Καθάρισμα καμινάδας: υλικά, μυστικά. Πείτε τα όλα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81371 από stergiosbik
Το θεμα ειναι ομως οτι με τα σχοινια θα πρεπει να εχει ανοιχτη την εστια για να τραβαει ο αλλος απο κατω.
Με την καπνα τι θα γινει ομως που θα κανει το σπιτι μπ###λο;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81389 από valsam

kosmidis80 έγραψε: Αν για τον οποιο λογο δεν μπορεις να ανεβεις και να καθαρισεις απο επάνω προς τα κατω στον ξυλολεβητα Σαμη, τοτε θα παρεις τα κονταρια ή αν θελεις θα φτιαξεις μονος σου με πρασινη σωληνα ψιλη προπυλενιου και ανα 2 μ θα βαζεις αρσενικη και θυληκη αντιστοιχα μουφα για να ενωνονται και να προχωρας προς τα επανω. Στο τελευταιο προς τα επανω μπορεις να βαλεις βιδωτα την μεταλλικη βουρτσα ή αν θελεις πιο οικονομικα βαζεις ενα Τ οπου θα δενεις ΚΑΛΑ με συρμα ενα δυο πανια. Εγω ετσι καθαριζω την καμιναδα του λεβητα και ειναι υποθεση 3-4 λεπτων!

Στο τζακι αν θα ανεβεις κεραμιδια τοτε θα κανεις την δουλεια με τα στελεχη τα παραπανω με τον ιδιο τροπο αλλα απο επανω προς τα επανω...

Μπορεις φυσικα και με την βουρτσα με δυο σκοινια και με τον τροπο που περιγραφηκε νωριτερα. Εναλλακτικα για τον τροπο αυτο μπορεις να βαλεις και βαριδιο στην κατω πλευρα της βουρτσας και ετσι να την καθαρισεις χωρις να χρειαζεται να ανοιξεις το τζαμι του τζακιου και να εχεις δευτερο ατομο.

Eυρηματικοτατος ο κυρ Θοδωρας,μπραβο ρε Τεο!
Πρεπει να μου περισεψαν κανα 2-3 σωληνες PPR!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81401 από kosmidis80
4 χρονια καιω ξυλα, ε κατι εμαθα ρε Σαμη.

Οσο για την σωληνα, να και κατι καλο που μας μαθαινει η κριση!

Πλεον δεν πετιεται τιποτα, αλλα επαναχρησιμοποιειται!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81432 από GeoTa

Gdevil έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Χειροκινητα θα γινει η δουλεια.
Θα καθαρισεις οσο μπορεις καλυτερα μεχρι εκει που φτανει η βουρτσα ακομα κ τον εναλλακτη.
Για το σπιραλ ομως να δειξεις προσοχη γιατι τρυπανε ευκολα τα ρημαδια.

Τι προσοχή να δείξω? :dry: Πως το εννοείς? Εγώ θα είμαι στην ταράτσα και θα "στουμπίζω".
Αλήθεια, αυτά τα κοντάρια είναι ευλύγιστα? Θα πάρουν μόνα τους δλδ την κούρμπα που μου κάνει το σπιράλ ?


Τα κοντάρια που αγόρασα από λερου 120 εκατοστά πρέπει να ναι και είναι ευλύγιστα. Τώρα αν θα πάρουν την κούρμπα στο σπιραλ θα σε γελάσω καθώς η απόσταση της κούρμπας μέχρι τη σκέπη φανταζομαι είναι μεγάλη και θα θέλει δύναμη και μαεστρια.. Κατά τ'αλλά είναι εύκολο μη το φοβάσαι αρκεί να τηρείς και κανόνες ασφαλείας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81435 από lefteris

GeoTa έγραψε:

Gdevil έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Χειροκινητα θα γινει η δουλεια.
Θα καθαρισεις οσο μπορεις καλυτερα μεχρι εκει που φτανει η βουρτσα ακομα κ τον εναλλακτη.
Για το σπιραλ ομως να δειξεις προσοχη γιατι τρυπανε ευκολα τα ρημαδια.

Τι προσοχή να δείξω? :dry: Πως το εννοείς? Εγώ θα είμαι στην ταράτσα και θα "στουμπίζω".
Αλήθεια, αυτά τα κοντάρια είναι ευλύγιστα? Θα πάρουν μόνα τους δλδ την κούρμπα που μου κάνει το σπιράλ ?


Τα κοντάρια που αγόρασα από λερου 120 εκατοστά πρέπει να ναι και είναι ευλύγιστα. Τώρα αν θα πάρουν την κούρμπα στο σπιραλ θα σε γελάσω καθώς η απόσταση της κούρμπας μέχρι τη σκέπη φανταζομαι είναι μεγάλη και θα θέλει δύναμη και μαεστρια.. Κατά τ'αλλά είναι εύκολο μη το φοβάσαι αρκεί να τηρείς και κανόνες ασφαλείας!


Τα ίδια έχω και εγω...(πολλοί καπνοδοχοκαθαριστές μαζεμένους βλέπω... :woohoo: )
Για τα δύο τζάκια που έχουμε, για μεγάλο μήκος...>6μ μέχρι 10-15 μοίρες κλίση. Αν δε ...είναι και σπιράλ μην το ζορίσεις και πολύ. :unsure:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81445 από GeoTa

Gdevil έγραψε: Βασικά έχω τζάκι κλειστό.
Οπότε αν κατάλαβα καλά χρειάζομαι βούρτσα και κοντάρια. Και δώσε στούμπηγμα προς τα κάτω
α) Πλαστική ή μεταλική βούρτσα βούρτσα?
Η καμινάδα είναι μεταλική με ραφές και έχει και ένα κομάτι 60 πόντους εύκαμπτο (δστχως δεν γινόταν με 2 γωνίες να κάνω το σίγμα)
β) Θα φτάσω μέχρι την εστία? Δλδ και τον εναλλάκτη θα τρίψω?
γ) Ωρα για την Ηλίθια Ερώτηση της Ημέρας.
Να προσαρμοσω Black and Decker να περιστρέφει τα κοντάρια ή μόνο στούμπηγμα χειροκίνητο προς τα κάτω?


Ξέχασα να γραψω προηγουμένως, μετά τη διαδικασία καθαρισμού να προσέξεις μη τυχόν μείνουν/σκαλώσουν υπολλείματα απο το καθάρισμα σε αυτό το σιγμα που λες. Αν συμβει αυτό, θα έχεις σε εκείνο το σημείο μαζεμένο εύφλεκτο υλικό...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ