Κατασκευή αεροθερμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116209 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=55429&Itemid=384 εδω ειναι φωτο και προβληματα που ειχα παλια το ιστορικο απο το τζακι μου..1. το τζακι ειναι μαντεμι με πορτα.2 στι φουσκα μεσα δεν υπαρχει μονωση καμια.ουτε στην γυψοσανιδα ουτε στουσ τιχουσ ουτε στην εστια μου.απλα μπηκε 1 εστια και κλείστηκε με γυψοσανιδα ...ευτυχως μπηκα εδω και ελισα μερικα βασικα προβληματα χαρη σε σασ ολους
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116228 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
1) Διάβασα και το άλλο θέμα που είχες, βλέπω και τις φώτο και κάπου έχω μπερδευτεί όσον αφορά στο που ΑΚΡΙΒΩΣ καταλήγει η σωλήνα που τράβηξες από την εξωτερική περσίδα σου.
Γράφεις ότι "αερα στον χωρο καυσεως δινω με φι 160 απο εξω οπου ερχεται μπροστα στο τζακι μου οπου υπαρχουν οι τρυπες για να αναπνεει το τζακι"
αλλά στις εικόνες σου δεν βλέπω κάποιο άνοιγμα στον γρανίτη σου.
Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι το τζάκι σου τραβάει αέρα καύσης από τις τρύπες μπροστά και αυτός ο αέρας είναι από τον αέρα του δωματίου.

2) Το άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που σε ρώτησα αλλά δεν απάντησες
"4)οι περσίδες φυσικής ροής που υπάρχουν ψηλά βγάζουν αέρα από τον θερμοθάλαμό σου. Από ποιό σημείο μπαίνει αέρας στον θερμοθάλαμο?"

Να σου γράψω λίγο τι θα ήταν σωστό να γίνεται στο τζάκι σου.
α) χώρος καύσης. Είναι πολύ σημαντικό να μπαίενι αέρας από σωστό σημείο μέσα στην εστία σου.
Πρέπει να παίρνει αέρα στο κέντρο του. Ακριβώς κάτω από τα ξύλα. Εκεί που ήταν το τασάκι δλδ έπρεπε να υπάρχει χώρος ώστε από εκεί και μόνο από εκεί να μπαινει αέρας μέσα στο τζάκι.
Αυτός ο αέρας έπρεπε να ξεκινάει από μία τρύπα φ100 από έξω και με κάποιον αγωγό να καταλήγει εκεί που σου γράφω.
Αυτός ο αέρας έπρεπε με κάποιο τρόπο να μπορεί να ρυθμίζεται.
Έτσι όπως είναι το τζάκι σου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ λάθος.

β) Θερμοθάλαμος.
Αυτός πρέπει να γίνει ΜΟΝΩΜΕΝΟΣ και πρέπει να παίρνει στην βάση του αέρα από το σαλόνι σου και μόνο από το σαλόνι σου που θα τον βγάζει ζεστό από ανοίγματα στο πάνω μέρος του.
Μέχρι στιγμής εσύ (αν έχω καταλάβει καλά αλλά για να είμαι σίγουρος πρέπει να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω) βάζεις αέρα στον θερμοθάλαμο από έξω. Αυτός ο αέρας είναι αφενός κρύος αλλά αφετέρου ΔΕΝ προέρχεται από το σαλόνι σου. Οπότε δεν υπάρχει ροή. Δεν γίνεται συνεχώς να βάζεις αέρα μέσα στο σαλόνι σου από έξω.

γ) Η κατασκευή που έκανες δεν έχει κάποιο λόγο να υπάρχει αν κάνεις σωστά τα όσα γράφω στο β)
και εξηγάω.
Τι κάνεις τώρα?
Στέλνεις αέρα (αραγε αυτός ο αέρας από που προέρχεται???? αν θέλεις απάντησε και σε αυτό) στην βάση της εστίας. Τον ζεσταίνεις. τον παίρνεις ζεστό από πιο ψηλά.
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ κάνει ένας σωστός θερμοθάλαμος. Εχει άνοιγμα κάτω από την εστία που τραβάει αέρα από το σαλόνι, ζεσταίνεται λιγάκι από τον πάτο (που είναι το πιο κρύο μέρος της εστίας και για να στο πώ με νούμερο ας πούμε κατά ένα 10%), ανεβαίνει προς τα πάνω όπου ζεσταίνεται επιπλέον από τα πλαινά (κατά ένα 20% ας πούμε ακόμα) και τέλος ζεσταίνεται και άλλο από την οροφή της εστίας (κατά ένα 70% επιπλέον) και βγαίνει τώρα πολύ ζεστός πάνω από την εστία.
Μάλιστα είναι τόσο ζεστός που χρειάζεται να είναι μονωμένη η γυψοσανίδα για να μη διαλυθεί από την ζέστη. και μάλιστα χρειάζεται και ένα "πατάρι" επάνω ώστε να μη σου δημιουργεί πρόβλημα και στο ταβάνι.

.
.
Διαβάζεις ότι σου γράφω και βλέπεις να σου λέω ότι η κατασκευή σου είναι λάθος.
και σκέφτεσαι "βρε gdevil" δεν βλέπεις που σου έγραψα ότι από αυτή την κατασκευή καταφέρνω και παίρνω ζέστη μέσα στο σπίτι μου ενώ από τις άλλες τρύπες που έχω παίρνω πολύ λιγότερο?
Και όμως. Πίστεψέ με. Εχεις ΠΟΛΛΑ προβλήματα στην κατασκευή του θερμοθαλάμου σου και γιαυτό δεν ζεσταίνεσαι.
Καις ξύλα με πολύ λάθος τρόπο γιατί δεν έχεις σωστή εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσης.
Αυτά τα ξύλα σου βγάζουν λίγη ζέστη και πολύ στάχτη.
Και την όση ζέστη βγάζουν ΔΕΝ την παίρνεις μέσα στο σπίτι σου αλλά σου φεύγει από την καμινάδα.
Και αν ακόμα αναρωτιέσαι γιατί δεν την παίρνεις στο σπίτι σου (κάπου είδα ρωτάς γιατί από τις περσίδες επάνω δεν καταφέρνεις να πάρεις πάνω από 60 βαθμούς) να στο εξηγήσω.
Επειδή δεν έχεις κάποιο κύκλωμα φυσικής ροής.
Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι προσπαθείς να φέρεις αέρα από έξω, να τον ζεστάνεις και να τον βάλεις μέσα στο σαλόνι σου.
αυτό όμως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Δεν μπορεί το σαλόνι σου να "φουσκώσει"
Πρέπει να κανεις κάποιο κύκλο φυσική ροής.
Δλδ να παίρνεις κρύο αέρα από το πάτωμα του σαλονιού σου, να το ζεσταίνεις και να το παίρνεις κάπου κοντά στο ταβάνι ζεστό. Αυτός είναι ένας κύκλος φυσικής ροής (και λέγεται φυσικής ροής γιατί δεν χρειάζεται βεντιλατέρ) που συνεχίζει να λειτουργεί όσο υπάρχει ζέστη μέσα στην εστία.


Φιλικά όλα τα παραπάνω, μη με παρεξηγείς, απλά βλέπω κάποια πράγματα που μου φαίνονται λάθος και είπα να σου γράψω τις σκέψεις μου. Πάντως απάντησέ μου σε αυτά που σε ρωτάω
Όπως λέω και στην υπογραφή μου ειδικός δεν είμαι. Σκέψου τι σου γράφω και αξιολόγησέ το.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116235 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

απο εδω παιρνει εσωτερικο αερα μεσα στη φουσκα
απο εδω παιρνει εξωτερικο αερα μεσα

και εδω μπροστα στισ τρυπούλες ερχεται ο εξοτερικοσ αερασ με σπιραλ αλουμινιου φ160

ειναι οπως το σχεδιο αυτο
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116236 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
εδω ειναι 1 παρομοιο video ολα τα εχω κανει ακριβως οπως αυτος.απλα δεν εχω βαλει τισ σωληνες απο πανω ... μονο 1 σωληνα τετραγωνη πισω στην πλατη της εστιασ φ80 σε σχιμα π

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116260 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου

dinos2012 έγραψε:


...και εδω μπροστα στισ τρυπούλες ερχεται ο εξοτερικοσ αερασ με σπιραλ αλουμινιου φ160
...

Μπορεί να μην καταλαβαίνω εγώ κάτι αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι αυτές οι τρύπες παίρνουν αέρα από το σαλόνι και το βάζουν μέσα στην εστία.
Ε που είναι το σπιράλ που φέρνει αέρα από έξω σε αυτές τις τρύπες???
Και αυτές οι τρύπες πως ανοιγοκλείνουν?
(ή είναι μονίμως ανοιχτές?)

Και πές σου σε παρακαλώ αυτό που ρωτάω εδώ και 3 μυνήματα.
Απο που παίρνει αέρα το μοτέρ σου και το στέλνει στην κατασκευή σου?
Από έξω ή από κάπου μέσα στο σπίτι?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116262 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Re:Κατασκευή αεροθερμου
είναι μονίμως ανοιχτές ..και το σπιραλ ερχεται κάτω από την εστία κοντα στις τρύπες αυτες.. το μοτερ μου παιρνει εξωτερικο αερα kai πάει στην κατασκευή αυτι..ειναι σαλιγκαρος 600 κυβικά αέρα...οι τρύπες αυτές είναι μέσα από την πόρτα του τζακιού στο χώρο καύσης όταν ανάβω το τζάκι μου βάζω το χέρι μου σε αυτές της τρύπες και νιώθω τον αέρα που έρχετε Κρυος..το ίδιο νιώθω και από το σπιράλ φ160
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ