους μας!



Grecu_ έγραψε: ...
Αν θέλεις να συγκρίνουμε γερμανικό πέλλετ στη Γερμανία με ελληνικό πέλλετ εδώ...


Αυτή η διαπίστωση, για μερικούς είναι δυσάρεστη, και για μερικούς άλλους δύσκολη να δικαιολογηθεί...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39794 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Panos έγραψε: άκουσε φίλε συνφορίτη Grecu_
όταν ο παραγωγός Γ' πουλάει στον καταναλωτή ΓΠ το πιστοποιημένο του προϊόν έναντι της τιμής των 228€ και σύμφωνα με τον νόμο προσφοράς και ζήτησης, ο παραγωγός Ε' δεν μπορεί να πουλήσει το ίδιο προϊόν χωρίς πιστοποίηση σε τιμή 280€ στον καταναλωτή ΕΠ, εκτός αν:
1. η ζήτηση είναι εξαιρετικά αυξημένη
2. η προσφορά είναι εξαιρετικά μειωμένη
3. ο καταναλωτής ΕΠ διαθέτει πολύ περισσότερα ευρώ από τον καταναλωτή Γ'
4. οι συνθήκες κατανάλωσης είναι διαφορετικές (πχ. να κάνει περισσότερο κρύο στον τόπο του καταναλωτή ΕΠ οπότε πέφτει στην παγίδα του κανόνα 1
5. ο καταναλωτής ΕΠ είναι διανοητικά καθυστερημένος

(είμαι και εγώ καταναλωτής ΕΠ)


Κατσε βρε, να δω αν καταλαβα. Εγω μιλουσα για το γερμανικο προιον που πωλειται (το ιδιο προιον απο τον ιδιο γερμανο παραγωγο) και στη Γερμανια και στην Ελλαδα. Εκτος απο τις φορολογικες διαφορες, το ιδιο προιον εχει και 1500-2000 χιλιομετρα για να φτασει σ´εμας.

Αν μιλαμε για τον γερμανο παραγωγο που πουλαει στη Γερμανια φτηνοτερα απ´οτι πουλαει ο ελληνας παραγωγος στην Ελλαδα (δεν ειναι το ιδιο προιον οπως εγραψες, η νυχτα με τη μερα ειναι), εχεις απολυτο δικιο. Απλα ο Ε' νομιζει οτι ο ΕΠ ειναι αυτο που λες στο 5...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39797 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
giogud παραγνωρίζετε πως το πελλετ στη γερμανία είναι από γερμανούς παραγωγούς (of German pellet suppliers)(με άλλα κόστη παραγωγής) και στην ελλάδα είναι από βούλγαρους, ρουμάνους και έλληνες με φυσικά κατώτερο κόστος παραγωγής.
Μήλα με πορτοκάλια και σαν ποιότητα……


άλλο παράδειγμα, παραδιπλανό φορουμ έκανε group buy σε rz pellets για να φέρουν ΜΟΝΟΙ τους φορτίο και τους έβγαινε περίπου 250€ / τονος, αυτή τη στιγμή αν δε κάνω λάθος αττική έχει 380 με τα μεταφορικά...... τελικά πήρανε ahira 210 τελική τιμή….

στη γείτονα Ιταλία τιμές Οκτωβρίου: το german pellet κοστίζει 4 το σακί, και εδώ 6,2…… το ameco 3,5, εδώ 5, rz pellets, 4,35, εδώ πόσο? Τοπικής παραγωγής πέλετ ή δεύτερα (π.χ sava) παίζουν στα 3 το σακί.

Πάλι το φπα και τα μεταφορικά φταίνε?

Η απορία μου είναι γιατί εγώ στην Ελλάδα το αγοράζω πολύ ακριβότερα από τους υπόλοιπους ευρωπαίους (ακόμα και το εγχώριο ή το γειτονικό/ βαλκανικό)? Έχω τόσα πολλά φράγκα ή είμαι τόσο θύμα ή το ελληνικό κύκλωμα είναι τόσο μάγκες????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39806 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
χαίρομαι που εγώ και εσύ το καταλάβαμε!
μήπως να έβαζα 5. στο 1.?

Grecu_ έγραψε:

Panos έγραψε: άκουσε φίλε συνφορίτη Grecu_
όταν ο παραγωγός Γ' πουλάει στον καταναλωτή ΓΠ το πιστοποιημένο του προϊόν έναντι της τιμής των 228€ και σύμφωνα με τον νόμο προσφοράς και ζήτησης, ο παραγωγός Ε' δεν μπορεί να πουλήσει το ίδιο προϊόν χωρίς πιστοποίηση σε τιμή 280€ στον καταναλωτή ΕΠ, εκτός αν:
1. η ζήτηση είναι εξαιρετικά αυξημένη
2. η προσφορά είναι εξαιρετικά μειωμένη
3. ο καταναλωτής ΕΠ διαθέτει πολύ περισσότερα ευρώ από τον καταναλωτή Γ'
4. οι συνθήκες κατανάλωσης είναι διαφορετικές (πχ. να κάνει περισσότερο κρύο στον τόπο του καταναλωτή ΕΠ οπότε πέφτει στην παγίδα του κανόνα 1
5. ο καταναλωτής ΕΠ είναι διανοητικά καθυστερημένος

(είμαι και εγώ καταναλωτής ΕΠ)


Κατσε βρε, να δω αν καταλαβα. Εγω μιλουσα για το γερμανικο προιον που πωλειται (το ιδιο προιον απο τον ιδιο γερμανο παραγωγο) και στη Γερμανια και στην Ελλαδα. Εκτος απο τις φορολογικες διαφορες, το ιδιο προιον εχει και 1500-2000 χιλιομετρα για να φτασει σ´εμας.

Αν μιλαμε για τον γερμανο παραγωγο που πουλαει στη Γερμανια φτηνοτερα απ´οτι πουλαει ο ελληνας παραγωγος στην Ελλαδα (δεν ειναι το ιδιο προιον οπως εγραψες, η νυχτα με τη μερα ειναι), εχεις απολυτο δικιο. Απλα ο Ε' νομιζει οτι ο ΕΠ ειναι αυτο που λες στο 5...

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39810 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
O giogud έχει δίκιο το πέλλετ στην Ελλάδα είναι σχετικά φτηνό. Το ΦΠΑ και τα μεταφορικά το αγοράζουν. Επίσης όταν υπάρχει η διαδρομή Εργοστάσιο-->ΕμποροςA-->ΈμποροςΒ--->Έμπορος Γ--->Τελικός καταναλωτής τότε τι περιμένει κάποιος; Στην Ελλάδα δεν ζητούσε κανείς πέλλετ μέχρι πριν 2 χρόνια.

Επίσης έχετε δίκιο για μερικούς εμπόρους που αισχοκερδούν όμως για υπολογίστε κάτι.

Ας πούμε ότι ένας έμπορας παίρνει το πελλετ 200 ευρώ από το εργοστάσιο και το πουλάει 240. Βγάζει δηλαδή 40 ευρώ τον τόνο.

Αν θέλει να αγοράσει 10 νταλίκες δηλαδή 10Χ24Χ200=48.000 χιλιάδες ευρώ. Επειδή δεν υπάρχουν πουθενά πιστώσεις πρέπει να βγάλει από τον λογαριασμό του 48.000 ευρώ να στείλει στο εργοστάσιο. Που θα τα βρει; Δεν μπορούν να το κάνουν πολλοί αυτό σήμερα.

Και αν τις πουλήσει όλες (τόνο-τόνο, σακούλι σακούλι) θα βγάλει 9600ευρώ δηλαδή 960 ευρώ η νταλίκα.

Δηλαδή ο άλλος θα ρισκάρει 48.000 ευρώ για να βγάλει 9.600. Και αν θα τα βγάλει...Τα εργοστάσια και γενικά καμία επιχείρηση δεν σε προμηθεύει άμα δεν προκαταβολές...

Φανταστείτε δηλαδή τι πρέπει να κάνει ο έμπορας. Να προβλέψει ζήτηση κλπ. Για αυτούς τους λόγους υπάρχουν στρεβλώσεις στην αγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39812 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
αν λοιπόν όπως λες αγοράζει καταβάλλοντας 48000€ τότε γιατί πουλάει τον Σεπτέμβριο 240 και τον Φεβρουάριο 300?

john88s έγραψε: O giogud έχει δίκιο το πέλλετ στην Ελλάδα είναι σχετικά φτηνό. Το ΦΠΑ και τα μεταφορικά το αγοράζουν. Επίσης όταν υπάρχει η διαδρομή Εργοστάσιο-->ΕμποροςA-->ΈμποροςΒ--->Έμπορος Γ--->Τελικός καταναλωτής τότε τι περιμένει κάποιος; Στην Ελλάδα δεν ζητούσε κανείς πέλλετ μέχρι πριν 2 χρόνια.

Επίσης έχετε δίκιο για μερικούς εμπόρους που αισχοκερδούν όμως για υπολογίστε κάτι.

Ας πούμε ότι ένας έμπορας παίρνει το πελλετ 200 ευρώ από το εργοστάσιο και το πουλάει 240. Βγάζει δηλαδή 40 ευρώ τον τόνο.

Αν θέλει να αγοράσει 10 νταλίκες δηλαδή 10Χ24Χ200=48.000 χιλιάδες ευρώ. Επειδή δεν υπάρχουν πουθενά πιστώσεις πρέπει να βγάλει από τον λογαριασμό του 48.000 ευρώ να στείλει στο εργοστάσιο. Που θα τα βρει; Δεν μπορούν να το κάνουν πολλοί αυτό σήμερα.

Και αν τις πουλήσει όλες (τόνο-τόνο, σακούλι σακούλι) θα βγάλει 9600ευρώ δηλαδή 960 ευρώ η νταλίκα.

Δηλαδή ο άλλος θα ρισκάρει 48.000 ευρώ για να βγάλει 9.600. Και αν θα τα βγάλει...Τα εργοστάσια και γενικά καμία επιχείρηση δεν σε προμηθεύει άμα δεν προκαταβολές...

Φανταστείτε δηλαδή τι πρέπει να κάνει ο έμπορας. Να προβλέψει ζήτηση κλπ. Για αυτούς τους λόγους υπάρχουν στρεβλώσεις στην αγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.611 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ