Καταναλωση σομπας πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112991 από sotos71
Καταναλωση σομπας πελλετ δημιουργήθηκε από sotos71
Παιδια τη βοηθεια σας. Σκεφτομαι να παρω μια αεροθερμη πελλετ 14,5kw με καναλια για ενα χωρο περιπου 60μ. Με δεδομενο οτι την καιω περιπου 5 ωρες την ημερα ποση περιπου καταναλωση πελλετ θα εχω?
Ειμαι Αθηνα σε ρετιρε 30 χρονων αλλα με καινουργια μονωση στην ταρατσα και αλουμινια.
θελω να ζεστανω το πισω μερος του σπιτιου που ειναι κρεββατοκαμαρες μπανιο κουζινα δηλαδη οχι εννιαιο χωρο ολα αυτα ομως βρισκονται σε μια ευθεια ενα νοητο χωλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112994 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Καταναλωση σομπας πελλετ
Όλες οι σόμπες στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους γράφουν την μέγιστη και την ελάχιστη κατανάλωση ανά ώρα.Έτσι θα έχεις ένα μπούσουλα για να μάθεις στο περίπου την κατανάλωση για τις 5 ώρες που λες.Αλλά μήπως είναι μεγάλη η σόμπα για τα τετραγωνικά σου;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113005 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Re:Απ: Καταναλωση σομπας πελλετ

theoilia έγραψε: Όλες οι σόμπες στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους γράφουν την μέγιστη και την ελάχιστη κατανάλωση ανά ώρα.Έτσι θα έχεις ένα μπούσουλα για να μάθεις στο περίπου την κατανάλωση για τις 5 ώρες που λες.Αλλά μήπως είναι μεγάλη η σόμπα για τα τετραγωνικά σου;

Μεγάλη είναι αλλά εγώ τουλάχιστον προτιμώ να δουλεύει μια μεγάλη στο ρελαντι παρά μία μικρότερη στο φουλ.
Άλλο ένα θετικό της μεγάλης είναι και η γρήγορη επίτευξη της επιθυμητής θερμοκρασίας.

Υγ. Ούτως ή άλλως νομίζω ότι δεν βγαίνουν μικρές καναλάτες.

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113010 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καταναλωση σομπας πελλετ
την καταναλωση θα στην δειξει το σπιτι σου ...και λιγοτερο το μεγεθος της σομπας
μπορει να λειτουσργησει για μια ωρα η δυο ασχετα τι θες εσυ ...μπορει και στις 5 να μην εχει ζεστανει τιποτα (αυτο ειναι καθαρα θεωρητικο και δν ισχυει στην περιπτωση σου)
σαν χοντροειδη εκτιμηση το τσουβαλι θα πρεπει να σου αρκει για 2-3 μερες
αυτο που θα σου επιστησω την προσοχη ομως ειναι αν εχεις μεγαλες αποστασεις (πχ 7 μ)...ο ανεμιστηρας της σομπας να εχει την απαιτουμενη δυναμη να στειλει τον αερα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113016 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Re:Απ: Καταναλωση σομπας πελλετ

dimlyk έγραψε: αυτο που θα σου επιστησω την προσοχη ομως ειναι αν εχεις μεγαλες αποστασεις (πχ 7 μ)...ο ανεμιστηρας της σομπας να εχει την απαιτουμενη δυναμη να στειλει τον αερα .

Σωστό αυτό.
Οι καναλάτες σόμπες γράφουν στα χαρακτηριστικά τους μέχρι πόσα μέτρα επιτρέπεται η απόσταση των καναλιών.
Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113037 από sotos71
Απαντήθηκε από sotos71 στο θέμα Re:Απ: Καταναλωση σομπας πελλετ
Εχω 3,5μ προσ τη μια κρεββατ. και 2,5 προσ την αλλη. Δεν ξερω μηπως δεν χρειαζετε καθολου καναλι μιας και ειναι κοντα και τελικα βαλω ενα καναλι στα 3μ περιπου στο σαλονι.Γιατι το σπιτι ειναι 93τμ στο συνολο αλλα στο σαλονι,γραφειο εχω ενεργειακο τζακι. Ετσι δεν χρειαζετε να αναβω παντα το τζακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ