Προβληματισμός με κατάσταση εξωτερικών μπουριών.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166744 από TheoJamaica
Παρεπιπτόντως μήπως κάποιος από εδώ μέσα είναι μάστορας??Περιοχή Θεσσαλονίκης.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166746 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166747 από Valo
Όπως σου είπα κι εγώ είναι δύσκολο να πάρεις φωτιά μην το φοβάσαι... Προβληματίσου όμως για το γεγονός οτι συμβαίνει. Πάρε μια συρματόβουρτσα και ξύσε καλά κάποιο σημείο εξωτερικά και πες μας αν εμφανιστεί το ανοξείδωτο υλικό όπως όταν ήταν καινουύργια. Γενικά το ανοξείδωτο ατσάλι είτε 304 είτε 316 παρουσιάζει εξαιρετική αντίσταση στην διάβρωση και δεν σκουριάζει εκτός αν εκτεθεί σε ακραίες συνθήκες. Η δική σου περίπτωση δεν ξέρω αν είναι ακραία ή όχι , αυτό που ξέρω είναι οτι έχεις υγροποιήσεις 100% απο τα καπναέρια σου και ο μοναδικός τρόπος να το λύσεις είναι να αλλάξεις καμινάδα.
Όταν ρίχνεις καυσαέρια 170 βαθμών στην καμινάδα , μέχρι να φθάσουν στο καπέλο η θερμοκρασία τους πέφτει πχ 100 βαθμούς , συναντούν δηλαδή το σημείο δρόσου και υγροποιούνται. Το φαινομενο είναι ιδιαίτερα έντονο όταν υπάρχει χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία και βλέπουμε ότι βλέπουμε.
Φωτιά δεν παίρνεις εντάξει , αλλά με τον καιρό πέραν του αισθητικού προβλήματος , θα έχεις διάβρωση και εξαιρετικά μεγάλη εναπόθεση κάπνας εσωτερικά.
ΆΚουσε με και βάλε μια νέα καμινάδα διπλού τοιχώματος όταν έχεις την δυνατότητα να το κάνεις. Επίσης θα πρότεινα και ρυθμιστή υποπίεσης για σταθερό ελκυσμό , κάτι που το θεωρώ επίσης εξαιρετικά σημαντικό με πολλαπλά οφέλη.


www.skroutz.gr/c/2178/Kapnodochoi.html?k...B1%CF%84%CE%BF%CF%82

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166754 από TheoJamaica
Valo σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κώστα σ'ευχαριστώ για την επικοινωνία.

Καλά ο Giokas έχει γίνει ο μέντοράς μου.

Και όλους τους υπόλοιπους σας ευχαριστώ.

Valo το εξυσα το υλικό και ναι μεν φαίνεται και πάλι το ανοξείδωτο αλλά φεύγει δύσκολα.Σε μερικά σημεία που μάζεψε σταγόνες το ετριψα στο χέρι και είναι κάπως αφρώδες.

Ξέχασα να πω ότι κάτι ανάλογο,ένα στρώμα κοκκινωπό πιάνει και το τζαμάκι του λέβητα.Και αυτό συμβαίνει κυρίως αφότου ήρθε ο τεχνικός και μου άλλαξε τις ρυθμίσεις πριν ένα μήνα περίπου.Πιθανολογώ ότι ίσως φταίει το πέλλετ.Ευτυχώς τελειώνει.Ηθελα να πάρω πάλι το ίδιο αλλά δεν θα το κάνω.


Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166857 από TheoJamaica
Καλησπέρα και πάλι ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Νομίζω πως όταν ανοίγουμε ένα θέμα σχετικά με τους προβληματισμούς μας σε τεχνικά θέματα με σκοπό την βοήθεια των μελών καλό ειναι να μοιραζόμαστε την τελική έκβαση ώστε να βοηθάμε και άλλα μέλη με τις ίδιες τυχόν βλαβες-απορίες.Οποτε οφείλω να σας πω που κατέληξε η δική μου περίπτωση.

Καταρχήν Κώστα επικοινώνησα με τον τεχνικό που μου πρότεινες αλλά δυστυχώς έχει πάψει να ασχολείται με καμινάδες.Μς ρώτησε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και μου σύστησε έναν άλλο τεχνικό αλλά πριν τον πάρω προέκυψε γνωστός.Οπως και να χει ευχαριστώ και παλι για το ενδιαφέρον.

Θέλω πρώτα να πω πως πήρα αρκετό από το υλικό που υπάρχει στην καμιναδα (μια χούφτα) και προσπάθησα να το βάλω φωτιά με αναπτήρα.Ναι μεν δεν έπαιρνε φωτιά αλλά έλιωνε σαν σφουγγάρι και φαινόταν σαν να έβραζε.Εβγαζε φουσκάλες.

Τελικά το πρόβλημα οφείλεται στα τελευταία επάνω 2 κομμάτια της καμινάδας τα οποία για κάποιο λόγο αποσυνδέθηκαν.Πιθανον την έκανα εγώ την μακακία όταν καθάρισα την καμινάδα.Επειδη το προτελευταίο κομμάτι έχει μια κλίση περίπου 30 μοιρών για να αποφύγουμε το λούκι της σκεπής,εγώ μάλλον το χτύπησα με την βούρτσα και το αποσυνδεσα και δεν το κατάλαβα.Η αλήθεια είναι ότι όταν την καθαριζα θυμάμαι ότι έβρισκα κόντρα.Αλλα αν "δεν κόβει"......

Όπως και να χει πήγα σε μια τεχνική εταιρεία εδώ στην περιοχή,ήρθαν μετρησαν κι από βδομάδα θα έχω την νέα μου καμινάδα διπλού τοιχώματος.

Κόστος 600 ευρώ για 8 μέτρα μαζί με εργατικά.Ευτυχως μου κάνανε μια ψιλοευκολια γιατί συγκυριακά είμαι εντελώς ταπί.

Αυτά και ευχαριστω για άλλη μια φορά.

Υ.Γ Η καμινάδα που είχα ήταν μονού τοιχώματος ελικοειδής και τοποθετημένη ανάποδα όπως μου είπε ο τεχνικός που ήρθε και την είδε.

Στάλθηκε από το TA-1020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166860 από Valo
Η τιμή που αναφέρεις είναι λιγάκι αλμυρή... Τι διάμετρο καμινάδας έχεις? Έτσι όπως φαίνεται στην φωτογραφία πάνω από φ180 δεν είναι, για φ150 μου κάνει, οπότε μου φαίνεται αρκετά ακριβά, δεν ξέρω.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ