Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116319 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
μετά από ποσες ωρες λειτουργιας πρεπει να βγαλει ζεστη από της πάνω περσιδες της φούσκας .εγώ το είχα 2 ωρες αναμενο και εβγαλε 55 βαθμους.επρεπε να βγαλει πιο πολυ;; και κάτι άλλο, όταν είναι σβηστό το τζακι η κατω περσιδα που τραβαει αερα μεσα στην φουσκα .. οντως βγαζει κρυο αερα αλλα οταν το αναψω ρουφαει αερα μεσα στην φουσκα. Πιστευω οτι αυτο ειναι σωστο.. δεν εχω καπου λαθος.οσο για το σπιραλ που παει στισ μπροστινεσ τρυπες 2 φορεσ το εχω αναφερει εδω μεσα και μου ειπαν οτι εκει να παω το σπιραλ φ160
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116324 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
α) 55 βαθμοί είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.
β) η μέσα τρύπα ρουφάει αέρα.. και πολύ καλά κάνει... 600 κυβικά ρίχνεις μέσα στο σαλόνι σου.. από κάπου θέλουν να ξαναβγούν έξω... το θέμα είναι η έξω τρύπα τι κάνει? ρουφάει? πετάει? αναλόγως του τι καιρό κάνει?
γ) να στο πώ αλλιώς...
Ας πούμε ότι η εστία σου έχει μία απόδοση 70% (μπορεί και παραπάνω)
ας πούμε ότι τρώει 4 κιλά ξύλα 20% υγρασίας την ώρα.
Αυτά πρέπει να σου δώσουν 4 χ 4,2 χ 0.7 = 11,76 kw
Δλδ σαν να έχεις μονίμως και ασταμάτητα αναμμένα 6 τέτοια αερόθερμα των 2 kw το καθένα.

Νομίζεις ότι αυτά τα 6 τα αερόθερμα θα σου δώσουν 55 βαθμούς όλους και όλους και μάλιστα με την ροή που βλέπεις από τις περσίδες σου?
δ) ΔΟΚΙΜΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116327 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
εγω θα δοκιμασω αλλα αν ντουμανιασει καπνο βλεπω να με πηδάει η κυρα λιτσααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα οσο για το φ160 βγαζει αερα και δεν ρουφαει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116331 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
χαχαχαχα με έκανες και γέλασα...
αυτά τα τσόκαρα ΔΕΝ έπρεπε να εφευρεθούν...
χααχαχαχ
Πάντως σοβαρά τώρα..
Δοκιμές πάντα την μέρα και αν γίνεται χωρίς πολύ πληθυσμό εντός της οικίας... (ειδικά γυναικείο...)

Να ρωτήσω πάντως..
Κλειστό τζάκι είναι σωστά?
Ε πως γίνεται να σου ντουμανιάσει το σπίτι?
από που θα πάει ο καπνός μέσα από τον χώρο καύσης και θα καταλήξει στο σαλόνι σου?

Μήπως σου καπνίζει όταν το φορτώνεις?
(θέλει μια διαδικασία το άνοιγμα της πόρτας)
Μήπως σου καπνίζει όταν το ξεκινάς?
(θέλει μία διαδικασία το σωστό άναμμα)
Καποιο κανόνες παντως είναι οι εξής.
ΌΤαν ανοίγει η πόρτα από το τζάκι ΔΕΝ πρέπει να λειτουργει ο απορροφητήρας της κουζίνας.
Όταν θέλουμε να επαναγεμίσουμε ανοίγουμε λίγο την πόρτα, την αφήνουμε έτσι λίγο ανοιχτή κανα μισό λεπτό και μετά την ανοίγουμε εντελώς.
Όταν ξεκινάμε την φωτιά ΔΕΝ τσιγκουνευόμαστε τα προσαννάματα. Θέλουμε να ξεκινήσει να ζεσταίνεται ο άερας μέσα στην καμινάδα ώστε να αρχίσει να τραβάει η καμινάδα ΧΩΡΙΣ να έχουμε καπνό που είναι βαρύς.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116332 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
σαββατο που θα ειμαι μονοσ.........καλο βραδυ και σε ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116413 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
gdevil να σε ρωτησω κατι σχετικα με την εκτονωση και τις θερμοκρασιες?
υπαρχει καποια (στο περιπου) στανταρ θερμοκρασια με 5 κιλα ξυλα που πρεπει να βγαζει η εκτονωση?
δεν εχω θερμομετρο να μετρησω αλλα αργει αρκετα να μου βγαλει καυτο αερα η εκτονωση...
καταλαβαινω οτι το ερωτημα ειναι πολυ γενικο αλλα εχω την εντυπωση οτι αν δεν εβαζα τον εναλακτη θα αργουσε πολυ να ζεστανει το σπιτι μονο η εκτονωση φυσικης ροης....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ