Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144262 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μολις στριψεις δεξια στην ταμπελα ΠΕΛΑΣΓΙΑ ΓΛΥΦΑ εχει διοδια (2.60 Ε) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144264 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Που να βγει και ο Τσίπρας, να μειώσει και άλλο την τιμή του πετρελαίου (ή να δίνει μεγαλύτερη επιστροφή), να μετανιώνουμε όσοι βάλαμε πέλλετ φέτος...

Εγώ νόμιζα ότι λόγω ανταγωνισμού τα πέλλετ θα φτηνύνουν, ενώ φαίνεται να ακριβαίνουν όσο πάει ο καιρός. Ελπίζω λόγω ανταγωνισμού πετρελαίου να ρίξουν λίγο ακόμα τις τιμές.

Τέλος πάντων, πήρα Irely με 280 ευρώ τον τόνο, ενώ υπήρχε και το Ahira με 250 αν δεν κάνω λάθος. Προτίμησα να πάρω το Irely λόγω 70% οξιάς και 30% κωνοφόρων, καθώς το Ahira είναι μόνο από κονωφόρα δέντρα. Ελπίζω να δίνει καλύτερη απόδοση ή έστω να αφήνει λιγότερη στάχτη σε σχέση με αυτό που είχα πριν. Το αυστριακό που λένε, δεν ξέρω την εταιρία, νομίζω πάει 300 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς. Πάει πολύ αν είναι να ξοδεύεις 300 για τόνο πέλλετ όταν μπορείς να αγοράζεις πετρέλαιο με κάτω από 70 λεπτά...

Καίω 3 τσουβάλια την ημέρα συνήθως, αν και νομίζω εχτές έκαψε αρκετά παραπάνω. Θα φανεί αύριο, καθώς έκανα αλλαγή πέλλετ και έβαλα 6 τσουβάλια Irely εκεί που έβαζα συνήθως 3 τσουβάλια του προηγούμενου πέλλετ. Οπότε ή ξόδεψα πολύ εχτές ή το Irely είναι πιο βαρύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144274 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
τι εννοεις πιο βαρυ? οι σακουλες ειναι 15κιλες...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144275 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εννοώ ότι περιέχονται λιγότερα πέλλετ σε αυτές τις 15κιλες σε σχέση με το άλλο πέλλετ. Ή δεν γίνεται αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144276 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν και ο ογκος της καθε σακουλας ειναι κι αυτος ιδιος....
Θα ελεγα σε οσα πελλετ ( μαρκες ) εχω δοκιμασει δε μου φανηκε αισθητη διαφορά...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144278 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Άρα έκαψα παραπάνω. Από τότε που βάλαμε πιο σωστά την γωνία του κοχλία, 45 μοίρες, τρώει παραπάνω πέλλετ. Συνοπτικά έχω: θερμοκρασία σπιτιού στον θερμοστάτη 20 βαθμούς, θερμοκρασία μπόιλερ νερού για το μπάνιο στους 50 βαθμούς, θερμοκρασία u01 στον καυστήρα 70 βαθμούς (μόλις φτάσει στους 70 σταματάει να τραβάει πέλλετ). Έβαλα εχτές τον κυκλοφορητή νερού από το 3 στο 2 επειδή έτσι μας πρότειναν, και μου φάνηκε ότι έκαψε παραπάνω πέλλετ. Όπως είπα, συνήθως 3 τσουβάλια έκαιγε (ίσως λίγο παραπάνω τις κρύες μέρες) και σήμερα για να το φτάσω στο ίδιο σημείο με εχτές έβαλα 6(!) από το νέο πέλλετ, έτυχε έχτες να τελειώσουν τα παλιά τσουβάλια. Οπότε σκέφτηκα μήπως έχουν άλλον όγκο... Ξαναπήγα τον κυκλοφορητή στο 3 (πάει από το 1 μέχρι το 5), να δω αν θα αλλάξει καθόλου το πόσο καίει.

Πως σου φαίνονται οι θερμοκρασίες που έχω ρυθμίσει? Λες αν μειώσω την θερμοκρασία του καυστήρα και του μπόιλερ να έχει λιγότερη κατανάλωση, ή απλώς θα ανάβει πιο συχνά? Επίσης γνωρίζεις τι παίζει με τον κυκλοφορητή? Εσείς σε τι ταχύτητα τον έχετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.480 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ