Σκούπα στάχτης

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54917 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης
Κανονικά, από κει που τον αγοράσες θα έπρεπε να σε προμηθεύσουν και με τα κατάλληλα εργαλεία καθαρισμού. Για ρίξε ένα τηλέφωνο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54922 από casperhellas
Απαντήθηκε από casperhellas στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης
ναι αλλά με έξτρα χρέωση.. σιγά μην τα έχουν όλα στην τιμή (3700 τον πλήρωσα μαζί με κυκλοφορητή και όλα τα υδραυλικά του)

Η εγκατάσταση έγινε από υδραυλικό όπου εκείνος έβαλε σωλήνες και την εργασία. Τίποτα άλλο!

Μπορείς συνοπτικά να μου πείς τα εργαλεία καθαρισμού? δηλ. τι πρέπει να έχω?
ώστε να τον πάρω τηλ την Δευτέρα και να του πω ότι αυτά μου χρειάζονται.

σε ευχαριστώ

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54926 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης
Κοίταξε... Μια ατσαλόβουρτσα μας έδωσαν εμάς όλη κι όλη. Μετά από δική μας προτροπή βέβαια, αλλά όπως διαπίστωσα στις οδηγίες ο λέβητας συνοδευόταν από αυτή!

Εν πάσει περιπτώσει, φθηνή είναι, άμα τη ζητήσεις μπορεί να στη δώσουν και τζάμπα. Αλλά επειδή τα δικά σου τούμπο δεν είναι κυλινδρικά και έχουν περίεργο σχήμα αν κατάλαβα καλά, καλύτερα να συμβουλευτείς το manual για το μέγεθός της. Λογικά, το αναφέρει στην ενότητα του καθαρισμού. Αλλιώς ρώτα την αντιπροσωπεία.

Εγώ εκτός της μακριάς ατσαλόβουρτσας, έχω μια συρματόβουρτσα για να καθαρίζω το σχαράκι καύσης καθώς και τη σκούπα στάχτης της Einhell. Για την καμινάδα δεν έχω βούρτσα ακόμα, αλλά πρώτα θα την καθαρίσει ένας συντηρητής να δω τι και πώς και μετά θα αγοράσω αν αναλάβω να την καθαρίζω μόνος μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": casperhellas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54929 από casperhellas
Απαντήθηκε από casperhellas στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης
σε ευχαριστώ πολύ! θα επικοινωνήσω μαζί του να δω τι θα μου πει και μετά θα σου γράψω!

Νασαι καλά!

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56088 από lef
Απαντήθηκε από lef στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης
Αναφοράς συνέχεια για τη Cenehot.

Κατ'αρχή, ο ιταλός αποδείχθηκε 100% αξιόπιστος. Μου έστειλε δωρεάν ανταλλακτικό φίλτρο με courier το μεσημέρι της Δευτέρας και Παρασκευή πρωί το είχα στα χέρια μου.

Αυτό που έκανα (και πρέπει να το λάβουμε υπόψη στην συμπεριφορά της σκούπας) είναι να προσθέσω 2 εξτρα φίλτρα: Μία μεταλλική σίτα (πολύ πιο λεπτή από αυτή του φίλτρου) στο εξωτερικό του μεταλλικού φίλτρου (για να αποφύγω πιθανότητα να φτάσει στο εσωτερικό φίλτρο αναμμένο κάρβουνο), και ένα φίλτρο απορροφητήρα, στο εσωτερικό του υφασμάτινου φίλτρου.

Σαν 1ο τράβηγμα, είχα στο τζάκι στάχτες περίπου μιας εβδομάδας (ίσως και περισσότερο) και μπορώ να πώ ότι η σκούπα τα πήγε πολύ καλά, μέχρι το σημείο που μπούκωσε, έχοντας μαζέψει μια καλή ποσότητα (περίπου το 70% από τις στάχτες τόσο στο δοχείο που ήταν γεμάτο, όσο και στο θάλαμο). Στη συνέχεια την έβγαλα έξω και κούνησα το καπάκι με το μηχανισμό για να καθαρίσει το υφασμάτινο φίλτρο από τις πολλές στάχτες. Χρήσιμος είναι και ο ενσωματωμένος μηχανισμός της σκούπας για τον καθαρισμό του φίλτρου, αν και δεν έχω ακριβή εικόνα του πόσο καθαρίζει το φίλτρο. Τελος πάντων, το αποτέλεσμα είναι ότι μ'αυτόν τον ελαφρύ καθαρισμό η σκούπα ρούγηξε σήμερα το πρωί άλλη τόση στάχτη.

Γενικά η εικόνα που έχω είναι θετική, αν και απ'όσο καταλαβαίνω η CENEHOT κάνει πάνω κάτω ότι και κάθε άλλη σκούπα στάχτης στο όριο τιμής που την πήρα (75€), με την επιφύλαξη ότι το μεταλλικό φίλτρο μπορεί να προσφέρει μια εξτρα προστασία σε σχέση με τις συμβατικές σκούπες. Σε καμία περίπτωση π'αντως δεν αξίζει τα 135€ που ζητάνε τα μαγαζιά στην Ελλάδα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by lef.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56275 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Σκούπα στάχτης
Ευχαριστούμε lef! Το 'χα απορία αν μαζεύει.

Εγώ με την Einhell τα πάω πολύ καλά, μαζεύει αργά και σταθερά κι άμα δω ότι ζορίζεται πολύ, της χώνω 2-3 σφαλιάρες στο καπάκι να πέσει η στάχτη και συνεχίζει! :lol:

Εννοείται την αδειάζω και καθαρίζω με μια βούρτσα το φίλτρο μετά από κάθε καθάρισμα. Αλλά ο πιο γρήγορος τρόπος είναι να το βάλεις κάτω από τη βρύση. Ωστόσο, επειδή δε γράφουν οι οδηγίες ότι είναι πλενόμενο και δε θέλω να το καταστρέψω, αποφεύγω να το κάνω συχνά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ