Πρόβλημα με pellet SAVA : δημιουργία κλίνκερ και σβήσιμο καυστήρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40004 από DOOM_NX

stelios έγραψε: αν εισαι σωστος επαγγελματιας φιλε μου θα εκανες το εξης.
θα πας εσυ προσωπικα με το φορτηγο σου μαζι με δυο αλανια θα ξεφορτοσετε το ameco θα παρετε πισω ολο το sava σακι σακι. θα πληρωθειτε 30 euro τον τονο διαφορα και θα φυγετε.
ακουσε εκει στειλε μου παλετες.......

Σωστόοος! Μερικοί νομίζουν πως έχουμε τριαξονικά με υδραυλικές πόρτες παρκαρισμένα στα γκαράζ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40010 από jnet

Τάκης έγραψε: Παρεμπιπτόντως, τι ρυθμιση έχεις στον καυστήρα; Δουλεύει στην υψιλή ισχύ, στη χαμηλή ή τον έχεις να ξεκινά με χαμηλή και μετά να ανεβαίνει; Δοκίμασες να το αλλάξεις;


O καυστηρας Τακη είναι ρυθμισμενος στα εργοσταασιακά δηλαδη στα 20kW να δουλευει. Το μονο που ρυθμισα είναι ελαχιστα οτι μειωσα την ποσοτητα του Pellet που ρίχνει. Θα μιλήσω και με τον Αρβανίτη αλλά οπως θα είδατε και στην σομπά στο τεστ εβγαλε αρκετό κλινκερ.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40116 από nivosgr
Μη μου μαλωνετε το Ζαχαρία. Εγω αυτο που ξερω είναι ότι τα εφτιαξε απο εδω, τα εφτιαξε απο εκει, μου εστειλε στην εξωπορτα μια παλετα μπρικέτες -πολυ καλης ποιοτητας στην πραξη- με την καλυτερη τιμη που εχω βρει εως τωρα.

Υπόψη οτι ο Ζαχαρίας είναι Θεσσαλονική και εγω Ανατολική Αττική.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nivosgr.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sugarboy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41729 από jnet
Πριν φυγω για Βόλο εριξα μια Σακούλα Bioenergy Point Mixαροντας το με το SAVA που ηταν στο Σιλο.
Οταν γυρισαμε ο Ζαχαρίας μου είπε οτι βρεθηκε και καποιος αλλος που του το εκανε οταν δουλευε σε χαμηλες θερμοκρασίες για ΖΝΧ.
Η Αλήθεια είναι οτι και εγώ τον θερμοστάτη του λέβητα τον είχα στο 50. Με το που γυρισα Καρδία πηγα τον θερμοστάτη στα 60. Εριξα και αλλο SAVA.

Σημερα το βράδυ που καθάρισα προληπτικά τον καυστήρα δεν υπηρχε κομμάτι στερεο οπως την προηγούμενη. Υπήρχαν κρύσταλοι σε μικρα θραυσματα αλλά κομμάτι δεν υπηρχε. Οπότε καλύτερα τα πράγματα.

Θα συνεχίσω για λιγο την μιξη με το Bioenergy. Μετά θα συνεχίσω με σκέτο SAVA και υψηλή θεμροκρασία.

Είμαι αισιοδοξος οτι θα στρωσει το πράγμα. Για να δούμε

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sugarboy, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42201 από DIMITRIS38
Γιώργο οι κρύσταλλοι που ανάφερες τους εβγαλες μια φωτο να τους δουμε ??

fuzzy logic 2 p15kw
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DIMITRIS38.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43004 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: ..... μου είπε οτι βρεθηκε και καποιος αλλος που του το εκανε οταν δουλευε σε χαμηλες θερμοκρασίες για ΖΝΧ.
Η Αλήθεια είναι οτι και εγώ τον θερμοστάτη του λέβητα τον είχα στο 50. Με το που γυρισα Καρδία πηγα τον θερμοστάτη στα 60. Εριξα και αλλο SAVA.
.....


Αφορμή για το σχόλιο μούδωσε ένα παλιότερο σχόλιο του aithio ή του Χρήστου 8, δεν θυμάμαι ακριβώς και να με συγχωρήσουν, σχετικά με τους κινδύνους που εγκυμονεί το νερό κάποιου μπόιλερ που είναι στάσιμο για αρκετό καιρό. Το συνδύασα και με το manual του λέβητά μου που προτρέπει για ΖΝΧ νάχουμε ελάχιστη θερμοκρασία 60 βαθμούς για αποφυγή δημιουργίας του μικροβίου Λεγιονέλλα ή λεγεωνέλλα. Τόψαξα λίγο και είδα ότι αυτό εξοντώνεται στους μεν 60 βαθμούς Co μέσα σε 32 λεπτά στους δε 66 βαθμούς σε 2 λεπτά. Στους 70 και πάνω ακαριαία.
Επειδή λοιπόν πολλοί φίλοι αυτό τον καιρό θα γυρίσουν τα ΖΝΧ από τους ηλιακούς στους λέβητες ας τόχουν υπόψη να κάνουν αρχικά, πριν τη χρήση, απολύμανση του μπόιλερ με μια υψηλή θερμοκρασία.


Τακη το συγκεκριμένο είναι πολυ καλό Post και θα το κάνω θέμα για να φανεί.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ