Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177827 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Με την τιμή που έχει το ρεύμα, πως περιμένεις να λειτουργήσουν τα ελληνικά εργοστάσια ανταγωνιστικά;
Με την 1η ύλη που διαθέτει η Ελλάδα από τα χιλιάδες στρέμματα που κάηκαν δεν γίνετε τίποτε; (στο εξοχικό μου φόρτωναν όλο το καλοκαίρι)
Πόσο τοις 100 επιβαρύνει το ρεύμα 1 τόνο πέλλετ άραγε; Ποτέ δεν θα μάθουμε!
Ας ξεράνουν το πέλλετ με άλλη μεθοδο, χωρίς ρεύμα. Υπάρχει άραγε;
Τις τελευταίες δεκαετίες όλα αλλάζουν ραγδαία. Όποιος δεν προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα με όποιον τρόπο μπορεί να ελιχθεί ή να αναβαθμιστεί θα έχει πρόβλημα. Τέλος οι εποχές που ξεκίναγες και ολοκλήρωνες τη θητεία σου μέχρι να πάρεις σύνταξη κάνοντας την ίδια ακριβώς δουλειά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177829 από gtsag
Απαντήθηκε από gtsag στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Στην Κεντρική Μακεδονία το Alpha Wood είναι σε ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με rezult/swai, δηλαδή είναι πιο φθηνό κατά περίπου 20%. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον φυσικά... Ούτε και ξέρω αν τα rezult/swai είναι 20% καλύτερα, δύσκολο μου ακούγεται, χωρίς να ξέρω όμως...

Και μια που το φερε η κουβέντα, τι γίνεται με τα σκουρόχρωμα Α1 πελλετ κωνοφόρων ή κάποια που λένε ότι είναι 20-30% οξυά και το άλλο κωνοφόρο; Βουλγάρικα, δεν ξέρω και από που αλλού... Καίγονται καλά, δημιουργούν προβλήματα ή τι; Και τι λένε και κάτι σκουρόχρωμα Α2; Brands δεν ξέρω, ρώτησα τηλεφωνικά και δεν ξέραν ή δε λέγαν. Ο ένας μου είπε ουκρανικό Α2 το λέμε. Και ο άλλος ότι λέγεται Bio, αλλά δεν ξέρω αν πράγματι αυτό είναι το brand name του. Προσπαθώ να καταλάβω περίπου πόσο πιο φθηνά πρέπει να είναι για να συμφέρει, πάντοτε συγκριτικά με rezult/swai.
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by gtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177831 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
αν εχεις λεβητα λιγο της προκοπης καις και Α2 ισως κανοντας καποιες δοκιμες ...αν εχεις σομπα δοκιμες και ψαξιμο ...αλλωστε η ποιοτητα δεν ειναι ποτε σχεδον σταθερη αλλαζει με τον χρονο την παρτιδα αν εριχνε μπορες στην μεταφορα !!! γενικα τα σκουρα πελλετ οξυας εχουν καλη θερμογονο  και θελουν λιγο διαφορετικες ρυθμισεις το ιδιο ισχυει και στο πευκο ...
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177833 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Θα εστιάσω σε αυτό που αναφέρει το παραπάνω post. ΔΟΚΙΜΕΣ. Είναι ο μόνος τρόπος για να δεις αν το πέλλετ σε ικανοποιεί ή όχι. Το ότι είναι σκούρο ένα πέλλετ δεν σημαίνει ντε και καλά ότι δεν θα είναι καλό. Εχω κάψει σκούρο πέλλετ με πιστοποίηση Α1 και ήταν ελάχιστα καλύτερο από Α2.
Εχω κάψει σκούρο τύπου Α1 χωρίς πιστοποίηση εισαγόμενο και πίστεψέ με τα πήγε πολύ καλύτερα και από το golden nuggets. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177839 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν τελικά ισχύουν όσα λένε και πάρουμε επιδότηση και για το πέλλετ, θα πάρω άλλον ένα τόνο καθώς υπερκαλύπτει τον ΦΠΑ που θα δώσω
Αρκεί βέβαια να βρούμε πέλλετ και να μην μας παραμυθιάσουν ότι δεν υπάρχει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177840 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

petrosp13 έγραψε: Αν τελικά ισχύουν όσα λένε και πάρουμε επιδότηση και για το πέλλετ, θα πάρω άλλον ένα τόνο καθώς υπερκαλύπτει τον ΦΠΑ που θα δώσω
Αρκεί βέβαια να βρούμε πέλλετ και να μην μας παραμυθιάσουν ότι δεν υπάρχει

Η επιδότηση για το πέλλετ ισχύει για μικρούς οικισμούς κάτω των 2500 κατοίκων . Όπως και των καυσόξυλων . Μην περιμένετε σε μεγάλες πόλεις να πάρετε επιδότηση για πέλλετ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.590 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ