Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169659 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΦΕΡΕ πιο κοντα καθαρισμο με καθαρισμο να ερχεται και ανεβασε και την διαρκεια 5-10 δευτερολεπτα παραπανω απο οτι εχει.Μηπως καλυτερεψει αλλα θα ελεγα να παρεις 2-3 τσουβαλια αλλο πελλετ(ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ Α1 ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ) να δοκιμασεις να δεις παλι τα ιδια κανει Η ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ Η ΡΥΘΜΙΣΗ!!!!!!!!!!!!ΕΠΕΙΣΗΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΝΑΔΑ?


Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα ...
Καθαρισμό κάνω αυστηρά σε καθημερινή βάση πριν ανάψω τη σόμπα.
Πολύ σωστή πρόταση με άλλο (καλό) πελλετ να δοκιμάσω αν θα κάνει τα ίδια. Όμως πριν χρησιμοποιήσω το foco A2, μου είχαν μείνει υπόλοιπο απο πέρυσι 5-6 τσουβαλάκια Arcadia ... όταν έκαψα αυτά δεν είχα κανένα πρόβλημα...
Γενικό καθαρισμό μοτέρ καμινάδας κλπ κάνω κάθε τέλος σεζόν (ποτέ δεν κάνω ενδιάμεσα)...
Εν τέλει νομίζω ότι φταίει η πολύ κακή ποιότητα του foco ή τέλος πάντων η συγκεκριμένη παρτίδα...
Το θέμα είναι ότι έχω αγοράσει μεγάλη ποσότητα και θα μου βγεί η παναγία μέχρι να το κάψω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169660 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Γι αυτό πάντα παίρνουν λίγα λίγα δοκιμαστικά και πάντα αν την έχουμε ξαναπατήσει ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΚΑΙΕΙ ΚΑΛΑ!!!ΠΑΡΕ ΚΑΝΕΝΝΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΛΙΓΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ (ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΩ ΟΝΟΜΑΤΑ)ΚΑΙ ΔΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆ.ΚΑΝΕ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΚΑΨΤΟ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΑ ΜΕ ΆΛΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΧΑΛΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefterismega

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169665 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
λευτερη τα ιδια και χειροτερα σ εμενα ... ανεβασε αερα και μειωσε πελλετ κι αυτα που ειπε ο κωστας στο μισο το διαστημα καθαρισμου και 10 δευτερα πιο πανω ο χρονος ...εγω το ανακατευω μισο μισο με αλλο κι ισως θελει κι αλλο αερα ακομα ...εχω γλυτωσει ετσι τις πετρες αλλα τοση σταχτη να κολλαει παντου δεν εχω ξαναδει ...του scander εχει καποιο αυτοματισμο κι ισως γι αυτο καταφερνει και το καιει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefterismega

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169667 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν κάνουμε τους υπολογισμούς με τον χρόνο που κάνετε να καθαρίσετε αλλά και την μείωση της απόδοσης της συσκευής λόγω στάχτης θα δούμε ότι καίτε πολύ παραπάνω ποσότητα για την ίδια ζέστη.

Αν πολλαπλασιάσουμε με την τιμή ίσως το φοκο σας βγει ακριβότερο + την φθορά που κάνει στην συσκευή σας.

Δηλαδη έχετε την ίδια φθορά με 10 τσουβαλια που θα είχατε αν καιγατε 100 τσουβαλια Α1.

Άρα η συσκευή σας θα διαρκέσει λιγότερα χρόνια.

Σαν ένα αμάξι που του βάζουμε ας πούμε ότι λάδια βρούμε μπροστά μας και όχι αυτά που πρέπει.

Δηλαδή καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το πέλλετ των 3,50€ είναι ακριβότερο από το πέλλετ των 4,50€.

Το 3,5€ αν βάλω και την φθορά της συσκευής σας , στοιχίζει χοντρικά 5€++
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169669 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk έγραψε: λευτερη τα ιδια και χειροτερα σ εμενα ... ανεβασε αερα και μειωσε πελλετ κι αυτα που ειπε ο κωστας στο μισο το διαστημα καθαρισμου και 10 δευτερα πιο πανω ο χρονος ...εγω το ανακατευω μισο μισο με αλλο κι ισως θελει κι αλλο αερα ακομα ...εχω γλυτωσει ετσι τις πετρες αλλα τοση σταχτη να κολλαει παντου δεν εχω ξαναδει ...του scander εχει καποιο αυτοματισμο κι ισως γι αυτο καταφερνει και το καιει


έτσι ακριβώς ... κολλάει παντού ...
έχω ήδη μειώσει την πτώση πελλετ κατά 25% ,,, αυτό που δεν έχω κάνει είναι να αυξήσω τον αέρα , αλλά δεν νομίζω ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση ... Κανονικά θα έπρεπε να κάνουμε έστω κάποια διαμαρτυρία... Δεν είναι δυνατόν να εισάγονται τέτοια σαβουροπροϊόντα ...
Πολύ τσιμέντο ρε φίλε .., θέλει σφυράκι για να σπάσει ! :lol:



Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169670 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μου θυμίζει ένα βουλγαρικό με κόκκινο Τσουβαλι που είχα πάρει κάποτε και ένα κοντά στην περιοχή μου που το εχουν αναφέρει και άλλοι εδώ Evia pellet που δεν είχανε καλή συμπεριφορά όχι στις σόμπες αλλά σκεφτείτε ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΑΜΦΑΓΟΥΣ ΛΕΒΗΤΕΣ!!!!!ΕΙΧΑΜΕ ΑΓΑΝΑΚΤΉΣΕΙ!!!!ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΔΙΟΡΘΏΣΑΝΕ!!!ΜΑΚΑΡΟΙ ΜΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΑΥΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟΠΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΗΟΣ ΚΑΟ ΕΛΛΗΝΙΚΌ
Last edit: 4 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.574 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ