Δευτερογενής καύση για όλους

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137890 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους
σου ανεφερα μια παραμετρο ...μπορει στην τελεια καυση να εχεις μεγαλυτερες θερμοκρασιες παραγομενες (βασικα μεγαλυτερα ποσα ενεργειας) αλλα εχεις μικροτερη μαζα καυσαεριων
και οσο πιο μεγαλα ποσα θερμοτητας εχει η πηγη τοσο μεγαλυτερα ποσα ακτινοβολει ....τωρα πως καταφερνεις να την ψυξεις (να παρεις την θερμοτητα με αερα δηλ ειναι αλλο θεμα ) το τυπο τον εδωσε ο σταυρος αλλα μεχρι την πραξη απεχει πολυ

υγ σταυρο ...εδω τον εχεις ...αρχισε το κραξιμο να σ ανεβασει βιντεο ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137891 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ποιόν έχει Δημήτρη? Και γιατί να τον "κράξει" ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137892 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους
"κραξει" λαθος εκφραση ... χαριτολογωντας
το τζακι που μας εδειξε ειναι της κρατκι ...καταλαβες φανταζομαι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137893 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Οκ... κατανοητό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140365 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Σταύρο καλησπέρα,

στο post #120529 του νήματος αυτού, είχες δείξει ένα σχεδιάκι για την εισαγωγή 2γενούς αέρα, προθέρμανση και διανομή/ψεκασμό αυτού.

α) Το έχεις δοκιμάσει τελικά?

β) Εντελώς εμπειρικά, μήπως η 1" είναι μεγάλη διατομή, και επαρκεί διατομή 3/4"

γ) Στο σχέδιό σου, η προθέρμανση γίνεται στην πλάκα που πατάει στο "δάπεδο" της εστίας. Αν αντί για αυτήν τη διπλή πλάκα σάντουϊτς, έχουμε από την αρχή το σωλήνα να κάνει μερικά zig-zag μέσα στην εστία για να μεγαλώσει η διαδρομή και άρα η προθέρμανση, εκτιμάς ότι χρειάζεται? Είναι αναγκαίο δηλαδή?

Στη δική μου περίπτωση, στο "δάπεδο" της εστίας υπάρχει μαντέμι. Στο κέντρο του δαπέδου, υπάρχει η μαντεμένια σχάρα και από κάτω της το τασάκι. Αν σηκώσεις το τασάκι, υπάρχει (λίγο πιο χαμηλκά ακόμα) το καπάκι που αν αφαιρεθεί, έχεις πρόσβαση στο βεντυλατέρ. Εγώ έχω βγάλει το τασάκι, και τη μαντεμένια σχάρα, και έχω κάνει μια αυτοσχέδια σχάρα. Στο λαμαρινιένιο καπάκι που σκεπάζει το βεντυλατέρ, έχω κάνει 2 τρύπες Φ13, και έχω κολλήσει σωληνάκι 1/2". Λέω λοιπόν να "φορέσω" από έξω σωληνάκι 3/4", και να το κάνω μερικά zig-zag στον μαντεμένιο πάτο που είναι η θράκα (αλήθεια... τι θ περίπου έχει η θράκα?) και μετά να το ανεβάσω προς τα πάνω για να "ψεκάσω" τον προθερμασμένο αέρα. Τι λες.... χρειάζεται η μεγάλη διαδρομή... ή μπορεί να γίνει και πιο σύντομα....?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140377 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Δευτερογενής καύση για όλους
Τις δοκιμές τις έκανα.
Πλήρης αποτυχία :oops:
Γι αυτό και δεν είδες καμία ανάρτηση :whistle:
Προσπάθησα να δημιουργήσω μια διπλή δίοδο μέσα από το συρτάρι της στάχτης, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να δυσκολέψω την καύση και να μην έχω ούτε καλή πρωτογενή.
Τα ξύλα έσβηναν σχετικά εύκολα και ο χώρος καύσης γέμιζε κάρβουνα και άκαυτα ξυλαράκια. Δευτερογενή σε πολύ λίγες στιγμές είδα.
Το πιθανότερο (μετά και από συζήτηση με τον Φιλιππακόπουλο), είναι να μην ανέβαζε αρκετά υψηλή θερμοκρασία η εστία και γι αυτό δεν πέτυχε το πείραμα.
Οι εστίες που έχουν αξιόλογη δευτερογενή έχουν διπλή είσοδο αέρα καύσης και ως επί το πλείστον είναι με επένδυση.
Κάποια στιγμή σκέφτομαι να κατασκευάσω νέο συρτάρι (με διπλή είσοδο που να σφραγίζει καλά) και βάζοντας και βερμικουλίτη να συνεχιστεί το προτζεκτ!!!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ