Silva vs Bio-therm

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79198 από DOOM_NX
Silva vs Bio-therm δημιουργήθηκε από DOOM_NX
Ανοίγω αυτό το θέμα για να δούμε τις διαφορές μεταξύ αυτών των δύο "φθηνών" πιστοποιημένων πέλλετ οξιάς. Είναι αρκετά κοντά στην τιμή, οπότε μπορεί να αμφιταλαντεύονται πολλοί στην επιλογή τους. Στο φόρουμ οι απόψεις διίστανται.

Να θυμίσω ότι παρέλαβα μαζί μια παλέτα και από τα δύο. Η αρχική εντύπωση αφαίρεσε πόντους από το Silva, λόγω της σκόνης και της γενικότερης εμφάνισης.

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:


Μην έχοντας τι να κάνω μέχρι να τελειώσει το Bio-therm στο σιλό, αποφάσισα να κάνω το τεστ με το ποτήρι και το νερό. Γέμισα το ποτήρι με τον ίδιο όγκο πέλλετ και πρόσθεσα νερό μέχρι να καλυφθούν. Έπειτα τα άφησα για καμιά ώρα να ρουφήξουν το νερό.

Συνημμένο αρχείο:


Φαίνεται ότι τα Silva (δεξιά) είναι πιο απορροφητικά. Αν προοριζόταν για στρώμα σε στάβλο θα έκανε εξαιρετική δουλειά. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει το αποτέλεσμα τώρα που προορίζεται για καύσιμο. Αν ξέρει κανείς πώς μπορεί να σχετίζεται με την υγρασία ας μας πει. Υποτίθεται ότι και τα δύο δε χρησιμοποιούν πρόσθετα. Περισσότερες εικόνες.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις από την καύση...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79204 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Silva vs Bio-therm
εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη Παναγιώτη το πείραμα με το ποτήρι τι ακριβώς δείχνει ,να σου πώ την αλήθεια !! Από τις εικόνες με χαλάει λίγο η σκόνη που βλέπω στο σακί του silva είναι η αλήθεια.

Φοβάμαι όμως πως θα χρειαστεί η καύση τους και οι παρατηρήσεις σου πάνω σ αυτή για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79221 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Silva vs Bio-therm
Το τεστ με το νερό δείχνει ότι είναι πιο απορροφητικό το Silva. Τώρα αυτό δεν ξέρω κι εγώ τι μπορεί να σημαίνει και κατά πόσο επηρεάζεται από το είδους του ξύλου ή την υγρασία του. Απλά το είδα στο youtube και είπα να το δοκιμάσω :P

Κάντε λίγη υπομονή και θα το δούμε μετά το Egger που φτάνει αύριο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79235 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Silva vs Bio-therm
Εγω νομιζω οτι το πειραμα με το ποτηρι δειχνει την συμπιεση που εχουν τα πελλετ δηλαδη οσο πιο πολυ φουσκωνουν τα πελλετ τοσο μεγαλυτερη συμπιεση εχουν(αυτο απο ενα βιντεακι που ειδα στο youtube)!
Απ την αλλη ομως τα bio δεν φουσκωσαν καθολου(περιεργο)!Μηπως επρεπε να τα αφησεις πιο πολυ ωρα και σε περισοτερο νερο.

Το δευτερο τεστ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79269 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Silva vs Bio-therm

DOOM_NX έγραψε: Το τεστ με το νερό δείχνει ότι είναι πιο απορροφητικό το Silva. Τώρα αυτό δεν ξέρω κι εγώ τι μπορεί να σημαίνει και κατά πόσο επηρεάζεται από το είδους του ξύλου ή την υγρασία του. Απλά το είδα στο youtube και είπα να το δοκιμάσω :P

Κάντε λίγη υπομονή και θα το δούμε μετά το Egger που φτάνει αύριο.


Κάπου έχει γράψει ο Νασικας γι αυτό, στις αρχές του energ,....
τώρα εγώ καταλαβαίνω πως αν παρομοιάσουμε με μακαρόνι, τότε το πελλετ "παπαρώνει", και οπως με το μακαρόνι δε θέλει νερό, έτσι και το πελλετ... κάτι τέτοιο :evil: :woohoo:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79284 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Silva vs Bio-therm

γιαννης-δραμα έγραψε: Εγω νομιζω οτι το πειραμα με το ποτηρι δειχνει την συμπιεση που εχουν τα πελλετ δηλαδη οσο πιο πολυ φουσκωνουν τα πελλετ τοσο μεγαλυτερη συμπιεση εχουν(αυτο απο ενα βιντεακι που ειδα στο youtube)!
Απ την αλλη ομως τα bio δεν φουσκωσαν καθολου(περιεργο)!Μηπως επρεπε να τα αφησεις πιο πολυ ωρα και σε περισοτερο νερο.
Το δευτερο τεστ.


Αυτό πρέπει να είναι... Όσο και να τα αφήσω δεν. Μη σου κάνει εντύπωση. Τα Γκόλντεν ζυγίζουν περισσότερο από τα Μπάιο. Έπρεπε να αυξήσω το χρόνο λειτουργίας του κοχλία κατά 33% για να πετύχω την ίδια ισχύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ