Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146370 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Επίσης, επειδή αναφέρθηκε λίγο πιο πίσω το κλίνκερ. Τελευταία μαζεύει κάθε μέρα, σε σημείο που σταματάει να δουλεύει ο καυστήρας. Δηλαδή κάθε 30-35 κιλά περίπου. Φταίει το πέλλετ? Ή να ανεβάσω λίγο τον αέρα? Να τον ανεβάσω σε ποια επίπεδα, σε όλα, και πόσο να το ανεβάσω? 1 Pa για αρχή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146388 από Δημήτρης Κατσούνης
Από μέσα Μαρτίου και μετά πάντα όλα τα χρόνια για πολύ ευνόητους λόγους αρχίζουν οι τιμές πέλλετ και πέφτουν και όσο πλησιάζουμε στο Φθινόπωρο-Χειμώνα ξανά την ανηφόρα. Είναι καλό λοιπόν και συμφέρον να προμηθευτείς το πέλλετ της χρονιάς που έρχεται το καλοκαίρι με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα έχεις χώρο να το αποθηκεύσεις μακριά από υγρασίες κυρίως.
Τώρα για το κλίνκερ διάβασε λίγο πιο πάνω τα σχόλια και θα καταλάβεις. Εγώ πιστεύω ότι σίγουρα είναι κακές ρυθμίσεις. Υπερβολικό πέλλετ, λίγος αέρας, όχι τακτικό και καλό καθάρισμα του χώρου καύσης και ακάθαρτα μπουριά μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Η άποψή μου είναι πειραματισμός με όλα αυτά και θα τη βρείς την άκρη αλλά όπως λέει και ο φίλος dimlynk αν δεν μπορείς να το διορθώσεις το πρόβλημα αλλάζεις πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146392 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
ΔΗΜΗΤΡΗ καλησπερα η το ανακατευεις με καποιο κορυφαιο και καλυτερο και κοντα στα ξερα καιγονται και τα χλωρα!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146408 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Το βάζω και εδώ επειδή βλέπω υπάρχει κίνηση, αν θεωρήσει κάποιος mod ότι θέλει διαγραφή ας το σβήσει.

Μεγάλη ζημιά!!!!

Μου έκαψε τον πλαστικό κοχλία!!! Εχτές το βράδυ έγινε, τον άλλαξα, και αυτήν την στιγμή πάω πίσω να το ελέγξω, βλέπω κάτω πεταμένα πέλλετ, στον αέρα σαν να πετάει στάχτη και ο ευλύγιστος σωλήνας μαύρος, λιωμένος. Ο μεταλλικός που τροφοδοτεί πολύ ζεστός. Ευτυχώς έλιωσε ο σωλήνας και γλιτώσαμε καμιά μεγάλη ζημιά.

Εδώ και 2,5 μήνες δούλευε πολύ καλά. Δεν είχαμε αυτό το πρόβλημα. Το πέλλετ ίδιο. Οι ρυθμίσεις ακριβώς οι ίδιες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εδώ και μιαμιση εβδομάδα είχαμε πάρα πολύ κλίνκερ, ήθελε καθημερινό καθάρισμα. Δεν ξέρω τι φταίει! Και σήμερα αυτό. Ευτυχώς γλιτώσαμε τα χειρότερα.

Καμιά συμβουλή? Τι μπορεί να φταίει? Τι να κάνω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146409 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giannisp2 έγραψε: Το βάζω και εδώ επειδή βλέπω υπάρχει κίνηση, αν θεωρήσει κάποιος mod ότι θέλει διαγραφή ας το σβήσει.

Μεγάλη ζημιά!!!!

Μου έκαψε τον πλαστικό κοχλία!!! Εχτές το βράδυ έγινε, τον άλλαξα, και αυτήν την στιγμή πάω πίσω να το ελέγξω, βλέπω κάτω πεταμένα πέλλετ, στον αέρα σαν να πετάει στάχτη και ο ευλύγιστος σωλήνας μαύρος, λιωμένος. Ο μεταλλικός που τροφοδοτεί πολύ ζεστός. Ευτυχώς έλιωσε ο σωλήνας και γλιτώσαμε καμιά μεγάλη ζημιά.

Εδώ και 2,5 μήνες δούλευε πολύ καλά. Δεν είχαμε αυτό το πρόβλημα. Το πέλλετ ίδιο. Οι ρυθμίσεις ακριβώς οι ίδιες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εδώ και μιαμιση εβδομάδα είχαμε πάρα πολύ κλίνκερ, ήθελε καθημερινό καθάρισμα. Δεν ξέρω τι φταίει! Και σήμερα αυτό. Ευτυχώς γλιτώσαμε τα χειρότερα.

Καμιά συμβουλή? Τι μπορεί να φταίει? Τι να κάνω?


Δεν μας λες τι μηχανημα εχεις , ουτε μια φωτο να δουμε , ο σωληνας απο τον κοχλια γιαυτο καιγετε για να μην αρπαξει το σιλο , βγαλε φωτο πολλες και να δουμε να σου πουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146413 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ferroli p12 σε λέβητα πετρελαίου. Θα βγάλω φώτο και θα ανεβάσω. Πήραμε τηλέφωνο έναν μηχανικό και μας είπε το πιο πιθανό είναι να είχε ανοίξει μια τρυπούλα στον σωλήνα και έτσι να υπήρχε μεγαλύτερη επιστροφή φλόγας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.477 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ