Pellet praktiker!!!!!

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138395 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Pellet praktiker!!!!!
Πάνω σε αυτό---που ονομάσατε"Χρηματιστήριο" την αγορά-- αξίζει να λαβουμε υπ όψιν και "ιστορικά στοιχεία" απο την mama Italia. (την οποια ακολουθουμε κατα πόδας)
Κάποιους Χειμώνες που υπήρξε δριμυ ψύχος, -την χρονιά που έπεσε πολύ χιόνι τον Μάρτη (2007 νομιζω) υπήρξε μεγάλη έλλειψη - αδυναμία μεταφοράς - αδυναμία τοπικής παραγωγής- και ειχε φτάσει 10 ευρω /σακι.

Εχοντας ερωτήσεις απο δημοσιογραφο για την ετήσια καταναλωση στην Ελλάδα, άρχισα να ερωτω πελλετεμπορους, λεβητοποιούς, εισαγωγεις λεβητων και σομπών κλπ, για να βγάλω μία μικρή εκτίμηση σχετικά με τα επι 4ετία εγκατασταθέντα μηχανήματα σε οικίες- αρτοποιεια- ξηραντηρια κλπ.
Πάντα αφαιρούσα 30% απο όσα μου λέγανε. (πχ 8.000 φερ, έβαλα 6.000 Χ 4 τονους= 24.000 τονους.// 4.000 σόμπες ο Γιαννης, εβαλα 3.000.... )
Εν πάσει περιπτώσει, υπολογίζω την ετησια κατανάλωση στους 170.000 τόνους, με έναν μέσο Χειμώνα (ουτε δριμύ- ουτε ήπιο)
Υπάρχουν αυτες οι ποσότητες ?
Ιδωμεν.
(κατ ιδίαν μπορω να δωσω σε φίλους ποσα εφεραν ως τωρα οι σβαϊ,πιριν, αμεκο,βιοεν κλπ- Η Αλφα στοχεύει σε 40.000, αν δεν ριξει κανενα διμετρο χιονι στο Νευροκοπι- και υπάρχουν πανω απο 30.000 τονοι μαυρα, απο μικρές και μεγαλες μοναδες των Βαλκανιων )

Αν δε, πιάσει μεσα στον Νοέμβρη- Δεκεμβρη κανένα βαρυ χιόνι,... χ. μ. Πολυχρόνη...


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138451 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Pellet praktiker!!!!!
Θα ηταν ευκαιρια να το δοκιμαζαμε κ μεις στην Κρητη,
αλλα βλεπεις κ το Praktiker μας σνομπαρει.
Φερε μου το κ ας μου το χρεωσεις λιγο παραπανω για τα μεταφορικα!!!
Πολλα ζηταω ε? Αφου παντως φερνει σομπες (του Ηρακλειου)
πιστευω θα επρεπε να φερνει κ πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140451 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Pellet praktiker!!!!!

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Αγόρασα εγώ 2 παλλέτες (140 σακκιά ). Στον λέβητά μου ( TERMODYNAMIK ) καίγεται πολύ καλά και αφήνει λίγη στάχτη.
Βέβαια για μεγάλη παραγγελία σαν την δική μου η εξυπηρέτηση του praktiker ήταν για κλάματα...( δεν απαντούσαν για 2 μέρες
στο τηλ. , μου το έφεραν σε...20 μέρες από την πληρωμή του, ήρθε 8.30 το βράδυ αντί για απόγευμα.... :dry: ). Βέβαια η τιμή είναι super, αφού
στα ίδια λεφτά πήρα περισυ creta pellet, εμφανώς κατώτερο pellet ( πολύ στάχτη, κακές σακκούλες κλπ )

αν καταλαβα καλα θελειςνα αγορασεις στο συνολο 5 τονους αρα 5χ 230€= 1150... αν επιτρεπετε τι εγκατασταση εχει τι ζεστενεις δηλ. ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143575 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Pellet praktiker!!!!!

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Αγόρασα εγώ 2 παλλέτες (140 σακκιά ). Στον λέβητά μου ( TERMODYNAMIK ) καίγεται πολύ καλά και αφήνει λίγη στάχτη.
Βέβαια για μεγάλη παραγγελία σαν την δική μου η εξυπηρέτηση του praktiker ήταν για κλάματα...( δεν απαντούσαν για 2 μέρες
στο τηλ. , μου το έφεραν σε...20 μέρες από την πληρωμή του, ήρθε 8.30 το βράδυ αντί για απόγευμα.... :dry: ). Βέβαια η τιμή είναι super, αφού
στα ίδια λεφτά πήρα περισυ creta pellet, εμφανώς κατώτερο pellet ( πολύ στάχτη, κακές σακκούλες κλπ )


Τηλεφωνικα εκανες την παραγγελια με δωρεαν μεταφορικα;;
Εχει παρει κανεις τον τελευταιο καιρο απο πρακτικερ;;
Αραγε κανουν παραδοση στη Μαλακασα;;(εντος Αττικης...)
Θα μου πειτε βεβαια γιατι δεν παιρνω τηλ...
Εννοειται θα παρω, αλλα να ξερω τί γινεται εκ των προτερων, μην μου βγει κανενας στο τηλ κ μου λεει ο,,τι να ´ναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143577 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Pellet praktiker!!!!!

cuprakias έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Αγόρασα εγώ 2 παλλέτες (140 σακκιά ). Στον λέβητά μου ( TERMODYNAMIK ) καίγεται πολύ καλά και αφήνει λίγη στάχτη.
Βέβαια για μεγάλη παραγγελία σαν την δική μου η εξυπηρέτηση του praktiker ήταν για κλάματα...( δεν απαντούσαν για 2 μέρες
στο τηλ. , μου το έφεραν σε...20 μέρες από την πληρωμή του, ήρθε 8.30 το βράδυ αντί για απόγευμα.... :dry: ). Βέβαια η τιμή είναι super, αφού
στα ίδια λεφτά πήρα περισυ creta pellet, εμφανώς κατώτερο pellet ( πολύ στάχτη, κακές σακκούλες κλπ )

αν καταλαβα καλα θελειςνα αγορασεις στο συνολο 5 τονους αρα 5χ 230€= 1150... αν επιτρεπετε τι εγκατασταση εχει τι ζεστενεις δηλ. ????


Ηδη έχω αγοράσει 4 τόννους και υπολογίζω -στο περίπου - άλλον 1. Μιλάω για μονοκατοικία στην Πεντέλη, με καλή μόνωση , 9 ετίας, πανταχόθεν ελεύθερη που την "δέρνουν" οι αέρηδες! Θερμαινόμενη επιφάνεια σε 3 επίπεδα περίπου 200τμ ( έχει και άλλα τμ αλλά δεν τα θερμαίνω... :unsure: )
Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.................

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143580 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Re:Pellet praktiker!!!!!

Jole έγραψε:

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Αγόρασα εγώ 2 παλλέτες (140 σακκιά ). Στον λέβητά μου ( TERMODYNAMIK ) καίγεται πολύ καλά και αφήνει λίγη στάχτη.
Βέβαια για μεγάλη παραγγελία σαν την δική μου η εξυπηρέτηση του praktiker ήταν για κλάματα...( δεν απαντούσαν για 2 μέρες
στο τηλ. , μου το έφεραν σε...20 μέρες από την πληρωμή του, ήρθε 8.30 το βράδυ αντί για απόγευμα.... :dry: ). Βέβαια η τιμή είναι super, αφού
στα ίδια λεφτά πήρα περισυ creta pellet, εμφανώς κατώτερο pellet ( πολύ στάχτη, κακές σακκούλες κλπ )


Τηλεφωνικα εκανες την παραγγελια με δωρεαν μεταφορικα;;
Εχει παρει κανεις τον τελευταιο καιρο απο πρακτικερ;;
Αραγε κανουν παραδοση στη Μαλακασα;;(εντος Αττικης...)
Θα μου πειτε βεβαια γιατι δεν παιρνω τηλ...
Εννοειται θα παρω, αλλα να ξερω τί γινεται εκ των προτερων, μην μου βγει κανενας στο τηλ κ μου λεει ο,,τι να ´ναι...


Την 1η φορά ( Οκτώβριο ) η παραγγελία ( 2 παλέττες) έγινε τηλεφωνικά και η πληρωμή μέσω internet στο κατάστημα Μάνδρας με εξυπηρέτηση κουκουρούκου, όπως είπα παραπάνω.
Στα μέσα Νοεμβρίου είδα στο site του internet στο Praktiker ότι έχει απόθεμα στο κατάστημα Ελληνικού, πετάχτηκα μέχρι εκεί ( στην άλλη άκρη της
Αθήνας αλλά έχω ...μοτο) , μου είπαν ότι ...τους τελέιωσε....αλλά αυτοί θα φέρουν σίγουρα ( ενώ στην Μάνδρα και στην Μεταμόρφωση είπαν ότι δεν θα ξαναφέρουν :unsure:) προκατέβαλα το 50% ( για άλλες 2 παλέττες ) και μετά από 1 βδομάδα που ήρθε το υλικό πλήρωσα και τα υπόλοιπα στο κατάστημα πάλι και μου τα φέρανε. Από εξυπηρέτηση, σε αντίθεση με το κατάστημα της Μάνδρας ήταν εξυπηρετικότατοι!!!
Πάντως μου είπαν ότι καλύτερα να παίρνεις τηλέφωνο για εξυπηρέτηση. Η Μάνδρα έχει 4 γραμμές και όλες βουίζουν σε αντίθεση με το ελληνικό που απαντάνε σχεδόν αμέσως
Τελική τιμή με μεταφορικά δωρεάν στα 230 η παλέττα.( 3,49 το σακκί με δωρεάν μεταφορικά σε παραγγελίες στο τμήμα θέρμανσης πάνω από 149€.) Τωρα νομίζω χρεώνουν 3,79 το σακκί αλλά για μεταφορικά δεν γνωρίζω....
Επίσης το κατάστημα του Ελληνικού δεν είχε στο computer του την πάραγγελία μου της Μάνδρας, οπότε πρέπει να επικεντρωθείς σε ένα κατάστημα.....
Για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε φίλε μου :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ