Δοκιμές Pellet απο Βιομάζα Αιγαίου Ε.Ε. Πλωμάρι Λέσβου

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #119912 από jnet
H Ομαδα αξιολόγησης του energ.gr μετά απο πρόσκληση της εταιρείας Βιομάζας Αιγαίου Ε.Ε. αποφάσισε να δοκιμάσει το παραγώμενο pellet και να στείλει τα σχόλια πίσω στην εταιρεία αλλά και να τα δείξει στα μέλη του energ.gr.

Το energ.gr υποστηρίζει τις προσπαθειες παραγωγής pellet – απο τις πολύ μικρές οικογενιακές & μεχρι βιομηχανίες - στην Ελλάδα και προσπαθεί να συνδράμει στην βελτιώση της παραγωγή με τις δοκιμές απο μέλη του.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": attsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124371 από Fokion
Pellet test από Βιομάζα Αιγαίου Ε.Ε. Πλωμάρι Λέσβου


το προιον που δοκιμαστικε ειναι το αποκαλουμενο [aegean biomass pellet silver], δηλαδη αυτο που εχει ΚΑΙ τα φυλλα απο τα κλαδεματα ελιας μεσα.

Ας δούμε λοιπόν τι κάνουμε...
Προηγηθηκε ΕΝΔΕΛΕΧΗΣ καθαρισμός του σιλό, και ο φυσιολογικός της σομπας ( ποτυρακια συρταρακια κ.λ.π. ) και αφαιρεθηκε ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σπυρι απο αλλο πελλετ

Ημερα Α!
Άναψε στη σόμπα μου που δε σηκώνει και πολλές ρυθμίσεις ως γνωστόν ειδικά στην εναυση, χωρίς να πειράξω τίποτα
Οκ αργησε περισσότερο αλλά άναψε
δε μυρίζει κατ' αρχήν - καθόλου,
ουτε σαν υλικό στη σακουλα, ουτε στην καυση.
το χρώμα του ειναι "ξανθο" σε σχεση με το creta που ειναι σαν μαυρο, προσομοιαζει αρκετα με το Bioenergy Point, και σε σχεση με το "ασπρο" του GN
η φλογα του ειναι μεγαλη σε σχεση με το gn
η σταχτη του εντωμεταξύ ειναι κάτασπρη σα.... χιονι!!! σε αντίθεση με το gn που ειναι σα κάρβουνο....

η ζέστη του επισεις δειχνει να ειναι καλη αλλα δεν εχω οργανα να το μετρησω ουτε η σομπα μου εχει καποιο θερμομετρο...

συνολικά θα ελεγα οτι μεχρι στιγμης καλα παμε, κι αν δειξει επαναλαμβανόμενα καλα χαρακτηριστικά στο αναμα που για μενα ειναι πρόβλημα, με λιγο "γαργάλημα" νομιζω οτι παιζει σαν αξιοπρεπή αγορά, αν η τιμη ειναι σε λογικά πλαίσια.


Δεν έχετε πρόσβαση σε αυτήν την κατηγορία!


Golden - Creta - πλωμαρι...
Δυστυχώς bioenergy δεν μου εχει μεινει αλλα το χρωμα του ηταν παρομοιο με το πλωμαρι

Ημερα Β


ξαναπηρε μπροστα απο μονο του, οποτε δεν εχουμε θεμα σε αυτο κρισιμο για μενα τομεα που ΔΕΝ μπορω να αλλαξω ρυθμίσεις.
ναι αργει να παρει οποτε κατα τη διαρκεια του αναματος βγαζει περισσότερο καπνό του συνηθισμένου.

να θυμισω οτι ΔΕΝ εχω φιλτρο νερου ουτε καν τα φτυνα...
καθολου καταλοιπα στο ποτυρακι απο το χτεσινο αναμα αρα ακομα και με ρυθμισεις GN ειμαστε οκ.


Απο θερμογωνο οντως - πρεπει να - σκιζει.... ειναι αισθητή η ζεστη της...
κανει μια φλογα.....
μεχρι και η Ανωτατη Αρχη καταλαβε διαφορά στην αποδιδομενη θερμοκρασία....
ακομα και ο ανεμιστηρας χωρου ( που πρεπει να ανεβει καπως η θερμοκρασία για να ξεκινησει ) μπαινει αισθητα πιο γρηγορα
ναι απο σταχτη εχει μπολικη οχι ομως αισθητα περισσότερη απο το bioenergy πχ, ναι σαφέστατα πιο πολυ απο το gn που ξεχνας να αδειασεις...



δυο απόψεις για το μεγάλο μέγεθος της φλόγας
πρώτον επειδή αργει να παρει μαζευεται πολυ πελλετ οποτε μολις αναψει εχει μαζευτει υλικό στο ποτυράκι.

δευτερον ναι ακομα και μετα απο ωρα και στην πρώτη σκαλα που συνήθως δεν πολυφαινεται η φλόγα, εδω φαινεται...

καυση στη δευτερη σκαλα



Τελικο (?) συμπέρασμα. παιζει και σε δυσκολες σομπες
(δυσκολες μεχρι ο Μοσχαλης να αλλαξει software :) :) ωστε να ρυθμιζεται η φαση εναυσης και το feed να γινει πιο ευκολο)
οποτε προφανως σε λεβητες κ.λ.π. δε το συζητω καν...

ισως - δε ξερω πως - αν βελτιωθει το "αναμα" να ειναι καλυτερα, παντως κι ετσι "παιζει μπαλα"
και σιγουρα αν επαιρνα ενα τοννο πχ θα καθομουν να ασχοληθω και με ρυθμίσεις που δεν εκανα τωρα.

παντως ΣΙΓΟΥΡΑ αναλλογως και της τιμης, (ειδικά παραδοση Αθηνα), θα ειναι στα υπ' οψην

Καλη η προσπάθεια ευγε τους!!!

ΥΓ
2 διευκρινίσεις
οι δοκιμες εγιναν στην ιδια σομπα με ολες τις δοκιμες που εχω κανει με ιδιες ρυθμισεις ωστε να ειναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα μου
η εμπειρεια μου ειναι
Alfawood - Bioenergy Point - Creta pellets - Golden nuggets - Βιομαζα Αιγαιου

το πελλετ "ακουγεται" πεφτοντας στο σιλο και στο ποτυράκι, πιο "ξερό" ως υλη σε σχεση με το creta πχ. που μοιάζει πιο "υγρο".

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, mastoras, PRIMUS 45, vag1234, theoilia, attsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #124679 από vag1234
Pellet test από Βιομάζα Αιγαίου Ε.Ε. Πλωμάρι Λέσβου σε λέβητα βιομάζας

Κατ' αρχάς θέλω να ευχαριστήσω τους υπεύθυνους της εταιρείας Βιομάζας Αιγαίου που μας εμπιστεύτηκαν ώστε να έχουμε μία πρώτη εκτίμηση για το προϊόν τους. :)

Πρώτη εντύπωση πριν την καύση:

Καλή μηχανική αντοχή, η σακούλα είχε σκόνη αλλά όχι περισσότερο από άλλα πελλετ ξύλου. Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη μυρωδιά. Μέτρησα την υγρασία με το υγρασιόμετρο και ήταν γύρω στο 6-7%. Λίγο πιο σκούρο από πέλλετ ξύλου.

Το έκαψα στο λέβητα (termodinamik) με τις ίδιες ρυθμίσεις που καίω τα άλλα πέλλετ ξύλου. Νομίζω ότι σαν θερμογόνο έχει λίγο καλύτερη με το περσινό alpha wood που καίω τώρα. Στάχτη λευκή χοντρή αρκετή, όπως ακριβώς βγάζουν τα κλαδέματα όταν τα βάζουμε για προσάναμμα στο τζάκι. Η στάχτη κάνει μία λευκη πούδρα στο επάνω διάζωμα του λέβητα όπως το πυρηνόξυλο όταν είναι σωστά ρυθμισμένος ο λέβητας.











Μπορεί να κάνει αρκετή στάχτη αλλά επειδή ειναι χοντρή και μάλλον "βαριά" αφήνει τον λεβητα καθαρό, πως να το εξηγήσω καλύτερα, δεν ταξιδεύει, 'κάθεται'. Οι επίκαθησεις στις υπόλοιπες επιφάνειες ειναι ελάχιστες. Στα 90 kg που έκαψα είχα περίπου 2 με 2,5 kg στάχτη και αφού πρώτα είχα καθαρίσει τον λέβητα.. Για λέβητες βιομάζας το θεωρώ καλή λύση αν βέβαια η τιμή του είναι σε λογικά πλαίσια.

και ένα βιντεάκι:


Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, attsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143798 από Jole
Καμια εξελιξη-νεο για το συγκεκριμενο πελετ εχουμε;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ