Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116420 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

gousan έγραψε: gdevil να σε ρωτησω κατι σχετικα με την εκτονωση και τις θερμοκρασιες?
υπαρχει καποια (στο περιπου) στανταρ θερμοκρασια με 5 κιλα ξυλα που πρεπει να βγαζει η εκτονωση?
δεν εχω θερμομετρο να μετρησω αλλα αργει αρκετα να μου βγαλει καυτο αερα η εκτονωση...
καταλαβαινω οτι το ερωτημα ειναι πολυ γενικο αλλα εχω την εντυπωση οτι αν δεν εβαζα τον εναλακτη θα αργουσε πολυ να ζεστανει το σπιτι μονο η εκτονωση φυσικης ροης....


κλεισε την εισοδο μονο του εναλλακτη να σου λυθει η απορια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116423 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
η εισοδος του εναλακτη εννοεις απο εκει που τραβαει το μοτερ?δηλαδη να κλεισω το μοτερ?θα εχει κανενα προβλημα υπερθερμανσης ο εναλακτης?
μπορεις να μου εξηγησεις τι σχεση εχει ο εναλακτης?χανω την ζεστη που θα εβγαζε η καμιναδα?
σε ζαλισα στις ερωτησεις....κατι ακομα...υπαρχει καποιο στανταρ στην δυναμη που θα βγενει ο αερας απο την περσιδα εκτονωσης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116432 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
ναι να κλεισεις το μοτερ ... μια καμιναδα ειναι ο εναλακτης,,,τι προβλημα ναχει ?
ναι ο εναλλακτηςς ααπλα εκμεταλευεται ενα ποσο απο την θερμοτητα που περναει απο την καμιναδα κανονικα δεν ειναι πολυ μεγαλο ωστε να κανει την διαφορα .
για το αλλο που ρωτας οχι δεν υπαρχει καποιο στανταρ ..οσο μεγαλυτερη η περσιδα τοσο χαμηλοτερη η ταχυτητα χωρις αυτο να σημαινει και χαμηλοτερη αποδοση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116437 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
για τον καπνό που λεμε. αναμεσα πόρτας και εστιας υπαρχει κενο δεν έχει κορδόνι πυρίμαχο.και γενικά γύρω γύρω έχει κενό.πόρτα με εστια..πιστευω οταν εχω κλειστη την πορτα ο καπνος περναει από to κενό της εστία με τησ πόρτασ μπαινει στη φουσκα, και από εκει βγαίνει από τις πάνω περσιδες....με κλειστη την πορτα βλεπεις καπνο μεσα στην εστια να κινιτε απαλα...αν ανοιξω εστο κε λιγο την πορτα ο καπνοσ εξαφανιζεται..προχτές το βράδυ εκλεισα λίγο το tamper της καμινάδας..ωρε μάνα μου υυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ..σαν τα ποντίκια τρέχουν τα παιδια και η γυναικα μου να βγουν εξω......αυτοί κοιμόταν και εγώ έκανα πειραματα... ανοιξα παράθυρα και έφυγα στην αποθήκη να μην ακούω τα καντήλια που μου εριχναν
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116446 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

gousan έγραψε: gdevil να σε ρωτησω κατι σχετικα με την εκτονωση και τις θερμοκρασιες?
υπαρχει καποια (στο περιπου) στανταρ θερμοκρασια με 5 κιλα ξυλα που πρεπει να βγαζει η εκτονωση?
δεν εχω θερμομετρο να μετρησω αλλα αργει αρκετα να μου βγαλει καυτο αερα η εκτονωση...
καταλαβαινω οτι το ερωτημα ειναι πολυ γενικο αλλα εχω την εντυπωση οτι αν δεν εβαζα τον εναλακτη θα αργουσε πολυ να ζεστανει το σπιτι μονο η εκτονωση φυσικης ροης....

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει η απάντησή μου πάντως θα σου πώ 3 νούμερα.
ΞΕΚΙΝΑΜΕ με 5 κιλά ξύλα υγρασίας 20% και τα καίμε σε μία ενεργειακή εστία απόδοσης 70%.
Κάθε ώρα η εστία μας τα έχει φάει και βάζουμε άλλα 5 κιλά ξύλα.
ΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ εμείς από αυτήν την εστία?
παίρνουμε 5 χ 4,2 χ 0,7 = 14.7 kw κάθε ώρα.
Αυτά τα παίρνουμε με μορφή θερμότητας.
Σε ένα τζάκι φυσικής ροής (συνήθως) κάνουμε τέτοια ανοίγματα που να παίρνουμε αέρα θερμοκρασίας γύρω στους 100 βαθμούς.
Αρα ποσα κυβικά θα περνάνε από αυτά τα ανοίγματα?
Υπολογίζοντας με την θερμοχωρητικότητα του αέρα και την διαφορά θερμοκρασίας εισόδου - εξόδου (80 βαθμοί) θα πρέπει από τα ανοίγματά μας να περάσουν
14,7 (οι kwh που μας δίνει η εστία) χ 3,6χ10^6 (μετατροπή σε joule) διά 80 (διαφορά θερμοκρασίας) δια 0.001297 (ειδική θερμοχωρητικότητα του αέρα σε J x cm^-3 x K^-1) x 10^6 (μετατροπή σε m^3) = 510 κυβικά μέτρα την ώρα.
ΑΡΑ
τα 5 κιλά ξύλα θα μας δώσουν λοιπον κάθε ώρα 510 κυβικά μέτρα θερμοκρασίας 100 βαθμών.

Πάμε για το τρίτο νούμερο. Την ροή του αέρα που θα έχουν αυτά τα 510 κυβικά.
Για να το καταλάβουμε αυτό θα πρέπει να πάμε στην ταχύτητα του αέρα. Αυτό είναι ουσιαστικά αυτό που λέμε ροή.
Χρειαζόμαστε λοιπόν το μέγεθος της περσίδας από όπου περνάνε αυτά τα κυβικά.
Αν περάσουν από στενή περσίδα θα έχουν μεγάλη ροή (ταχύτητα)
Αν περάσουν από φαρδιά θα έχουν μικρή ροή.

Αν υποθέσουμε ότι το άνοιγμα της επάνω περσίδας είναι 800 τετραγων εκατοστά (νομίζω στα invicta τέτοιο άνοιγμα κάνουν επάνω) τότε η ροή του αέρα θα είναι
[510 (κυβικά σε μ^3 ανά ώρα) /3600 (μετατροπή σε sec ]/[800 (περσίδα σε cm^2) χ 10^-4 (μετατροπή περσίδας σε m^2)] = 1.77 μέτρα το δευτερόλεπτο

Για να καταλάβεις την ροή να σου πώ ότι από το μοτέρ που έχεις εσύ που σου βγάζει 180 κυβικά μέσα από δύο σωλήνες (υποθέτω Φ100) η ροή είναι
[180 (παροχή)/3600]/[157 (επιφάνεια των 2 Φ100)χ10^-4]=3,17 μέτρα το δευτερόλεπτο

Δλδ η ροή που αισθάνεσαι από τις 2 Φ100 στο φούλ είναι διπλάσια από την ροή που βγάζει η φυσική ροή μίας περσίδα 800 τετρ εκατοστών στο παράδειγμά μας ΠΑΡΟΛΟ που η παροχή του αέρα είναι 180 στο αερόθερμο ενώ σχεδόν τριπλάσια (510)στην υποθετική περσίδα μας.
Αντίστοιχα με την παροχή είναι και οι ενέργειες (για ίδιες θερμοκρασίες)
Αν δλδ και από το αερόθερμο και από την περσίδα βγαίνουν 100 βαθμοί κελσίου τότε από την περσίδα βγαίνει τριπλάσια ενέργεια καθώς περνάνε τριπλάσια κυβικά αέρα.

ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΑΛΙΣΤΗΚΕΣ
χααχαχαχαχαχαχαχαχ
:silly: :lol: :woohoo: :cheer:

ΥΓ... Εγώ να δείς που έχω βράσει κιόλας γιατι το τζάκι έχει καργάρει....
αχααχαχαχαχαχ


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116449 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
κατατοπιστικοτατος αν και δεν ξερω απο υπολογισμους ...πιο απλα οταν λεμε οτι βγαζουμε 100 βαθμους απο τον εναλακτη (μιλαω για θερμοκρασια που λεει ο θερμοστατης γιατι δεν εχω θερμομετρο)...αρα μετα τα 5 κιλα ξυλα στις συνθηκες που περιεγραψες θα πρεπει να παρω ιδια ζεστη και στην φυσικη ροη...
πρεπει να βρω ενα θερμομετρο ... :S :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ