Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4132 από terisds

stergiosbik έγραψε: Eγω τα ιδια δε λεω?
Οσο για τη στατικοτητα αστο καλυτερα γιατι ....
Θα πω μονο αυτο.
Παρακαλατε να μη γινει κανενας σεισμος πανω απο 6,5R γιατι θα δειτε κατι νεοτατες υπερλουξ κατασκευες
να πεφτουν σαν τραπουλοχαρτα.

Το πανηγυρι ειναι στα μπετα της τελευταιας οροφης,που δεν τα βρεχουν μετα,με αποτελεσμα να σκανει το μπετο,και η σκεπη δεν εχει ουτε πετσωμα ουτε καποιο υλικο στεγανοποιησης,και οταν χιονιζει και φυσαει μπαινει μεσα,μετα που θα λιωσουν τα χιονια να δεις τι γινεται,Αστα να πανε!!!!!

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4149 από math_pro
Πολύ ενδιαφέρον θέμα το οποίο με απασχολει τον τελευταιο καιρό,μια και πρέπει να καταλήξω
στον τρόπο θέρμανσης ενός σπιτιου που βρέθηκα να φτιάχνω τέτοιες εποχές.
Προσπάθησα οσο μπορουσα να εχω την καλίτερη δυνατη μόνωση.
Η εξωτερικη τοιχοποιία ειναι οπως την φτιάχνουν στα προκατ σπίτια.
Ξύλινο τελάρο απο εμποτισμένη ξυλεία επενδεδυμένο εξωτερικά απο ηρακλείτη(ο οποίος ειναι υλικό τουλάχιστον 60 ετων)ο οποίος σοβαντίστηκε,εσωτερικά επένδυση με υαλοβάμβακα.
Κανονικά θα έπρεπε απο την μέσα μεριά να μπεί πάλι ηρακλείτης και να σοβαντιστεί.
Η κατασκευή αυτη καλύπτει τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.
Εγω απο μέσα εκλεισα τον υαλοβάμβακα με χαρτόμαζα ωστε να ειμαι σίγουρος οτι θα μείνει στην θέση του και αφήνοντας ενα κενο περίπου 10 με 12 πόντους τοποθετω εσωτερικα γυψοσανιδα ωστε να καλύψω κολώνες και δοκάρια.
Η εσωτερικη τοιχοποιία ειναι διπλή γυψοσανιδα με μονωση πετροβάμβακα και παντου ψευδοροφές.
Αν αφαιρέσω τοιχοποιίες και ενα ανοιγμα που οδηγει στο υπόγειο εχω μια επιφάνεια γυρω στα 115-120 τμ.Απο αυτα 50 ειναι ενιαίος χωρος και τα άλλα δύο υπνοδωμάτια ενα γραφειο,λουτρο wc και διάδρομοι.
Ο μηχανικός που έκανε την μελέτη θέρμανσης υπολόγισε 13500 Kcal.

Συνεχίζεται
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by math_pro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4155 από math_pro
Το κόστος της εγκατάστασης θέρμανσης το υπολογίζω (λίγο αυθέραιτα) σε 6500-7000ευρω.
Παραπάνω ναι παρακάτω οχι.
Εχω προβλέψει χώρο για λέβητα πυρηνόξυλου.
Το θέμα τώρα ειναι το εξής:
Τα 7000 δεν περισσεύουν ,με την έννοια οτι για να δοθουν θα πρέπει να κοπουν απο κάπου αλλού.
Απο καύσιμη υλη μπορω να έχω απο ελαιοκλαδέματα γύρω στον ενα τόνο ξύλα το χρόνο
Ελαιοπυρήνα ακατέργαστη απο το εργοστάσιο την οποία πιστεύω οτι μπορω να κάνω μπρικέτα να την ξεράνω και να την κάψω σε σόμπα αφθονη σε τιμη απο τσάμπα μέχρι ξεφτίλα.
Πυρηνόξυλο τελευταία τιμη που αγόρασε ενας ξάδερφος 9 λεπτα το κιλο σακιασμένο.
Σκέφτομαι λοιπόν και θέλω την γνώμη σας:
Μήπως θα έπρεπε να ξεχάσω τον λέβητα και τα υπόλοιπα και να βάλω μια σομπα στον ενιαίο χώρο
η οποία θα καίει απο ξύλα μέχρι και μπρικέτα απο ελαιοπυρήνα η πυρηνόξυλο η οποιο άλλο υλικό μπορώ να βρω ,και να βάλω και τρία εννιάρια aircondition στα υπνοδωμάτια και το γραφειο με συνολικο κόστος γυρω στα τρία χιλιάρικα και να ξεμπερδευω;
Ρωτάω διότι αν κάνω την λύση αυτη,μετα τον λέβητα τον ξεχνάω εκτός και αν κερδίσω κάποιο λαχείο.
Το σπιτι βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχη του Ηρακλειου στην Κρήτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4157 από mastoras

math_pro έγραψε: Το σπιτι βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχη του Ηρακλειου στην Κρήτη


Κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες :lol:

Μιά χαρά είστε εκεί βρε τον Χειμώνα......για το καλοκαίρι δεν λέω !!!!! Σούπερ ;)

Ξόδεψε αγαπητέ μου όσα λιγότερα χρήματα μπορείς για το θέμα της θέρμανσης σου. Με τέτοιο θωρακισμένο θερμομονωτικά σπίτι τα έξοδα της θέρμανσης σου θα είναι ελάχιστα.

Αν σου περισσεύουν "στήσε" ένα γερμανικό σύστημα με κάθε αυτοματισμό, έτσι για να το καμαρώνεις και να το ευχαριστιέσαι......και ποιος δεν θα το ήθελε άλλωστε. :)

Αλλά εάν τα οικονομικά όμως είναι αρκετά στενά.....γιατί να κάνεις υπερβολές ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4160 από Dr.Raven

dpas έγραψε: Φίλε δόκτωρ Raven

Επιπρόσθετα δε, όπως γράφεις υπερ-ασχολήσε με το θέμα της θέρμανσης.. (ανοίγεις πρωί λέβητα… σε μισή ώρα τον κλείνεις… ανάβεις κλιματισμό :woohoo: … κλείνεις μπόιλερ :woohoo: … ανάβεις πάλι κλιματισμό :woohoo: … κλείνεις… :woohoo: . ανάβεις.. :woohoo: ξανακλείνεις… :woohoo: ξανανάβεις :woohoo:
Μήπως λοιπόν, τελικά, έχεις περιορίσει τις ανάγκες σου σε θέρμανση;
Έχεις υπολογίσει βέβαια ότι το κόστος του λέβητα και των κλιματιστικών σου έχει υπερβεί τα 7.000 ευρώ!!!!!!!!

Εγω καλε μου φιλε, οπως εχω τονισει ηδη, δεν ειμαι κανενας γραφικος ουτε αργοσχολος ουτε μου περισσευαν ποτε χρηματα για σπαταλες. Καθε κινηση που εχω κανει, και βασιζομενος παντα στις τεχνικες γνωσεις που διαθετω, ηταν επι 2 χρονια προσεκτικα μελετημενη ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΗΣ. Βασει τουτου, τα 7.000 ευρω που δαπανησα σε συσκευες για την οσο το δυνατο οικονομικωτερη θερμανση του σπιτιου μου, τα εχω ξοδεψει σε βαθος 15ετιας.
Ρωτα οποιονδηποτε επαγγελματια θερμουδραυλικο, ψυκτικο, ηλεκτρολογο, δινοντας του τα στοιχεια που παραθετω, και νομιζω οτι θα σου επιβεβαιωσει αυτα που "ισχυριζομαι":
1) Κατοικια 65τ.μ. μονοροφη, ανευ μονωσεων και κεραμοσκεπης, περιοχη Ανατολικη Μακεδονια.
2) Στατικο υψος εγκαταστασης = 1,8 μετρα απο το χαμηλοτερο σημειο του λεβητα μεχρι το υψηλοτερο σημειο των σωματων.
3) Θερμικο φορτιο οικιας (απωλειες) = 25.000 Kcal/h (ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ, ΔΗΛ. ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙΣΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ = 21.000 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ + 20% ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ = 25.000 Kcal/h)
4) Λεβητας = Buderus Logano G115 - 34KW (30.000 Kcal/h)
5) Καυστηρας = Thyssen TB3b - 59KW max
6) Μποιλερ 100 λιτρα Ιταλικο, το οποιο λειτουργει με δικο του κυκλοφορητη. Δηλαδη δουλευω 2 ξεχωριστους κυκλοφορητες.
7) Σωματα = Buderus - 35.000 Kcal/h ΣΥΝΟΛΟ, δηλαδη +10.000 θερμιδες απο το υπολογισθεν θερμικο φορτιο. Χαρακτηριστικα, εχω τοποθετημενα σε τρια δωματια απο ενα σωμα 33 Χ 60 Χ 1800!
Για να καταλαβεις τις δυνατοτητες του ζευγους Buderus-Thyssen, με ολο το θερμικο φορτιο σε συνδεση (ητοι τα σωματα των 35.000 Kcal/h) μπορει να ανεβασει τη θερμοκρασια του νερου του κυκλωματος (θα σου γραψω αργοτερα τα λιτρα) απο 15 βαθμους στους 75 βαθμους (ητοι +60β) μεσα σε 28 το πολυ λεπτα, ακομη και με εξωτερικη θερμοκρασια κατω απο 0β Κελσιου.

Κλιματιστικα = Hitachi DC Inverter, 2 Χ RAS/RAC D14 EX + 1 X RAS/RAC S18 H2
Τις αναγκες μου για θερμανση, δεν τις εχω περιορισει. Αντιθετα μετα τη προσθηκη των A/C εχω περισσεια, πριν ειχα μολις 22β ενω τωρα 23β θερμοκρασια χωρου.
Οσο για το αναβε - σβησε, εγω δεν κανω τιποτα. Ηλεκτρονικος ειμαι, αλλιμονο! Το συγκροτημα λεβητα-καυστηρα-μποιλερ λειτουργει αυτοματοποιημενα μεσω προγραμματος. Προς τουτο φροντιζει η συσκευη (δικης μου εμπνευσης-κατασκευης, κομμενη και ραμενη στα μετρα μου) το ενα μερος της οποιας βλεπεις στη φωτογραφια. Μετρα εξωτερικη - εσωτερικη θερμοκρασια, κανει αντισταθμιση στο λεβητα, αναβει κατα το δοκουν τον καυστηρα με διαφορικη μεθοδο, μετρα την καταναλωση πετρελαιου, οταν ενεργοποιει το μποιλερ απενεργοποιει τα κλιματιστικα για να μην τιναξει την 25αρα ασφαλεια του πινακα, και διατηρει μονιμα τη θερμοκρασια εντος οικιας στους 23β. Τα κλιματιστικα επι πλεον, ενσωματωνουν ολους τους απαιτουμενους αυτοματισμους. Απλα ειναι προγραμματισμενα για θερμοκρασια 28β απο τις 7.00 εως τις 22.30, και απο τις 22.30 εως τις 7.00 στους 24β.
Στην περιγραφη που εκανα για τη συνδυασμενη - πιο σωστα - χρηση κλιματιστικων/λεβητα, απλα "ξεδιπλωσα" τον αυτοματισμο που χρησιμοποιω στα "εξ ων συνετεθη" (ητοι χειροκινητη λειτουργια). Για να βοηθησω στην κατανοηση του.
Και για να σου δωσω μια εικονα τι :silly: τυπος ειμαι: 1)Aπο το 2005 παρατησα το αυτοκινητο. 2)Δεν εχω κινητο τηλεφωνο.
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Dr.Raven.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4171 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
χαίρομαι που διαβάζω ανθρώπους που δείχνουν πραγματικά ενημερωμένοι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια (σχετικά) τεκμηριωμένη άποψη για την θέρμανση με ιονισμό, που φήμες τη θέλουν να είναι η ανακάλυψη του αιώνα, όσον αφορά την απόδοση και την οικονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ