Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116484 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

dimlyk έγραψε: ζητω συγνωμη γιατι αυτο που διαβασα ηταν 17,7 και μου φανηκε εξωφρενικο :) κι οχι 1,77 η ακριβεια ετσι κι αλλιως δεν εχει σημασια

dimlyk σε εμένα συγνώμη ποτέ δε χρειάζεται..
Ασε που όντως μπορεί να έγραψα σε κάποια στιγμή 17,7 γιατί έκανα 5-6 edit.
Με χαρτί στυλό τα πάω καλά αλλά στο πισι και στο πως θα γράψω σωστά αυτά που κάνω στο χαρτί χρειάζομαι πολλά edit


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116488 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
ναι Το βεντιλατέρ της κατασκευής σου δουλεύει στουσ 110 βαθμους..μετα απο 2 ωρες ανεβασε στις περσίδες φυσικης ροης 76 βαθμους..στην αριστερή περσιδα μου βγαζει πιο λιγο 62..ενώ στη μεσαια που ειναι 10 πόντους πιο πανω βγαζει 76 βαθμους..το μόνο που παρατήρησα όταν ανοίγω την πόρτα λιγο δεν φουντονι καθόλου το tzaki ?? το επόμενο βήμα μου?
και τη θα κάνω με την κατασκευή? να πάρω αέρα από μέσα και από ποιο σημείο πάνω στη γυψοσανιδα πάνω κάτω ??
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116498 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Αν αντιλαμβάνομαι είμαστε σε καλό δρόμο... :cheer:
Καπνός γιόκ. ;)
Θερμοκρασία έχουμε πιάσει 76 ενώ 60 δεν είχαμε δει... :woohoo:

Σε αυτό το στάδιο εγώ έχω μία ιδέα που κατά 90% θα σου δώσει 100 βαθμούς στις περσίδες σου.
Αλλά σε φοβάμαι... :ohmy:
αχαχχααχαχ
Σάββατο είπες ... Τρίτη βραδιάτικα κάνεις δοκιμή... :ohmy:
χααχαχαχααχ

Ας σοβαρέψω όμως...
επόμενο στάδιο ρωτάς..
Να σου απαντήσω με κεφαλαία και έντονα
ΜΟΝΩΣΗ ΘΕΡΜΟΘΑΛΑΜΟΥ.

Και γυψοσανίδες και εξωτερικός τοίχος και ίσως και πατάρι.
Αν δεν κάνεις αυτό και αρχίσουμε με επιπλέον παρεμβάσεις τότε να δεις η κυρα Λίτσα τι θα σε κάνει...

Προσωπική γνώμη πάντως είναι ότι όταν αλλάζεις κάτι όπως αυτό που άλλαξες είναι σημαντικό να εξοικοιωθείς με την νέα κατάσταση.
Δούλεψέ το έτσι το τζάκι σου για 2-3 μέρες.
ΜΗΝ κανεις ΚΑΜΜΙΑ άλλη αλλαγή.
Σκέψεις ναι.. αλλά μην προβείς σε νέες κινήσεις.
Δούλεψέ το το τζάκι, παρατήρησε την συμπεριφορά του, κοίτα θερμοκρασίες, παρατήρησε μήπως τυχόν σου βγεί κανά κουσούρι.
Βήμα βήμα θα διορθωθούν όλα αλλά αν πας να τα αλλάξεις όλα μαζί δε θα βγούν συμπεράσματα οπότε πολύ απίθανο θα είναι να καταλήξεις σε αίσιο αποτέλεσμα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116499 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Φίλε μου οπως λες ειμαστε σε καλο δρόμο το φ160 να το έχω κλειστό 2-3 μέρες στις δοκιμές που θα κάνω ? και λύσε μια απορία ..γιατί οταν ανοίγω πολύ λίγο την πόρτα από το τζάκι δεν κάνει όπως έκανε να χαμηλώνει η φλόγα και να ανάβουν περισσότερο τα κάρβουνα ; και κατι ακομα παρατηρησα αν ανοιξω την πορτα τελειως απο τς 75 βαθμους παει στους 83 κ μολις την κλεισω ξανα πεφτει και με αυτο που κανουμε να τραβαμε εσωτερικο αερα κ οχι εξωτερικο δεν κρυωνουμε τ σπιτι ..και δεν εχουμε αποδοση, δεν ειναι σαν ν δουλευει μ ανοιχτη την πορτα;
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116512 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Ναι κράτα μόνο αυτή την αλλαγή (το κλείσιμο της Φ160) για 2-3 μέρες
Όσο για αυτά που ρωτάς έχουν μία απλή εξήγηση.
Στην όλη τοποθέτησή σου έχεις πολλά προβλήματα.
Μία αλλαγή έκανες και είδες θερμοκρασίες 83 βαθμούς.
Αν συνεχίσεις με βελτιώσεις ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΣΟΥ.
γιαυτό σου λέω να την ΜΟΝΩΣΕΙΣ και μετά να συνεχίσεις με λύση των προβλημάτων.

ήδη σε προηγούμενο μήνυμα στα γράφω στο πώς πρέπει να καταλήξει η όλη σου εγκατάσταση
Στα ξανααντιγράφω

"Να σου γράψω λίγο τι θα ήταν σωστό να γίνεται στο τζάκι σου.
α) χώρος καύσης. Είναι πολύ σημαντικό να μπαίενι αέρας από σωστό σημείο μέσα στην εστία σου.
Πρέπει να παίρνει αέρα στο κέντρο του. Ακριβώς κάτω από τα ξύλα. Εκεί που ήταν το τασάκι δλδ έπρεπε να υπάρχει χώρος ώστε από εκεί και μόνο από εκεί να μπαινει αέρας μέσα στο τζάκι.
Αυτός ο αέρας έπρεπε να ξεκινάει από μία τρύπα φ100 από έξω και με κάποιον αγωγό να καταλήγει εκεί που σου γράφω.
Αυτός ο αέρας έπρεπε με κάποιο τρόπο να μπορεί να ρυθμίζεται.
Έτσι όπως είναι το τζάκι σου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ λάθος.

β) Θερμοθάλαμος.
Αυτός πρέπει να γίνει ΜΟΝΩΜΕΝΟΣ και πρέπει να παίρνει στην βάση του αέρα από το σαλόνι σου και μόνο από το σαλόνι σου που θα τον βγάζει ζεστό από ανοίγματα στο πάνω μέρος του.
Μέχρι στιγμής εσύ (αν έχω καταλάβει καλά αλλά για να είμαι σίγουρος πρέπει να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω) βάζεις αέρα στον θερμοθάλαμο από έξω. Αυτός ο αέρας είναι αφενός κρύος αλλά αφετέρου ΔΕΝ προέρχεται από το σαλόνι σου. Οπότε δεν υπάρχει ροή. Δεν γίνεται συνεχώς να βάζεις αέρα μέσα στο σαλόνι σου από έξω.
"


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116533 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
καλημέρα και πάλι. για να γίνει αυτή η μονωση.χειμωνιατικα δεν ξεκινάω να την κάνω με τιποτα...θα με στειλουν να κοιμαμαι στην αποθηκη.όσο για το ότι πρέπει να τραβάει αέρα από το κέντρο. τώρα έχει μπει η κατασκευη και δεν θέλω να πεταχτει..γιατί βλέπω ότι κάνει πόλη καλή δουλειά...σε αυτό το θεμα ήθελα αν μπορούμε να βρούμε κάποια λυση.π.χ να μεγαλώσουν οι τρυπούλες ?να κλείσω την μπροστινή τρύπα εισαγωγης και να την βάλω από διπλα? να μην είναι κοντά η φ160 με την εσωτερική τρύπα εισαγωγεις της φούσκας? η κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα.να σηκώσω λίγο την κατασκευή μου ώστε να περνάει αέρας από κάτω και vα βγαίνει λίγο από πίσω λίγο από μπροστά καιλίγο από πλάγια .φυσικά από κέντρο καθολου ???????και κάτι άλλο.έβγαλε η περσίδα 75 βαθμους.αλλά ροι ελαχιστα?σας ζαλισα αλλα με κούρασε 2 χρονια να ασχολουμαι συνεχεια. πρέπει λίγο να το βελτιώσω η να το ανατινάξω..ο χώρος μου είναι 75 τετραγωνικα. τα 45 ενιαίος χώρος και 2 πόρτες που είναι τα 2 δωματια..πιστεύω έπρεπε να μου το κάνει φουρνο αλλα παπαλαααααααααααααααααααααααααααα
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ