Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50587 από stratis 1
Τα εργοστασια για πελλετ δεν χρησιμοποιουν κλαδεματα δενδρων αλλα κορμους απο συγκεκριμενα δενδρα.
Το πελλετ δεν πρεπει να εχει σταχτη πανω απο 0.5% γιατι μπουκωνουν οι πελλετοσομπες.
προχωρα με τις μπρικετες.
Βαλε δυο εργατες να τα σωριαζουν .Παρε ενα τρακτερ με καροτσα και ενα θρυματιστη να μπαινουν μεσα στο χωραφι.
Η αγορα και μεταφορα απο τη βουλγαρια νομιζεις οτι δεν θα στοιχισει?
Ακομα και τα κοστολογια να κατεβουν εκει,υπολογισε και τα νταβατζιλικια που θα σκας στους μαφιοζους για προστασια,αν σκεφτης να φτιαξης τη μοναδα εκει.
Και μια ερωτηση.Ποσο εισαι ευχαριστημενος να ερχεται στην πορτα σου τεμαχισμενο το υλικο?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50599 από κωνσταντινος 17
Γνωρίζω ότι χρησιμοποιούν συγκεκριμένα δέντρα για πέλλετ, αλλά φαντάζομαι ότι τα προμηθεύονται από Ελλάδα. Η σκέψη για Βουλγαρία είναι να γίνει η μονάδα εκεί. Υπάρχει άφθονη φθηνή πρώτη ύλη καθώς και καλύτερη ''επιχειρηματική αντιμετώπιση''. Όσον αφορά το θεμα με την μαφία από οτι γνωρίζω μια και ο ίδιος έχω να επισκεφτώ την χώρα πάνω από 10 χρόνια έχει σχεδόν απαλειφθεί, ότι μου λένε φίλοι που δραστηριοποιούνται εκεί.
Εδώ δεν νομίζω ότι μια μονάδα μεγαλύτερη από 300 κιλά την ώρα θα μπορούσε να στηριχτεί λόγω τροφοδοσίας(διάθεσης) πρώτης ύλης. Το να έρχεται το υλικό στην πόρτα σου είναι όνειρο!! (θα ήταν το καλύτερο για μενα )
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by κωνσταντινος 17.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50638 από stratis 1
Εγω ρωτησα ποσα χρηματα εχεις προυπολογισει να δωσεις για ενα τονο θρυμμα ελιας φρεσκοκομενο η ξερο ωστε να δω αν μπορω εγω η καποιος αλλος που ασχολειται η σκεφτεται να ασχοληθει απο το φορουμ,να μπορει να σε προμηθευει .
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stratis 1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17, κρις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51461 από κωνσταντινος 17
Η τιμή που προτείνω είναι τα 40 ευρώ ανά τόνο θρυμματισμένο. 'Έτσι ώστε να έχει και ένα ένα ικανοποιητικό κέρδος για κάποιον που θέλει να γίνει συνεργάτης μόνιμος με εμένα. Γιατί εάν η πληροφορίες ότι 2 άνθρωποι με ένα αγροτικό μπορούν να μαζέψουν 6-8 τόνους την ημέρα (είπα εάν) να ''βγάζουν'' από 100 ευρώ έκαστος συν 20-30 ευρώ καύσιμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51462 από κωνσταντινος 17
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, καταλαβαίνετε ότι έχω απογοητευτεί λόγω δυσκολίας τις συλλογής τις πρώτης ύλης που χρειάζομαι. Πράγμα που με κάνει να ψάχνω εναλλακτικές. Όποιος μπορεί να βοηθήσει δραστηριοποιείται 'η είναι από αγροτική περιοχή και ιδιαίτερα από γειτονική (εγω είμαι Κορινθία) για να με τροφοδοτήσει η να βρει τρόπο, συνεργασία, κάτι που θα βοηθήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51516 από OANNHSEA
Εάν έχεις απογοητευτεί από τώρα, δεν έχεις δει τίποτα ακόμα... :evil:
Πέρα από το μάζεμα:
Πρώτον, το υλικό θα πρέπει να έχει υγρασία κάπου στο 12%. Το κλάδεμα όμως μπορεί να έχει υγρασία και 60%, άρα με μία απλή κίνηση, τα 40 ευρώ ο τόνος γίνονται 80... Χωρίς άλλη κατεργασία.
Δεύτερον, εάν στο φέρουν άμεσα από την κοπή θα πρέπει να το ξηράνεις αμέσως - αυτό σημαίνει ότι για 1,5 Τ/Η που θέλεις εσύ θα πρέπει να έχεις έναν ξηραντήρα πάνω από 5 τόνους την ώρα ξηρό προϊόν και άρα 10 τόνους την ώρα χλωρό. Αυτό είναι γουρούνι ξηραντήριο...
Τρίτον, μπορεί το νερό να έχει φύγει, ο όγκος δεν έχει μειωθεί αισθητά. Θα πρέπει να έχεις πάνω από 2 στρέμματα στεγασμένα και εφοδιασμένα με αλυσομεταφερείς για να αποθηκεύσεις το ξηραμένο προϊόν και μάλιστα σε ύψος πάνω από 5 μέτρα.
Τέταρτον, τα κλαδέματα δεν μπορούν να κρατήσουν σε δουλειά τις μηχανές για όλο το χρόνο. με 1,5Τ/Η είναι 12 τόνοι την ημέρα, με 250 εργάσιμες περίπου είναι 3000 τόνοι το χρόνο.
3.000.000 κιλά είναι περίπου 300.000 ελαιόδεντρα... Δεν νομίζω ότι θα πετύχεις ποτέ τέτοια συγκέντρωση γιατί και άλλοι άρχισαν να δραστηριοποιούνται στο αντικείμενο...

Τέλος για πες μας: ποιός ήταν αυτός ο xxxxxxx που σου έφαγε τόσα πολλά χρήματα;
Εδώ μέσα δίνουμε τσάμπα πληροφορίες όπως βλέπεις - γιατί εάν είναι, να δώσεις και σε εμάς κάνα φράγκο... :P

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Διαγραφή χαρακτηρισμού
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ