Καύση Creta Pellet σε αερόθερμη σόμπα Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106100 από γιαννης-δραμα
Οι σομπες αυτες εχουν φλογα στο αναμα στα 4 λεπτα +-10 δευτερα (κατι ξερουμε απο δαυτες :P )!
Το χρωμα της φλογας ειναι κοκκινωπο (πρεπει να ειναι λευκοκιτρινο)και προς το τελος του βιντεο κατι αρχιζει να κανει απο θεμα καυσης(κιτρινιζει καπως),αν βλεπαμε και μετα απο 1 ωρα την φλογα θα βγαζαμε και περισσοτερα συμπερασματα ;).
Παντως η σομπα αν δεν αναψει δεν περναει σε φαση κανονικης λειτουργιας(η αντισταση δουλευει μεχρι 18 λεπτα και μετα βγαζει αλαρμ,φυσικα ξεχειλιζει και το ποτηρακι)επειδη η αλαγη γινετε μεσω του αισθητηρα θερμοκρασιας καυσαεριων(delta flame).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106101 από creta pellet

Stavrax έγραψε: Την γνώμη που έχεις για τον οποιοδήποτε μέσα από το φόρουμ κράτα την για τον εαυτό σου. Δεν ενδιαφέρει κανέναν. Απειλές και χαρακτηρισμούς, αλλού. Δεν είναι ούτε το χωράφι σου ούτε το μαγαζί σου για να φέρεσαι έτσι.
Οι ερωτήσεις ήταν συγκεκριμένες και αν δεν ήξερες τι να απαντήσεις ας μην απαντούσες. Η συμπεριφορά σου δείχνει ανεπάρκεια επιχειρημάτων.
Επιτέλους σταμάτα να συμπεριφέρεσαι επιθετικά προς άλλα μέλη. Είναι τελείως εκτός της λογικής του φόρουμ.


απο οτι γραφετε το φορουμ εχει περιπου 5000 χιλιαδες μελη. το προβλημα που εχω ειναι με 3 συγκεκριμενα ατομα .τι κανετε γιαυτο .τα συγκεκριμενα ατομα δημιουργουν προβληματα και ειναι γνωστα σε ολους.αντι να κανετε παρατηρηση σε μενα για μαζευτε τους.εκτος αν δεν θελετε .ακριβως επειδη δεν ειναι ουτε το χωραφι ουτε το μαγαζι μου δεν μου αρεσει να μου συμπεριφερονται ετσι.δεν σε εχω ακουσει ποτε οταν δεχομαι τοσες επιθεσεις να κανεις κατι .αν θελεις να κανεις κριτικη κανε στον εαυτο σου που εχεις αφησεις τα πραγματα να φτασουν ως εδω. ουτε εσβησες ποτε κατι απο ολα αυτα που εχουν γραψει.αν δεν σας αρεσω διαγραψτε με και αφηστε τους δικου σας να κανουν οτι γουσταρουν.θα ειναι αρκετα βολικο προχωρα στη διαγραφη μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106106 από Stavrax

Πού την είδατε εσείς τέτοια ανάλυση; Έχω δει πάρα πολλές και πέλλετ καθαρού ξύλου δεν έχει πιάσει ποτέ τόσο χαμηλά. Τόσο είναι η καθαρή θερμογόνος δύναμη των καυσόξυλων με υγρασία 20%. Τα πέλλετ κυμαίνονται στις 4000-4100 kcal/kg (ΚΘΔ, ως έχει).

Ε, ναι, η αλήθεια είναι ότι παραείναι πολλά τα cuts για ένα άναμα... Τη μια στιγμή ίχνος φλόγας και την άλλη full-on. Δε βοηθάει.

Αλλά in good faith, ας δεχτούμε ότι άναψε μόνη της. Το θέμα είναι πόσο αποδοτικά καίγεται; Μήπως ο αέρας είναι πάρα πολύς; Θα βοηθούσε κάποια μέτρηση!

Επίσης, θα ήθελα να δω και τα περί στάχτης και κλίνκερ στο βίντεο αλλά και κάποιο μέτρο σύγκρισης με την απόδοση ενός καλού πέλλετ ξύλου.


Εξήγησε μου σε ποιο σημείο των δυο δημοσιεύσεων δείχνει εμπάθεια για το προϊόν ή για εσένα κι εγώ θα γράψω ότι έχεις δίκιο, ότι δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά κι ότι δεν κάνω για συντονιστής. Και αν προσπαθήσεις λίγο, θα θυμηθείς ότι αρκετές φορές υπερασπίστηκα θέσεις σου και όχι για λόγους συμπάθειας, αλλά επειδή πίστευα ότι το δίκιο είναι με το μέρος σου. Όσο για το αν άφησα εγώ τις καταστάσεις να έρθουν ως εδώ, θυμήσου τα χτεσινά μου ποστ, μέχρι και τραγουδάκια σας έβαλα για να ηρεμήσετε.
Ααα και ούτε θέλω, ούτε έχω το δικαίωμα να διαγράφω μέλη. Η λογική μου είναι ότι όλοι, με λίγη καλή διάθεση μπορούν να συνυπάρχουν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106117 από john88s

LEONAS έγραψε:

creta pellet έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Ε, ναι, η αλήθεια είναι ότι παραείναι πολλά τα cuts για ένα άναμα... Τη μια στιγμή ίχνος φλόγας και την άλλη full-on. Δε βοηθάει.

Αλλά in good faith, ας δεχτούμε ότι άναψε μόνη της. Το θέμα είναι πόσο αποδοτικά καίγεται; Μήπως ο αέρας είναι πάρα πολύς; Θα βοηθούσε κάποια μέτρηση!

Επίσης, θα ήθελα να δω και τα περί στάχτης και κλίνκερ στο βίντεο αλλά και κάποιο μέτρο σύγκρισης με την απόδοση ενός καλού πέλλετ ξύλου.


θα σου πω για τελευταια φορα δεν θελω μαζι σου κανενα διαλογο .η γνωμη μου για σενα και για καποιους αλλους εδω μεσα ειναι γνωστη . κοφτο για να μην εχουμε ιστοριες . το να μπαινεις μαζι με καποιους αλλους και να προσπαθειτε να δημιουργησετε εντυπωσεις αν θελει το φορουμ απο αυριο κανονιζω καμια δεκαρια ατομα θα δεις τι θα γινει εδω μεσα.το προσεχε στο λεω για δευτερη φορα οτι μαλακιες εχεις πεις τι εχω σε ενα στικακι θα σε κανω να τρεχεις. εξυπναδες αλλου οχι σε μενα .





Xαλαρωσε ρε μεγαλε που δεν θελεις να μιλαν εδω μεσα δηλαδη εβαλες ενα
βιντεο και θελεις να βαραμε παλαμακια και να ζητωκραυγαζουμε.


Leonas++. Δηλαδή δεν μπορούμε να πούμε την γνώμη μας εδώ μέσα. Αμέσως είμαστε εγκάθετοι. Πρέπει να γίνουμε χειροκροτητές. Δεν πα να είναι το προίον κορυφαίο, δεν υπάρχει επίπεδο. Το έχω πει από την πρώτη στιγμή. Απειλές κλπ.

Εγώ δεν πιστεύω ότι οι περισσότεροι μπήκαν εδώ μέσα για κάποιο συμφέρον. Για να μάθουμε 5 πράγματα και να ανταλλάξουμε 5 απόψεις. Άλλοι μπήκαν για να διαφημιστούν, να βγάλουν λεφτά και απειλούνε κιόλας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106119 από DOOM_NX
Εγώ θα σταθώ απλά σ'αυτό που είπε ο Σταύρος, ότι ελλείψει επιχειρημάτων και απαντήσεων λαμβάνουν χώρα ο εκνευρισμός, οι απειλές και ο χλευασμός (παραφράζοντας λίγο).

Οι ερωτήσεις που έχω κάνει από την πρώτη μέρα γιαυτό το προϊόν ήταν καθαρά από γνήσια περιέργεια. Πολύ απλά μου φαινόταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Με απαντήσεις μάρκετινγκ (30% μεγαλύτερη θερμογόνο, το πιο συμφέρον της αγοράς κλπ) δεν έβγαλα άκρη. Σε κάποια φάση ο πωλητής έδειξε να ενοχλείται που τα μέλη ζητούσαν περισσότερες πληροφορίες και το γύρισε στις ειρωνίες και τις επιθέσεις. Λες και ήμαστε ορκισμένοι εχθροί αυτό συνεχίστηκε. Και τώρα έχουμε φτάσει στο σημείο να δεχόμαστε απειλές, γιατί ακόμη ενδιαφερόμαστε να μάθουμε πώς καίει αυτό το πέλλετ.

Εντάξει τι να πω. Πελάτη δε θα με έχει ποτέ, ειδικά μετά τις απειλές, αλλά ακόμη ενδιαφέρομαι να δούμε αντικειμενικά την αξία αυτού του πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106122 από vag1234
Και εγώ μαζί σου είμαι να γίνονται αντικειμενικές μετρήσεις σε όλα τα προϊόντα, είτε καύσιμη ύλη η λεβητες- σομπες..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ