Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169681 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
σαν χρηστης πελλετ ALFAWOOD εδω και χρονια, εχω να πω κι εγω οτι σαν το Α2 κανενα.

τα δοκιμασα ολα, ειδικα το φετινο νεο τους πελλετ θελει αυξηση ταϊσματος στην εναυση κατα πολυ.
δεν εχει σταχτη, αλλα σαν συνολικη εικονα δεν εντυπωσιαζει, σε σχεση με το Α2, το οποιο ειναι σταθερη αξια.
ολα μου τα χρονια αγοραζω Α2 και καποιο ανωτερο απο την ιδια εταιρια και τα συγκρινω.
το Α2 ποτέ δε με απογοητευσε, αν και με κουραζει επειδη τα μπουρια μου ζητανε νωριτερα καθαρισμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": shaman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169691 από fanis83
Απαντήθηκε από fanis83 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Κάτοχος μίας Ravelli 12kw αερόθερμης και μετά απο 5 χρόνια χρήσης έχω να πω οτι δυστυχώς το φθηνό πέλλετ το πληρώνεις στην πορεία του χειμώνα. Κοιτάμε να γλυτώσουμε 40-50 ευρώ στην αγορά αλλά δεν αξίζουν αν σκεφτείς οτι θα έχεις χειρότερη καύση, ψαξιμο στις ρυθμίσεις για να καταφέρεις να το κάωεις χωρίς κλίνκερ, περισσότερους καθαρισμούς κ.τ.λ κ.τ.λ.
Μετά απο μερικά τσουβάλια ΜΑΚΗ και 2 τονους Arcadia είδα οτι δεν συμφέρει το 50αρικο που γλυτώνω στον τόνο σε σχέση με τα Golden nuggets. Μεγαλύτερη θερμιδική απόδοση, καύση χωρις ίχνος κλίνκερ και αισθητά λιγότερη στάχτη. Καθαρίζω την σόμπα μια φορά ανα 4-5 μέρες κα το ποτηράκι είναι καθαρό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169699 από Δημήτρης Κατσούνης
Εγώ θα το ξαναπώ. Εδώ και μερικά χρόνια καίω φανατικά και από πεποίθηση alphawood. Στην αρχή πράσινο και μετά το α1 το grunholze με γνώμονα πάντα την πιο λίγη και πιο ποιοτική στάχτη (σαν πούδρα και να μην κολλάει στις μεταλλικές επιφάνειες) κύρια για να καθαρίζω όσο το δυνατόν αργότερα. Μετά πήρα το καινούργιο (με τη στάχτη στο 4%) πάντα με το ίδιο σκεπτικό. Καθαρίζω την σόμπα κάθε 6 τσουβάλια κάψιμο. Γεμάτο το κάτω συρτάρι αλλά το ποτηράκι καύσης καθαρό. Μου δημιούργησε όμως πρόβλημα το μεγάλο μήκος του κόκκου. Μέτρησα μέχρι 7 εκατοστά!!! Αυτό έχει δύο κακά. Το ένα είναι ότι μία στις τόσες δεν ανάβει γιατί ο κοχλίας δεν μπορεί να κατεβάσει αρκετή ποσότητα και το άλλο το κυριώτερο είναι ότι όντας η τροφοδοσία με διακυμάνσεις (όταν βρεθεί μεγάλο κομμάτι μέχρι να το φέρει βόλτα ο κοχλίας δεν κατεβαίνει αρκετό κάτω. Αυτό διορθώνεται αν του αυξήσεις τη ρίψη πέλλετ φυσικά αυξάνοντας και αντίστοιχα τον αέρα. Να πω εδώ ότι έχω βρει τη χρυσή συνταγή πάντα σε ό,τι πέλλετ ο αέρας να είναι +2 πιο πάνω από το πέλλετ. Συνεχίζοντας για την τροφοδοσία θα πω ότι όντας ανομοιόμορφη έχεις σκαπανεβάσματα στη θερμοκρασία καυσαερίων με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πρέπει να το διορθώσουν αυτό γιατί είναι κρίμα. Κάπου κάπου βέβαια βγαίνουν και κάτι τσουβάλια "ταλαιπωρημένα" με μικρό σπυρί που έχοντας τη ρίψη σε μεγάλα νούμερα φτάνουν τα καυσαέρια στα ύψη.
Τέλος πάντων όντας φαν της ελληνικής εταιρείας θα γυρίσω από του χρόνου πάλι στο grunholze.
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169701 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Φέτος κι εγώ καίω το καινούργιο της alfawwod. Για την ώρα ευχαριστημένος και απ' ότι έχω δει μέχρι στιγμής ισχύει αυτό το 4% στάχτη που λέει η εταιρία (ή κάπου εκεί τουλάχιστον), αλλά ταμείο κάνουμε στο τέλος της χρονιάς.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169705 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Δυστυχώς ή ευτυχώς ΔΕΝ είναι όλα τα πελλετς ίδια ...
....καλά είναι να ξέρει κάποιος τις ρυθμίσεις της σόμπας ή του καυστήρα του ώστε να αποφεύγει τα εκάστοτε προβλήματα ... Αν δεν ξέρει όμως τι γίνεται ? (εγώ αναγκαστικά έμαθα) και βέβαια μέσα από τις συζητήσεις του φόρουμ-σχολείο εδώ ... και να ευχαριστήσω τα μέλη που προσφέρουν τις γνώσεις τους για να μαθαίνουμε και εμείς ...
Εν τέλει ... έχω κάψει πολλές "μάρκες" πέλλετ εισαγόμενα & Ελληνικά και καταλήγω ΠΟΤΕ πια σαβούρα στο εργαλείο μου ... Golden Nuggets (με διαφορά το καλύτερο), Alfawood, Arcadia (σε Α1 πάντα) είναι κατά την κρίση μου τα καλύτερα και χωρίς προβλήματα πελλετς... και πάντα με δοκιμή ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169722 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Τελικά με μια αύξηση της εξαγωγής καυσαερίων κατά 11% (ήταν στο 14% και το πήγα στο 25%)λύθηκε κατά το ήμισυ το πρόβλημα. Να ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά όσους ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο "θέμα" και άλλη φορά προσοχή στην επιλογή pellet :P ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.529 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ