Συνδεσμολογια υδραυλικού τζακιου.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167521 από vagroul
Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά θέλει καλη μελέτη οπως είπες,το δοχείο πως υπολογίζεται, ισχύει το 50 λίτρα για καθε kw του λέβητα;

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167522 από dimlyk
στο περιπου η βασει κανονισμων ισχυει ...η συνδεσμολογια που αναφερει ο φιλος ισχυει αλλα ειναι πιο μπελαλιδικη ...με το ΔΑ μπορεις να συνδεσεις και τον λεβητα και το τζακι ωστε αν καποια στιγμη καποιο δεν επαρκει να μπορεις να χρησιμοποιησεις το αλλο αλλα κι οτι νερο ζεστο περισεψει απ το ενα το εκμεταλευεται το αλλο αν χρησιμοποιηθουν εναλαξ ... το βασικο πλεονεκτημα αναφερθηκε ηδη...καιγοντας αρκετα το τζακι αποθηκευεις ενεργεια για ολο το βραδυ που δεν μπορεις να βαζεις ξυλα...το μειονεκτημα του τζακιου ομως ειναι οτι τα περισσοτερα δεν ειναι κατασκευασμενα για πολυωρη λειτουργια με μπολικα ξυλα οποτε προσπαθωντας συνεχως να φορτισεις ενα δοχειο μπορει να εχει συνεπειες στο τζακι σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #167540 από vagroul
Η συνδεσμολογια που λες εσυ ποια είναι δηλαδή; τι προδιαγραφές πρέπει να έχει το τζακι για πολύωρη λειτουργία;

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167543 από giokaspart
Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα για τη λειτουργία και τη συνδεσμολογία των ΔΑ:
doxeiaadraneias.wordpress.com/
Διευκρινίζω ότι δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία, απλά βρήκα το site αυτό σαν μια καλή πηγή σχετικών πληροφοριών και σχεδιαγραμμάτων πολλαπλής συνδεσμολογίας για λέβητες βιομάζας, ηλιακούς συλλέκτες κλπ με δοχεία αδράνειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167546 από vagroul
Πολυ ενδιαφέρον το άρθρο, απο οτι φαίνεται προτείνει την συνδεση του λέβητα με το δοχείο και μευα με τα σώματα. Ο τροπος που περιγράφει ο φιλος πιο πάνω ειναι σίγουρα πιο μπελαλιδικος και με μεγαλύτερο κόστος αλλά ίσως είναι και πιο αποδοτικός.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #167550 από Nasikas
Stay on your eggs ....θα συμβούλευε κι ο αλέκσης... Καθησε στα αυγά σου - Η ΓΝΩΜΗ μου.

Είναι τόσο μεγάλο το τζάκι, ώστε να αποθηκεύει ενέργεια για το βράδυ ? Δεν έχω δηλαδή δει στην αγορά προσωπικά.
Το μυστικό στην θέρμανση αυτού του είδους, είναι ότι έχεις 24 ώρες το 24ωρο τα σώματα στους 50-55 βαθμούς περίπου. Και το σπίτι μένει ζεστό.
Θα συνιστούσα να δοκιμάζατε να φουλάρετε το βράδυ την εστία με μπριγκέτες. Με αγορά το καλοκαίρι, που είναι συνήθως φτηνές. (το έχω κάνει. Άσχετο που δεν έχω τέτοιο πρόβλημα καθόσον κοιμάμαι αργά και η γυναίκα μου ξυπνάει νωρίς...- και σηκώνομαι για κανένα ...καθούρημα στις 6 συνήθως και βάζω ξύλα)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ