Δευτερογενής καύση για όλους

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120489 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Απ: Δευτερογενής καύση για όλους
Μάλιστα.
Άρα μιλάμε για ένα Γ από λαμαρίνα (πάχος?) το οποίο Γ έχει κενό (πόσο?)
και καταργεί ουσιαστικά το σταχτοδοχείο , χρησιμοποιώντας τις τρύπες του ως πρωτογενή από τις τρύπες (πόσες? τι διάμετρο?) χαμηλά μπροστά και σαν δευτερογενή από τις τρύπες (πόσες ?τι διάμετρο?) πάνω ψηλά στην πλάτη.

Ελπίζω να τα λέω σωστά.
Δεν καταλαβαίνω τί ρόλο κάνει η διαμόρφωση μπροστά από τις κάτω τρύπες.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120490 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους
Καλημέρα σωστά τα λες η λαμαρίνα είναι 3χιλ κριθαράκι έχει στην πλάτη 5τρυπες 7χιλ κάτω και μπροστά έχει καμιά δεκαριά 6.5χιλ το κενό που κάνει η λαμαρίνα είναι δεκαέξι χιλ .Η διαμόρφωση της λαμαρίνας έγινε για να κρατάει στάχτες και ξύλα να μην πλησιάζουν την πόρτα και για την αεροκουρτινα ώστε να οδηγεί τον αέρα στο τζάμι που πλέον δεν μαυρίζει πουθενά ούτε σκόνη δεν πιάνει πάνω του.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by caftis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120491 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους
Α ξέχασα να πω ότι έχουν γίνει και 4 τρύπες στο κέντρο της λαμαρίνας .

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120493 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους
Πολύ ωραίο Τάκη.

Ερωτήσεις:
Γιατί έκανες τόσες τρύπες μπροστά?
Τώρα ανοίγοντας το κλαπέ του αέρα ουσιαστικά έχεις 4 διαδρομές.
Αέρας πάει μπροστά για αεροκουρτίνα (ανάποδη).
Αέρας πάει στις 10 μπροστά τρύπες για πρωτογενή.
Αέρας πάει στις 4 κεντρικές τρύπες για πρωτογενή (δεν φαίνονται στον πάτο είναι?)
Αέρας πάει στις 5 πίσω τρύπες για δευτερογενή.

Το ιδανικό θα ήταν ξεχωριστή ρύθμιση πρωτογενούς/δευτερογενούς αλλά το ξέρω πως δεν γίνεται.
Μήπως όμως ανοίγοντας τον αέρα με σκοπό τον δευτερογενή , τελικά με τόσες τρύπες αυξάνουμε ανεξέλενγκτα την κατανάλωση?
Θέλω να πω , έχεις κάνει δοκιμές με την αναλογία οπών που έχεις επιλέξει?

Και τέλος κ το πιο σημαντικό : έχεις παρατηρήσει με μετρήσεις ίσως , αύξηση στην συνολική απόδοση?

Υ.Γ. Σε έπρηξα χαχαχαχα

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120497 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους
Το να ξεχωρίσω τον πρωτογενή από τον Δευτερογενή το έχω σκεφτεί απλά ο Δευτερογενής θα είναι από τον εξωτερικό αέρα και πιο κρύος και μεγαλύτερη ποσότητα και έχω προσέξει ότι όσο πιο λίγο αέρα του δίνω τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχω. Από το συρτάρι που παίρνει μικρότερη ποσότητα δεν μπορώ να κάνω διαχωρισμό απο την αεροκουρτινα οπότε έτσι όπως είναι τώρα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα .Κλείνω τον εξωτερικό και παίζω με τον εσωτερικό για όσο κρατάει η δευτερογενή περίπου 1, 5 με 2 ώρες.Τις τρύπες στον πάτο τις έκανα γιατί κάποιες φορές μου αφήνε καρβουνιλα αν δω ότι δεν κάνει δουλειά τις κλείνω.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120498 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Δευτερογενής καύση για όλους

caftis έγραψε: Κλείνω τον εξωτερικό και παίζω με τον εσωτερικό για όσο κρατάει η δευτερογενή περίπου 1, 5 με 2 ώρες.


Τί εννοείς? Η εστία σου έχει 2 εισόδους αέρα?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ