Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39816 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

john88s έγραψε: O giogud έχει δίκιο το πέλλετ στην Ελλάδα είναι σχετικά φτηνό. Το ΦΠΑ και τα μεταφορικά το αγοράζουν. Επίσης όταν υπάρχει η διαδρομή Εργοστάσιο-->ΕμποροςA-->ΈμποροςΒ--->Έμπορος Γ--->Τελικός καταναλωτής τότε τι περιμένει κάποιος; Στην Ελλάδα δεν ζητούσε κανείς πέλλετ μέχρι πριν 2 χρόνια.

Επίσης έχετε δίκιο για μερικούς εμπόρους που αισχοκερδούν όμως για υπολογίστε κάτι.

Ας πούμε ότι ένας έμπορας παίρνει το πελλετ 200 ευρώ από το εργοστάσιο και το πουλάει 240. Βγάζει δηλαδή 40 ευρώ τον τόνο.

Αν θέλει να αγοράσει 10 νταλίκες δηλαδή 10Χ24Χ200=48.000 χιλιάδες ευρώ. Επειδή δεν υπάρχουν πουθενά πιστώσεις πρέπει να βγάλει από τον λογαριασμό του 48.000 ευρώ να στείλει στο εργοστάσιο. Που θα τα βρει; Δεν μπορούν να το κάνουν πολλοί αυτό σήμερα.

Και αν τις πουλήσει όλες (τόνο-τόνο, σακούλι σακούλι) θα βγάλει 9600ευρώ δηλαδή 960 ευρώ η νταλίκα.

Δηλαδή ο άλλος θα ρισκάρει 48.000 ευρώ για να βγάλει 9.600. Και αν θα τα βγάλει...Τα εργοστάσια και γενικά καμία επιχείρηση δεν σε προμηθεύει άμα δεν προκαταβολές...

Φανταστείτε δηλαδή τι πρέπει να κάνει ο έμπορας. Να προβλέψει ζήτηση κλπ. Για αυτούς τους λόγους υπάρχουν στρεβλώσεις στην αγορά.


Μαλλον πλακα μας κανεις περιγραφωντας τον "εμπορο"!!! Ο Γερμανος εμπορος ή ο Αυστριακος ή ο Ελβετος εχουν τετοιου ειδους διλληματα; Εαν δεν τον συμφερει να αλλαξει δουλεια. Σε λιγο θα μας πεις να του πουμε και ευχαριστω!!! Δεν κανει καμια ελεημοσυνη, αντιθετα με την πρωτη ευκαρια κατακλεβει πελατες και κρατος!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39820 από stratri1
Απαντήθηκε από stratri1 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

john88s έγραψε: O giogud έχει δίκιο το πέλλετ στην Ελλάδα είναι σχετικά φτηνό. Το ΦΠΑ και τα μεταφορικά το αγοράζουν. Επίσης όταν υπάρχει η διαδρομή Εργοστάσιο-->ΕμποροςA-->ΈμποροςΒ--->Έμπορος Γ--->Τελικός καταναλωτής τότε τι περιμένει κάποιος; Στην Ελλάδα δεν ζητούσε κανείς πέλλετ μέχρι πριν 2 χρόνια.

Επίσης έχετε δίκιο για μερικούς εμπόρους που αισχοκερδούν όμως για υπολογίστε κάτι.

Ας πούμε ότι ένας έμπορας παίρνει το πελλετ 200 ευρώ από το εργοστάσιο και το πουλάει 240. Βγάζει δηλαδή 40 ευρώ τον τόνο.

Αν θέλει να αγοράσει 10 νταλίκες δηλαδή 10Χ24Χ200=48.000 χιλιάδες ευρώ. Επειδή δεν υπάρχουν πουθενά πιστώσεις πρέπει να βγάλει από τον λογαριασμό του 48.000 ευρώ να στείλει στο εργοστάσιο. Που θα τα βρει; Δεν μπορούν να το κάνουν πολλοί αυτό σήμερα.

Και αν τις πουλήσει όλες (τόνο-τόνο, σακούλι σακούλι) θα βγάλει 9600ευρώ δηλαδή 960 ευρώ η νταλίκα.

Δηλαδή ο άλλος θα ρισκάρει 48.000 ευρώ για να βγάλει 9.600. Και αν θα τα βγάλει...Τα εργοστάσια και γενικά καμία επιχείρηση δεν σε προμηθεύει άμα δεν προκαταβολές...

Φανταστείτε δηλαδή τι πρέπει να κάνει ο έμπορας. Να προβλέψει ζήτηση κλπ. Για αυτούς τους λόγους υπάρχουν στρεβλώσεις στην αγορά.


Τι είπες τώρα;;;;
Δεν ξέρει ο έμπορος ότι αυτές οι 10 νταλίκες που θα φέρει θα τις πουλήσει ΑΜΕΣΩΣ αν δώσει τιμή λίιιιγο χαμηλότερη από αυτόν που το πουλάει 400/τόνο;;;;;
Και μόλις κάνει και μια διαφήμιση στο φόρουμ δεν θα του φτάσουν άλλες 10 νταλίκες;;;
Τι είναι μια νταλίκα; = 24 τόνοι.
Πόσοι καταναλωτές θα πάρουν αυτό το φορτίο; = 8!!!!!!!!



Ψηφίζω το 5 στο παραπάνω ερωτηματολόγιο.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stratri1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39832 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
μηπως ξερετε πολλες επενδυσεις με αποδοση 20% ? κι αυτο με το ας υποθεσουμε που η υποθεση απεχει παρασγκας απο την αληθεια

η μηπως η νοοτροπια των εμπορων παλιοτερα που αγοραζαν με πιστωση ηταν διαφορετικη ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39856 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Στην Αυστρία και στην Γερμανία ισχύουν άλλα πράγματα.

Όντως μια νταλίκα δεν είναι τίποτα αλλά κάποιος πρέπει να υπολογίσει τα έξοδα διαφήμισης, αποθήκευσης κλπ που έχει ο κάθε έμπορας. Και δεν υπήρχαν έμποροι pellets πριν 2 χρόνια. Αυτό που έγω θέλω να πω είναι ότι δεν είναι τόσο μαύρο άσπρο τα πράγματα πρέπει να σκεφτόμαστε και τις 2 πλευρές. Σίγουρα υπάρχουν έμποροι που αισχροκερδούν ή κάνουν λαμογιές με το ΦΠΑ αυτούς πρέπει να κατακρίνουμε.

Αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα και η ζήτηση σταθερή στην Ελλάδα(θεωριτικά είναι 1.000.000 τόνοι πρακτικά 200.000 είχα διαβάσει κάπου) τότε θα έπαιρνα και εγώ μια νταλίκα και θα την πούλαγα 290 το Φλεβάρη. Αλλά δεν πάει έτσι.

Εν τω μεταξύ αυτό που σας είπα για το ΈμποροςΑ Έμπορος Β Έμπορος Γ δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου. Το διάβασα σε μια ανάλυση πολλών σελίδων για το πέλλετ και τις τιμές του και τις προοπτικές που έχει σε όλη την Ευρωπή. Αμά την βρω θα την ποστάρω την ανάλυση.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι άλλο κόστος έχει το diesel στην Γερμανία και άλλο στην Ελλάδα. Άρα έχουμε 2 παράγοντες που καθιστούν το πέλλετ πιο ακριβό.
1) ΦΠΑ
2) Μεταφορικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39903 από stratri1
Απαντήθηκε από stratri1 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Μήπως με συμφέρει να αγοράσω απευθείας από Γερμανία, ή άλλη χώρα της ΕΕ;;;
Δεν θα πληρώσω τίποτα παραπάνω (ούτε ΦΠΑ, ούτε αποθήκευση, ούτε διαφημίσεις, ούτε έμπορα Β, Γ, Δ κλπ). Μόνο αγορά και μεταφορικά (όσο τελικά κοστίζει αυτό το σύνολο).
Μήπως;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stratri1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39905 από pianoteacher
Απαντήθηκε από pianoteacher στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Χωρίς να είμαι επιστήμονας οικονομολόγος κλπ, πιστεύω οτι απλά εδώ στην Ελλάδα ισχύουν οι εξής κανόνες
1. Ότι είναι ακριβότερο είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο. Άρα πόσο πουλάει ο γείτονας 5€ ; Ε εγώ θα το βάλω 6€ επειδή είναι καλύτερο! (Όταν ρώτησα στο Κηφησό σε έναν τιμή, μου έδωσε 7€/15κιλά !!! Είναι το καλύτερο μου είπε για αυτό! )

2.Ό,τι έχει ζήτηση, χτυπάμε την τιμή!

3. Είμαι έμπορος (υποθετικά) και ξέρω, ο πελάτης δεν νιώθει! Αν το αγοράζω 0.28€ το κιλό θα το πουλήσω 0.80€ να κονομίσω. Νέο προϊόν, που ξέρει πόσο έχει.

4.Ποια είναι η τιμή του πλησιέστερου καυσίμου;;; Πετρέλαιο; υγραέριο; ε λοιπόν θα τιμολογηθεί βάση αυτού και όχι του κόστους αγοράς.

Και τώρα θα γίνω γραφικός και θα ξαναγράψω οτι μετά τις καταπληκτικές (ειρωνικά) προσφορές που πήρα για παράδοση στην Αθήνα-Πετρούπολη από καταστήματα ακτίνας εως 10χλμ δυστυχώς τα έσκασα στους Γερμανούς και στους Γάλλους. (Praktiker-Leroy)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.660 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ