Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117479 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
καλημέρα και πάλι.τελικά το δούλεψα το τζακι με κλειστη τη φ160.έχει διάφορα αρκετοι....λέω να ξεκινήσω το επόμενο βήμα .1.πέταμα την κατασκευή και να βάλω το σταχτοδοχείο.όταν αγόρασα το τζάκι είχε σταχτοδοχιο αλλά δεν είχε τρύπες για να πέρνει αέρα η εστια στο κέντρο της καυσης.. ρώτησα τον τζακa και μου είπε τραβάει αέρα από μπροστά την αεροκουρτινα.2 άρα ανοιγμα τρύπες σταχτοδοχιο ψηλα.η ερώτηση μου είναι πόσες τρύπες να κάνω το σταχτοδοχείο και πόσο μεγάλες σε χιλιοστα .3.και το τελευταίο που θα κάνω είναι να κάνω μόνωση φουσκας με πετροβαμβακα.αλλά την άνοιξη γιατί είπαμε θα πεσει τσοκαρο χειμωνιατικα. μετο σταχτοδοχείο που θα ανοίξω να τραβάει αέρα από το κέντρο της εστίας θα δω διαφορα???και η κάτω περσίδα θα κάνει τελικά φυσική ροή μια που δεν θα μπαίνει αέρας εξωτερικός στη φουσκα αλλά όνο στο κέντρο της εστιας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117499 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
υπάρχει κανένα σχέδιο να μου στείλετε πως μονονετε η φουσκα? υλικά και τρόπος κατασκευής?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117512 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Μην ξηλώνεις ακόμα την κατασκευή σου.
Προς το παρόν είναι η μόνη που σου βγάζει ζέστη.
ΔΕΝ μπορείς αυτή την στιγμή χωρίς μόνωση να πάρεις ζέστη από θερμοθάλαμο - φούσκα.
Και υπάρχει και τρόπος να πάρεις τον αέρα από μπροστά και να τον οδηγήσεις στο κέντρο.
Θα σου γράψω περισσότερα το βράδυ.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117517 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
περιμένω φίλε μου με αγωνία να με σώσεις.κάτι που με τρελαίνει με το τζακι βάζω 6 κουtσούρια κλεινω την πορτα στο τζακι και φλόγα δεν υπάρχει μέσα σιγοκαίει.μόνο μαυρίζουν τα ξύλα και φλόγα πολύ μικρή.αν ανοίξω λίγο την πόρτα κάτι πάει να γίνει .και το πρωί που θα σηκωθώ θα έχουν μείνει πολλά κάρβουνα και κομάτια από ξύλα που δεν έχουν καεί...1 σκέψη μου αν μπορώ να σε βοηθήσω και εγω. αν τρυπήσω την κατασκευή και περάσω 7-10 σωληνακια στο κέντρο της εστίας και βγουν εκεί που ήταν κάποτε το σταχτοδοχείο θα κάνει δουλειά?θα μπορέση να πέραση αέρας?η κατασκευή μου είναι 7 πόντους πάχος δηλαδή τρύπημα την κατασκευή πέρασμα σωληνάκι από πάνω μέχρικάτω καικολλημα με ηλεκτροκολληση?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117675 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
:(
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117676 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
..
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ