Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173374 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κανείς δεν ξέρει πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει όταν έχει υψηλή ζήτηση το καλό πέλλετ. Κι εμένα πάντως απίθανο μου φαίνεται να φτάσει τα 400€.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το πέλλετ είναι φτηνή λύση θέρμανσης υπό προϋποθέσεις. Σωστή αγορά, στην σωστή ώρα, μετρητά και η σωστή περιοχή κατοικίας.

Αν πας να αγοράσεις, Δεκέμβρη μήνα, με κάρτα, σε νησί, εκεί μπορεί και να ξεπεράσεις τα 400€/τόνο μαζί με τα μεταφορικά.

There is nothing more uncommon than common sense.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173375 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Pri έγραψε: Κανείς δεν ξέρει πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει όταν έχει υψηλή ζήτηση το καλό πέλλετ. Κι εμένα πάντως απίθανο μου φαίνεται να φτάσει τα 400€.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το πέλλετ είναι φτηνή λύση θέρμανσης υπό προϋποθέσεις. Σωστή αγορά, στην σωστή ώρα, μετρητά και η σωστή περιοχή κατοικίας.

Αν πας να αγοράσεις, Δεκέμβρη μήνα, με κάρτα, σε νησί, εκεί μπορεί και να ξεπεράσεις τα 400€/τόνο μαζί με τα μεταφορικά.

Δηλαδή κι όταν δε συντρέχουν αυτές οι προϋποθέσεις, ποιο καύσιμο είναι φθηνότερο ανά ωφελιμη kwh σε ένα σύστημα θέρμανσης με καλοριφέρ;
Το πετρέλαιο; το αέριο ή η αντλία θερμότητας, που αν διατηρήσεις τα σώματα -δηλαδή με λειτουργία στους 55 βαθμούς- το COP κατρακυλά στο 1,5 (για Δt = 20) και έρχεται λίγο φθηνότερη από τους κονβέκτορες ή της ηλεκτρικές σομπες;
Last edit: 2 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173376 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Όταν δεν συντρέχουν αυτές οι προϋποθέσεις κοιτάς για το καλύτερο που μπορείς να βρεις στην περιοχή σου.

Ας πούμε αν μένεις Κρήτη και σε χωριό και έχεις πρόσβαση σε άφθονο ξύλο και αποθηκευτικό χώρο, λογικό είναι να προτιμήσεις ξυλολέβητα.

Αν μένεις νότια Πελοπόννησο και έχεις ελαιοτριβεία και χώρο αποθήκευσης, ο πυρήνας είναι μια εξαιρετική επιλογή.

Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως συμφέρει ακόμα και το πετρέλαιο. Αλλά θέλει ψάξιμο και είναι ανά περίπτωση.

Γενικά όμως συμφωνώ με αυτό που γράψατε παραπάνω. Ειδικά όμως μπορεί να μην εφαρμόζεται παντού και πάντα.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173377 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιδανικά Ρέθυμνο Κρήτης ή
Αθήνα για λιγότερα μεταφορικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173378 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

frakyd έγραψε: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Ιδανικά Ρέθυμνο Κρήτης ή
Αθήνα για λιγότερα μεταφορικά

Από ό,τι ξέρω, η τιμή δεν ισχυει για νησιά.
Παρ' όλα αυτά θα στείλω στοιχεία στο mail και θα μιλήσετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 7 Μήνες πριν #173379 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Re:Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Οκ, ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.573 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ