Δευτερογενής καύση για όλους

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120500 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους
Ναι έχει 2 εισόδους η kratki έχει ενα ειδικό προφίλ που κουμπωνει στο πίσω μέρος της εστίας και σε αυτό βάζεις τον εξωτερικο αέρα με μια φ125 και τον ρυθμίζεις με το κλαπετο ντιζας που φέρνεις μεσα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120501 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους
@caftis
(Αφου σου ξαναγράψω για το πόσο εντυπωσιακή φαίνεται η καύση που κάνεις :) )
θα ήθελά αν μπορούσες λίγο να εξηγήσεις πως το έκανες. Είμαι και λίγο χοντροκέφαλος και δεν τα καταλαβαίνω με την μία... :lol:

Εχεις στην εστία σου λοιπόν 3 παροχές αέρα.
Μία εξωτερικού αέρα που κουμπώνει επάνω στην εστία σου στην πλάτη. Αυτή σε ποιό σημείο έβαζε αέρα μέσα στον χώρο καύσης πριν την λαμαρίνα και τώρα που έβαλες την λαμαρίνα δεν έχει επηρρεαστεί?

Εχεις το συρταράκι της στάχτης το οποίο το ανοίγεις όσο θέλεις και τραβάει αέρα από το σαλόνι σου και το βάζει μέσα στον χώρο κάυσης κάπου στο κέντρο της εστίας. Αυτόν τον αέρα εκμεταλεύφθηκες και τον οδήγησες σε 3 σημεία. Μπροστά και χαμηλά στο τζάμι (10 τρύπες), στο κέντρο της εστίας (4 τρύπες) και πίσω και ψηλά για δευτερογενή (5 τρύπες).

Επίσης έχεις τον αέρα από την αεροκουρτίνα του τζαμιού ψηλά. Δλδ η εστία δεν σφραγίζει εντελώς εντελώς. Εχει μία πολύ μικρή ποσότητα αέρα που εισέρχεται πάντα από αυτό το κενό που αφήνουν τα κορδόνια που έβγαλες.
Σωστά μέχρι εδώ?

Κάτι άλλο που θέλω να σε ρωτήσω είναι το εξής.
Η λαμαρίνα που έβαλες κόπηκε ένα εκατοστό λιγότερο από την διάσταση που έχει ο πάτος και η πλάτη της εστίας και το κενό έκλεισε με κορδόνι και σιλικόνη 1300 βαθμών?
Επίσης έχεις βάλει κάποια ποδαράκια για να στηρίζεται και να μη πέφτει και χάσει το κενό των 16 χιλιοστών?
Τέλος να σε ρωτήσω το εξής αν το έχεις δοκιμάσει.
Το τζάμι κρατιέται καθαρό γιατί έβγαλες εκείνα τα κομμάτια το κορδόνι ή γιατί του έχεις δώσει τις 10 τρύπες από κάτω μπροστά στο τζάμι? (ή μήπως γιατί πλέον καίγονται τα καπναέρια??)
Εχω την εντύπωση ότι τις κάτω τρύπες (αυτές τις 10 μπροστά και χαμηλά στο τζάμι εννοώ) που άνοιξες και να τις κλείσεις πάλι το τζάμι καθαρό θα είναι.

Τέλος να ρωτήσω το εξής. Η δευτερογενής καύση διαρκεί λες 1,5 με 2 ώρες. Αυτές είναι περίπου 15 λεπτά μετά το άνναμα και μέχρι να γίνουν τα ξύλα κόκκινα κάρβουνα οπότε και σταματάει και καίγονται τα κάρβουνα πλέον? Ή ξεκινάει πιο αργά και κρατάει μέχρι τέλους?

Προς το παρών.. :silly: αυτές οι απορίες... και σόρρυ αν σε ζαλίζω αλλά μόνο ρωτόντας πας στην Πόλη. Και φαίνεται ότι εσύ βρήκες ένα πολύ καλό δρόμο ;)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120502 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους
Αν και θα βγω λίγο offtopic , γιατί έχει 2 εισόδους?
Προφανώς ο εξωτερικός είναι αποκλειστικά για την καύση.
Ο εσωτερικός είναι για την αεροκουρτίνα?
Αν είναι έτσι θα έφτανε άραγε να είχες μόνο τρύπες στην πλάτη και λίγες στον πάτο δλδ να μετατρέψεις τον πρωτογενή σχεδόμν όλο σε δευτερογενή και να είχες την αεροκουρτίνα για πρωτογενή?

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι η kratki πχ στην zuzia , στο μοντέλο το απλό με το μοντέλο ECO που έχει τον δευτερογενή , δίνει την ίδια ακριβώς απόδοση με διαφορά μόνο προφανώς το μικροτερο ποσοστό CO στην 2η περίπτωση.
Απλό : kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-zuzia-16-kw_zuzia
EKO kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-zuzia-eko-16-kw_zuziaeko

Άρα πολύ κακό για το τίποτα ή όντως αξίζει?
Θα περιμένω τυχόν μετρήσεις σου.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120503 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους

liakjim έγραψε: ......
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι η kratki πχ στην zuzia , στο μοντέλο το απλό με το μοντέλο ECO που έχει τον δευτερογενή , δίνει την ίδια ακριβώς απόδοση με διαφορά μόνο προφανώς το μικροτερο ποσοστό CO στην 2η περίπτωση.
Απλό : kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-zuzia-16-kw_zuzia
EKO kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-zuzia-eko-16-kw_zuziaeko

Άρα πολύ κακό για το τίποτα ή όντως αξίζει?
Θα περιμένω τυχόν μετρήσεις σου.

Μία δική μου απάντηση σε αυτό που ρωτάς.
(έτσι όπως την σκέφτομαι προσωπικά και ίσως να είναι και λάθος)
Τις συνθήκες που έχουν στα εργαστήρια και βγάζουν τις αποδόσεις των εστίων, προφανώς στα σπίτια μας ΔΕΝ τις πετυχαίνουμε.
Αν στο εργαστήριο τους στην Πολωνία καταφέρνουν και χωρίς δευτερογενή να έχουν μεγάλη απόδοση δε νομίζω ότι μπορούμε και εμείς να το κάνουμε. Ελκυσμός, ποσότητα και ποιότητα ξύλων, ποσότητα και θερμοκρασία αέρα καύσης είναι στοιχεία που επηρρεάζουν την καύση και αν τα ελέξεις σωστά τότε δεν μένουν καπναέρια για να καούν σε δευτερογενή.
Αλλά αν δε τα ελέξεις απόλυτα?
Τότε η δευτερογενής καύση θα σου δώσει αυτό που αλλιώς θα έφευγε από την καμινάδα άκαυφτο.
Οπότε
λιγότερος καπνός = καλό και για το περιβάλλον και για την τσέπη μας. Απλά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120504 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους
Θα κάνω ένα σχεδιακη για να καταλάβεις καλύτερα. Οι 10 τρύπες δεν τις έχω για την αεροκουρτινα είναι με μια κλίση προς τα ξύλα για την καύση η αεροκουρτινα παίρνει απο το κενό κάτω απο την κατασκευή τα 16χιλ το κορδόνι στις άκρες το αφαιρεσα γιατί μου άφηνε κάτι μικρές κηλίδες δεξια και αριστερά ενώ τώρα δεν αφήνει τίποτα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120505 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Απ: Δευτερογενής καύση για όλους
Η λαμαρίνα ειναι 3χιλ πιο μικρή από την εστία.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ