Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57186 από scorpio
Καλημέρα. Δεν είμαι αγρότης, αν και προέρχομαι από αγροτική οικογένεια της Μεσσηνίας, όπου και διαμένω. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επενδύσω στην αγορά θρυμματιστή/στων ΡΤΟ για τα κλαριά των ελιών, και να ασχοληθώ με τη διαδικασία συλλογής τους ώς συμπλήρωμα του εισοδήματός μου. Η περιοχή που σκέφτομαι να δραστηριοποιηθώ, ξεκινά από Κυπαρισσία και φτάνει Γαργαλιάνους. Παρακαλώ, επικοινωνήστε μαζί μου αν ενδιαφέρεστε για συνεργασία, καθώς αναζητώ κι εγώ πού να διαθέσω την παραγόμενη βιομάζα. Ευχαριστώ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57341 από κωνσταντινος 17
φίλε scorpio, χαίρομαι που σε ενδιαφέρει η περισυλλογή των κλαδιών ελιάς! Πόση ποσότητα πιστεύεις ότι μπορείς να συγκεντρώσεις? Εγω ενδιαφέρομαι, είμαι απο Κόρινθο και το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57465 από κωνσταντινος 17
silent power, το θέμα είναι ότι τα μηχανήματα αυτά είναι περίφημα αλλά το πρόβλημα είναι ότι εδω στην Κορινθία οι αγρότες δεν σε αφήνουν να μπαίνεις στα χωράφια σου με τρακτέρ γιατι αφήνεις λένε ροδιές!! Αυτό σε συζήτηση που έγινε σε ελαιοτριβείο τις περιοχής με αρκετούς .
Έχεις να προτείνεις κάτι??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57584 από ^silent_power^

κωνσταντινος 17 έγραψε: silent power, το θέμα είναι ότι τα μηχανήματα αυτά είναι περίφημα αλλά το πρόβλημα είναι ότι εδω στην Κορινθία οι αγρότες δεν σε αφήνουν να μπαίνεις στα χωράφια σου με τρακτέρ γιατι αφήνεις λένε ροδιές!! Αυτό σε συζήτηση που έγινε σε ελαιοτριβείο τις περιοχής με αρκετούς .
Έχεις να προτείνεις κάτι??


Τρελος παπας τους βαφτισε να τους πεις!

καλησπερα συμφωρουμητη κωνσταντινε!
ειμαι σιγουρος οτι σε εβαλα σε σκεψεις και σε εκανα να αναθεωρησεις τις αποψεις σου!
πιστεψε με ειναι η καλητερη λυση απο καθε αποψη(ταχυτητας,οικονομιας,ευκολιας κλπ) η λυση του καταστροφεα βιομαζας.

δυλαδη κατσε για να καταλαβω! αυτοι πως μαζευουν τα κλαδεματα?εδω σε εμας ο πιο απλος τροπος ειναι να μπεις μεσα με καροτσα και να φορτωνεις στην καροτσα λιγα-λιγα και να τα βγαζεις εξω για να τα καψεις.πολλες φορες πρεπει να τα πας και μακρια μιας και δεν υπαρχει χωρος για να τα καψεις! η αλλη λυση και πιο διαδεδομενη ειναι με πιρουνα πισω στο τρακτερ.μπαινεις με την οπισθες και τα μαζευεις πιο ευκολα για να τα πας για καψιμο. αυτο ο τροπος δεν θελει χερια. μια αλλη μεθοδος ειναι με καταστροφεα και να μενουν μεσα στο χωραφι σε μορφη τριμματος για λιπασμα.
σε ολα τα παραπανω μπαινεις μεσα με τρακτερ. τωρας τι σου λενε αυτοι δεν ξερω. αν εχουν καμια αλλη μεθοδο να μας την πουν να την μαθουμε και εμεις.

ας μιλησουμε λιγο σοβαρα. μην καθεσαι και ακους την καθε βλακεια που λεει ο καθενας! σκεψου τη σου ειπαν και θα καταλαβεις οτι δεν ηταν τιποτα περισσοτερο απο μια κοτσανα. απο το ενα αυτι να μπει, απο το αλλο να βγει!

λοιπον κοιταξε. αν κανεις συνεργειο που θα μαζευει κλαδια με τον τροπο που σου ειπα...θα σε παρακαλανε να τους τα μαζεψεις. σκεψου τον εαυτο σου. αν καποιος σου ελεγε να σε βγαλει απο τον κοπο της καυσης τον κλαδιων εσυ θα του ελεγες οχι?

παρολα αυτα κατι εχω σκεφτει!

εχω σκεφτει δυο λυσεις: η μια ειναι με τον ιδιο ακριβως τροπο που ειχαμε πει αλλα αυτη τη φορα δεν θα μπαινει τρακτερ-καταστροφεας-καροτσα αλλα θα μπαινει ενα μικρο οχημα που μοιαζει με φορτηγακι, το οποιο εχει μπροστα υδραυλικα μπρατσα με πτο κινηση και πισω εχει ανατρεπομενο καδο. ειναι πολυ compact εργαλειο το οποιο θα ειναι μεσα στους ελαιωνες ευκινητο οσω δεν παει! δεν θα κανει ζημιες και απλα θα αφηνει ροδιες οπως ενα αγροτικο!

κατι σαν αυτο δυλαδη, απλα αυτο εχει μικρο κινητηρα. πρεπει να επιλεγει καποιο με μεγαλητερη ιπποδυναμη!
suchen.mobile.de/lkw-inserat/holder-c240...rchen/171419722.html

suchen.mobile.de/lkw-inserat/holder-203-...ORT&grossPrice=false

suchen.mobile.de/lkw-inserat/holder-c-34...ORT&grossPrice=false


η αλλη λυση ειναι να στεκεται εξω απο το χωραφι ενα τρακτερ με εναν θρυματιστη απο πισω, στον οποιο θα πετας τα κλαδια και αυτο θα στελνει το τριμμα με μπουρι στην καροτσα. σε καποια σελιδα ειχα δει εναν θρυματιστη για δημους που θελουν να θρυματιζουν τα κλαδια. ηταν με τριφασικο(μπορει να μπει και σε πτο) και ειχε κατι σαν σκαφη για να πετας τα κλαδιακαι αυτο με την σειρα του τα τραβουσε μεσα με αλυσιδα. δεν θελει δυλαδη να πεδευσε να ταιζεις το μηχανημα. θα ψαξω μηπως και το βρω για να σας το δειξω! δεν εχει καμια σχεση με αυτα που εχουν εδω. ειναι εντελως διαφορετικο πιο παραγωγηκο και πιοξεκοραστο.θα κοταξω μηπως το βρω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57666 από κωνσταντινος 17
^silent_power^ σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου!
Το πρόβλημα είναι ότι φοβούνται μην τους σπάσεις καμιά κλάρα με το τρακτερ και η ροδιές που αφήνεις! Πιστεύω ότι αυτό θα ξεπεραστεί σιγά σιγά .
Εχω δεί κάποια μηχανήματα οπως το unimoc mercedes που φέρει μπροστά κινητό καταστροφέα με βραχίονα και έχει αναρρόφηση και μεταφορά του θρυμματισμένου υλικού πίσω στην διαμορφωμένη σε κουτί καρότσα. Επίσης εχω δει ένα φορτηγό σαν σκουπιδιάρα με καταστροφέα εμπρός και αναρρόφηση του υλικού πάλι πίσω στην κλειστή καρότσα, το συγκεκριμένο το είδα στην εθνική οδό να κόβει τα χόρτα και τα φυτά που υπάρχουν δεξιά και αριστερά. Δεν είμαι αγρότης και δεν γνωρίζω πολλά απο μηχανήματα του είδους.Καταστροφέα με αναρρόφηση προσαρμόζεις σε όλα τα τρακτερ? Και σε 'όλα τα unimog? Περιμένω νέα σου .
Σε ευχαριστώ .
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by κωνσταντινος 17.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57951 από ^silent_power^

κωνσταντινος 17 έγραψε: ^silent_power^ σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου!
Το πρόβλημα είναι ότι φοβούνται μην τους σπάσεις καμιά κλάρα με το τρακτερ και η ροδιές που αφήνεις! Πιστεύω ότι αυτό θα ξεπεραστεί σιγά σιγά .
Εχω δεί κάποια μηχανήματα οπως το unimoc mercedes που φέρει μπροστά κινητό καταστροφέα με βραχίονα και έχει αναρρόφηση και μεταφορά του θρυμματισμένου υλικού πίσω στην διαμορφωμένη σε κουτί καρότσα. Επίσης εχω δει ένα φορτηγό σαν σκουπιδιάρα με καταστροφέα εμπρός και αναρρόφηση του υλικού πάλι πίσω στην κλειστή καρότσα, το συγκεκριμένο το είδα στην εθνική οδό να κόβει τα χόρτα και τα φυτά που υπάρχουν δεξιά και αριστερά. Δεν είμαι αγρότης και δεν γνωρίζω πολλά απο μηχανήματα του είδους.Καταστροφέα με αναρρόφηση προσαρμόζεις σε όλα τα τρακτερ? Και σε 'όλα τα unimog? Περιμένω νέα σου .
Σε ευχαριστώ .


καλησπερα τοπικ!

κωνσταντινε 17 απο οτι βλεπω αρχιζει να μπαινεις στο νοημα!
Μην ανησυχεις για το αν θα σε αφησουν να μπεις στο χωραφι. Στο ξαναειπα....θα σε παρακαλανε!!!

εχεις δικιο! μια πολυ καλη ιδεα ειναι τα unimog! ειναι το καλητερο πολυμηχανημα που εχει κατασκευαστει ποτε! ειδικα τα πρωτα με τον κινητηρα 352 με τους 130 ιππους...ηταν οτι πιο ανθεκτικο θα μπορουσες να βρεις.το οχημα μπορει να ελιωνε(απο την παροδο του χρονου)...αλλα ο κινητηρας ισως και να μην ειχε μπει ποτε στο συνεργειο...παρα μονο για τα service και συντηρηση!

πρωτα απο ολα σου χρωσταω απο χθες να σου δειξω τον θρυματιστη που σου ελεγα.

www.technikboerse.com/el/view/
/
/1123496/sonstige-blasius-940.html?search_id=415957&item_position=13

www.technikboerse.com/el/view/
/
/1250915/sonstige-2000-exakt.html?search_id=415957&item_position=4







αν βαλεις παραπετα τοτε θα μπορεις να πετας μεσα και αυτο σιγα σιγα να τα πηγαινει για θρυματισμο!
επισης θελει να κοληθουν και μερικα δοντακια στις λαμες αναμεσα στις αλυσιδες για να μπορει να σκαλωνει πιο ευκολα τα κλαδια και να μην χρειαστει ποτε να βαλεις εσυ το χερι σου για να το βοησυσεις!
οταν βλεπω μηχανηματα οπως αυτα, με ποιανουν τα νευρα μου μιας και τοτε ξερω οτι σε αλλα κρατοι ο κοσμος ειχε κατασκευασει τετοια μηχανηματα...και επισης τα εχουν ειδη παλιωσει!αλλα στην ελλαδα...τιποτα! στους δημους δεν εχουν να βαλουν πετρελαια...στα σχολεια επισης! κανεις ομως δεν ασχοληθηκε! αν θρυματιζαν τα κλαδεματα που εκαιγαν τοσσα χρονια!μιλαμε για χιλιαδες τονους τον χρονο! δεν μπορειτε να φανταστειτε για τι ποσσοτητες μιλαμε. ανετα θα καλυπταν ολα τα δημοσια κτηρια!


οσων αφορα το unimog τωρα! ο καταστροφεας με βραχιονα προσαρμοζεται σε μπρατσα τρακτερ ή καποιου πολυμηχανηματος. ειναι με αντλια λαδιου. δυλαδη το πτο γυριζει μια αντλια λαδιου και υπαρχουν χειριστηρια για να ρυθμισεις τον βραχιονα και επισης με μοτερ λαδιου γυρναει ο καταστροφεας! μην νομιζεις οτι εχει πολυ δυναμη! ειναι απλα για να κουρευει τα χορτα!
το αλλο μηχανημα που λες ειναι σαρωθρο(σκουπα δυλαδη). δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εννοεις γιατι αυτα δεν δουλευεουν ετσι. δεν νομιζω να ειναι και καταστροφεας και σαρωθρο μαζι. ισως και να υπαρχει...απλα εγω δεν το ξερω!
πριν κανεις το οτιδηποτε ομως,πρεπει να πας σε ενα συνεργειο για unimog και να ρωτησεις εαν το μπροστινο πτο ειναι ενισχυμενο για τετοιες δουλειες! να ξερεις οτι ο καταστροφεας ειναι πολυ συσκολο εργαλειο και δημιουργει φθορα! οποτε πριν κανεις το οτιδηποτε πρεπει να πας να ρωτησεις, αν και δεν νομιζω να εχει προβλημα!

κατι αλλο που πρεπει να γνριζεις ειναι οτι τα unimog ητανφτιαγμενα για να ελκουν καροτσες ακομη και βαγωνια! πολλοι ηταν αυτοι που τα ειχαν για την μεταφορα βαμβακος!εχουν καζανακια για αερα και ετσι μπορεις να εχει πισω κοτσαρισμενη μια καροτσακαι να την μετακινεις με το unimog απο χωραφι σε χωραφι! ξεκοτσαρεις και μπενεις μεσα για συλλογη! οταν γεμιζεις τοτε πας εξω στην καροτσα για να αδειασης! αυτο συμαινει οτι δεν χρειαζεσαι καποιον να σου μεταφερει την καροτσα και ετσι μειωνεις το κοστος για εξτρα μεροκαματο και θα χρειαζοσουν και εξτρα τρακτερ για να την ρυμουλκη! μιας και τα κλαδεματα ποιανουν ογκο οπως και το βαμβακι...τοτε πρεπει να βρεις μια για βαμβακια! ειναι πολυ φθηνες γιατι κανεις πλεον δεν τις χρησιμοποιη!ριξε μια ματια στο λινκ! τις πουλανε σε πολυ χαμηλες τιμες!
www.car.gr/classifieds/tractors/view/3121131/

Υ.Γ: ολες αυτες οι πληροφοριες που σου δινουμε εδω μεσα δεν ειναι τσαμπα! σαν ανταλαγμα θελω να στειλης μια μπαλετα μπρικεττες στο φιλο μου τον OANHSSEA,να ζεσταθει το κοκκαλακι του! το δικο του και της γκεισας του, που του ΄χα στειλη πριν μερικους μηνες απο την Γιαπωνια! ξερεις αυτος!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ^silent_power^.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ