Ελληνικά pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116672 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Απ: Ελληνικά pellets
Σίγουρα τα 280€ για ένα πελλετ που παράγεται στην Αθήνα είναι λίγο υπερβολικά ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116675 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

vag1234 έγραψε: Συμφωνώ, θεωρώ ότι θα μπορούσε να ήταν 20-30 € πιο φθηνός. 300€/τον έχει παράδοση στην Αθήνα.

Μίλησα στο τηλ μαζί του. Φέτος ξεκίνησε παραγωγή. Μου είπε ότι ακόμα έχουν μικρή παραγωγή την οποία θα αυξήσουν μέχρι το επόμενο καλοκαίρι.

Θεωρώ όμως απαράδεκτο να αγοραζω από τον έλληνα παραγωγό 300ε/τον και το bioenergy point 304€/τον.

Φέτος θα είναι η χρονια των δοκιμων, των ελληνικών πέλλετ.

Με πήρε χθες τηλ από χαλκίδα ένας παραγωγός ο οποίος παράγει πέλλετ από ελαιοπυρήνα (με το λάδι δηλαδή), όχι πυρηνόξυλο για λέβητες βιομάζα και θέλει να το δοκιμάσω. Θα κάνω και αυτή την θυσία!! :P Έχει κάνει ανάλυση και έχει 5300kcal/kg.. Όταν Πάω να πάρω 6-7 τσουβάλια θα πάρω και την ανάλυση.


πως καταλαβαίνεις την θερμογόνο δύναμη στο πελλετ ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116709 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

mikel έγραψε:

vag1234 έγραψε: Συμφωνώ, θεωρώ ότι θα μπορούσε να ήταν 20-30 € πιο φθηνός. 300€/τον έχει παράδοση στην Αθήνα.

Μίλησα στο τηλ μαζί του. Φέτος ξεκίνησε παραγωγή. Μου είπε ότι ακόμα έχουν μικρή παραγωγή την οποία θα αυξήσουν μέχρι το επόμενο καλοκαίρι.

Θεωρώ όμως απαράδεκτο να αγοραζω από τον έλληνα παραγωγό 300ε/τον και το bioenergy point 304€/τον.

Φέτος θα είναι η χρονια των δοκιμων, των ελληνικών πέλλετ.

Με πήρε χθες τηλ από χαλκίδα ένας παραγωγός ο οποίος παράγει πέλλετ από ελαιοπυρήνα (με το λάδι δηλαδή), όχι πυρηνόξυλο για λέβητες βιομάζα και θέλει να το δοκιμάσω. Θα κάνω και αυτή την θυσία!! :P Έχει κάνει ανάλυση και έχει 5300kcal/kg.. Όταν Πάω να πάρω 6-7 τσουβάλια θα πάρω και την ανάλυση.


πως καταλαβαίνεις την θερμογόνο δύναμη στο πελλετ ?


Ο κατασκευαστής του λέβητα που έχω αναφέρει ότι 5000 Kcal καύσιμο πρέπει να εχει τροφοδοσία 1'' αναμονή 42'' για να αποδίδει τις θερμίδες που είναι ο λέβητας. Οπότε μετατρέποντας τις ρυθμίσεις με μέθοδο των τριών για 4500 kcal καύσιμο είναι 1'' 38'' . Αν ο λέβητας ανεβάζει θερμοκρασία νερού όπως πρέπει με αυτές τις ρυθμίσεις τότε το καύσιμο έχει θερμογόνο περίπου 4500 kcal/ kg. Πλέον ανάλογα με το καύσιμο χρησιμοποιώ σαν μπούσουλα τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής, διότι από ότι έχω παρατηρήσει ως τώρα είναι σωστές.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116712 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Ελληνικά pellets

Jole έγραψε:

vag1234 έγραψε: ...
Με πήρε χθες τηλ από χαλκίδα ένας παραγωγός ο οποίος παράγει πέλλετ από ελαιοπυρήνα (με το λάδι δηλαδή), όχι πυρηνόξυλο για λέβητες βιομάζα και θέλει να το δοκιμάσω. Θα κάνω και αυτή την θυσία!! :P Έχει κάνει ανάλυση και έχει 5300kcal/kg.. Όταν Πάω να πάρω 6-7 τσουβάλια θα πάρω και την ανάλυση.


Βαγγελη ξερεις σε τί τιμη το δινει;;


Δεν ξέρω τιμές ακόμα.. Όταν πάω από εκεί θα σας ενημερώσω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116718 από ΜΑΡΜΑΡΩ
Απαντήθηκε από ΜΑΡΜΑΡΩ στο θέμα Re:Ελληνικά pellets
Σχετικά με το πέλετ από το Δεληκούρα, μόλις μου έδωσε τιμή 280 ευρώ έως 2 τόνους και από 3-5 τόνους 260 ευρώ. Κάτω από τα 260 ευρώ, λέει, δεν μπορεί να πέσει. Έχει μεταφέρει το εργοστάσιο παραγωγής στη Βουλγαρία, συνεπώς τέρμα η Αθήνα. Άλλος έχει κάψει Δεληκούρα; Τιγνώμη έχει; Ησύσταση καλή ακούγεται αλλά στην πράξη τι γίνεται;

vag1234 έγραψε:

Jole έγραψε:

vag1234 έγραψε: ...
Με πήρε χθες τηλ από χαλκίδα ένας παραγωγός ο οποίος παράγει πέλλετ από ελαιοπυρήνα (με το λάδι δηλαδή), όχι πυρηνόξυλο για λέβητες βιομάζα και θέλει να το δοκιμάσω. Θα κάνω και αυτή την θυσία!! :P Έχει κάνει ανάλυση και έχει 5300kcal/kg.. Όταν Πάω να πάρω 6-7 τσουβάλια θα πάρω και την ανάλυση.


Βαγγελη ξερεις σε τί τιμη το δινει;;


Δεν ξέρω τιμές ακόμα.. Όταν πάω από εκεί θα σας ενημερώσω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116720 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Ελληνικά pellets
Τι εννοείς στην πράξη τι γίνεται? Δεν διάβασες το post παραπάνω? Από ότι δοκίμασα πρόκειται για ένα τίμιο πέλλετ, η τιμή για 3 τόνους 260€ κάπως ακούγεται καλύτερα. Τώρα αν η νέα του παραγωγή αρχίσει να έχει προβλήματα αυτό δεν μπορεί να στο εγγυήθει κανένας.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ