Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116266 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Δύο τα λάθη λοιπόν όπως τα βλέπω εγώ.
Το ένα διορθώνεται εύκολα.
Για τον αέρα που οδηγείς στην κατασκευή σου ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις αέρα από μέσα από το σαλόνι σου.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ο χώρος σου να "φουσκώνει" συνεχώς με 600 κυβικά κάθε ώρα.
Εσύ βάζεις 600 κυβικά λοιπόν από έξω στην κατασκευή σου, τα ζεσταίνεις όσο μπορείς και στην συνέχεια 600 κυβικά φεύγουν από τον χώρο σου ζεστά και ωραία και φεύγουν έξω από τις τρύπες κάτω από τις πόρτες και από τα κουφώματα.


Το δεύτερο λάθος είναι ότι κάτω από την εστία σου (δλδ στο ίδιο σημείο) πηγαίνεις 2 διαφορετικές παροχές.
Μία από έξω και μία από μέσα. ΚΑι θέλεις ο μέν αέρας από έξω να οδηγηθεί στις τρύπες της εστίας και ο δε αέρας από μέσα να οδηγηθεί προς τα επάνω και να σου κάνει φυσική ροή.
ΕΜ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να σου κάνουν το χατήρι.
ΘΑ κάνουν ότι θέλουν.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να κλείσεις ΕΝΤΕΛΩΣ τον αέρα από έξω. να το βουλώσεις και μάλιστα πολύ καλά.
Ο χώρος καύσης θέλει όλο και όλο καμιά 30 κυβικά αέρα την ώρα.
Αυτό είναι πολύ λίγο.
Εσύ με αυτήν την τρυπάρα που έχεις κάνει ουσιαστικά κρυώνεις και το σαλόνι σου και δεν αφήνεις να γίνει το κύκλωμα της φυσικής ροής στον θερμοθάλαμό σου.

Για αρχή κάνε μου την χάρη και δοκίμασε αυτό που σου λέω. Αναψε την εστία σου με εντελώς κλειστή αυτήν την τρύπα που έχεις συνδέσει την Φ160. Να ξέρεις ότι μπορεί να αρχίσει ο θερμοθάλαμός σου να ζεσταίνται τόσο που να πρέπει να σβήσεις το τζάκι σου γιατί ο θερμοθάλαμός σου ΔΕΝ είναι μονωμένος.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116273 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
ξέχασα να σου πω εγω την τρυπα την εξωτερική την έκανα πιο μικρή.έχω βάλει περσίδα με ταμπερ και κουτί περσίδas φ160

κάποτε ήταν πολύ πιο μικρή η τρύπα εξω και το τζάκι καπνιζε σαν τρελο.....αν κλείσω όπως λες μην εχω τα ιδια????
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116281 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
Τότε που κάπνιζε το τζάκι σου λειτουργούσε το μοτέρ των 600 κυβικών?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116292 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
όχι .και όταν μεγαλώσω την τρύπα έξω το τζακι σταμάτησε να καπνιζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116312 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
όχι .και όταν μεγαλώσa την τρύπα έξω το τζακι σταμάτησε να καπνιζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116318 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
To τζάκι σου τότε κάπνιζε γιατί ήθελε 20 κυβικά την ώρα. Δεν τα εύρισκε από έξω και τραβούσε από μέσα από το σπίτι. Όταν μέσα στο σπίτι δημιουργούνταν για κάποιο λόγο υποπίεση αναγκαστικά έβγαινε καπνός από το τζάκι προς το σπίτι.
ΤΩΡΑ όμως έχεις όχι 20 αλλά 600 κυβικά που τα φέρνεις από έξω μέσα στο σαλόνι σου.
ΔΟΚΙΜΑΣΕ αυτό που σου λέω...
Κλείσε με κάτι πρόχειρο τις περσίδες ώστε να μη μπαίνει ΚΑΘΟΛΟΥ αέρας σε αυτήν την φ160.
Αλλά να είσαι προετοιμασμένος για μεγάλη ζέστη στον θερμοθάλαμό σου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ