Δευτερογενής καύση για όλους

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140383 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μα Σταύρο, κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτό που είπες για το βερμικουλίτη:

Προσοχή, δε σε αμφισβητώ, προσπαθώ να καταλάβω την αρχή λειτουργίας..... Λοιπόν:

Σε όλες τις εστίες που είναι ντυμένες με βερμικουλίτη, ο 2γενής αέρας, λογικά κυκλοφορεί κάπου πίσω από την επένδυση (βερμικουλίτη). Αφού λοιπόν ο βερμικουλίτης δρα και σαν μονωτικό, πως αφήνει τον αέρα από πίσω του να προθερμανθεί επαρκώς????

Εκτός αν ο βερμικουλίτης βοηθάει (λόγω των πολύ υψηλών θερμοκρασιών που επιτυγχάνει στο χώρο καύσης) τα καπναέρια να είναι σε πολύ υψηλή θερμοκρασία, και τελικά παίζει λιγότερη σημασία η θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα.

Παίζει κάτι τέτοιο...?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140389 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους
μαλλον το δευτερο ισχυει προσωπικα φετος εβαλα 2 πλακες βερμικουλιτη στα πλαγια (πισω ειναι ο θερμοθαλαμος αν εβαζα κ εκει θα εβγαζε κρυο αερα :woohoo: ) κ μια κατω αφηνοντας κενο για τη σχαρα.στα πρωτα 5λ που βαζω ξυλα κ καπνιζουν η καπνα αναφλεγεται στο ταβανι της εστιας.δεν εχω δευτερογενη μαλλον ειναι οι ψηλες θερμοκρασιες ,αν αφησω κ μου κρυωσει η εστια δε μου το κανει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140393 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους
Η θερμοκρασία στο σημείο της ανάφλεξης εξαρτάται και από την θερμοκρασία των καπναερίων αλλά και από την θερμοκρασία του φρέσκου αέρα που έρχεται από τις τρύπες του δευτερογενή. Αν, ας πούμε, έχουμε μαντεμένια πλάτη, έχουμε στις εξόδους 100° και στον θάλαμο 250°. Με επένδυση, θα έχουμε 70° στις εξόδους και 350° στον θάλαμο. Η μίξη στην δεύτερη περίπτωση έχει υψηλότερη θερμοκρασία και αναφλέγεται με το μονοξείδιο. Οι αριθμοί φυσικά είναι ενδεικτικοί και τους αναφέρω απλώς για την κατανόηση της λειτουργίας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140407 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους
και για το δικο μου τζακι βγαλανε θερμοτ , αλλα παιδιά μπορεί να κερδίζεις σε εφέ , και ακτινοβολία , αλλα χανεις σε δύναμη στο τζακι !
Δείτε και ενα βιντεο , για να δειτε και μια διαφορετικη δευτερογενη , οχι σε δυναμη , αλλα παραμυθένια-φανταστική !
Εγω κάθομαι με τις ωρες και την χαζευω οταν κανει τα κολπα τις !

kai το ιδιο τζακι με θερμοτ
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140610 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Νέο video.

Το κλαπέ καυσαερίων είναι τέρμα κλειστό, διαρκώς. Είναι στο αρχικό άναμμα. Στο 00:18 κλείνει εντελώς ο 1γενής αέρας και ξεκινά η 2γενής. Η φλόγα πέφτει αισθητά (?)... φαίνεται περίπου στο 00:25. Φλόγα χαμηλά υπάρχει ακόμα αλλά είναι πιο ομαλή και όχι τόσο ακανόνιστη όσο με ανοιχτό τον αέρα. Δεν ξέρω πως μπορώ να τη "φρενάρω" ακόμα πιο πολύ. Φαίνεται ότι τα ξύλα καρβουνιάζουν με κλειστό τον αέρα. Με το μάτι είναι πιο ξεκάθαρο.

Στο 01:24 ξανανοίγω τον άερα. Σταματάει η 2γενής, ζωηρεύει και γίνεται ακανόνιστη η φλόγα. Στο 01:59 ξανακλείνω τον αέρα. Τι λέτε? Πως μπορώ να φρενάρω ακόμα περισσότερο τη φλόγα με κλειστό τον αέρα?
Πάνω στους εναλλάκτες, έχω πολύ μεγάλη κόφτρα. Μήπως αυτή ευθύνεται για τη μεγάλη ταχύτητα της φλόγας (λόγω bernoulli?) ???



Έχω καταργήσει το σύστημα 2γενούς του τζακιού, και έχω κάνει τη πατέντα με τη σεδεροσωλήνα 3/4" του Σταύρου. Νομίζω δούλεψε... Έχω ντύσει εσωτερικά την εστία με βερμικουλίτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140867 από leonidas
Απαντήθηκε από leonidas στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους
Μια χαρα δουλεβει η 2γενη ,με κλιστο προτογενη παντος, ακομα απο καπου τραβαει αερα εστο και λιγο ,δεν φτενε οι κοφτρες.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by leonidas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ