Πρόβλημα με pellet SAVA : δημιουργία κλίνκερ και σβήσιμο καυστήρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38752 από jnet

Τάκης έγραψε:

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: Επιβεβαιωνεται και μεσα στον λεβητα μου. Μαπα το καρπουζι. Οσο αφορα από κλινκερ κρυσταλλικο που δεν σπάει κατάφερε να μου σταματήσει τον λέβητα μετά από 60 κιλά pellet (τιποτε δηλαδή). Με βλεπω κάθε 2 μερες να καθαρίσω τον καυστήρα στα χοντρα κρυα.


Μικρό το πρόβλημα, αν υπάρξει καλή θέληση. Υπάρχουν μηχανήματα παμφάγα, που δεν καταλαβαίνουν από κλίγκερ και τέτοια. Έρχεσαι σε επαφή με τον προμηθευτή σου, που θα έχει τέτοιους πελάτες, τους το πουλάει σε τιμή ανάλογη της ποιότητάς του, εσύ χάνεις κάποια λίγα χρήματα και αγοράζεις κάποιο άλλο που δεν θα σε παιδεύει όλο τον χειμώνα. Έτσι θα έκανα εγώ τουλάχιστον και, είμαι σίγουρος, ο προμηθευτής μου.


Jnet, έχεις έρθει σε συνεννόηση με τον προμηθευτή σου;


Tου το έχω αναφέρει και θα τον ξανακαλέσω αυριο

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39907 από Τάκης

jnet έγραψε:

Τάκης έγραψε:

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: Επιβεβαιωνεται και μεσα στον λεβητα μου. Μαπα το καρπουζι. Οσο αφορα από κλινκερ κρυσταλλικο που δεν σπάει κατάφερε να μου σταματήσει τον λέβητα μετά από 60 κιλά pellet (τιποτε δηλαδή). Με βλεπω κάθε 2 μερες να καθαρίσω τον καυστήρα στα χοντρα κρυα.


Μικρό το πρόβλημα, αν υπάρξει καλή θέληση. Υπάρχουν μηχανήματα παμφάγα, που δεν καταλαβαίνουν από κλίγκερ και τέτοια. Έρχεσαι σε επαφή με τον προμηθευτή σου, που θα έχει τέτοιους πελάτες, τους το πουλάει σε τιμή ανάλογη της ποιότητάς του, εσύ χάνεις κάποια λίγα χρήματα και αγοράζεις κάποιο άλλο που δεν θα σε παιδεύει όλο τον χειμώνα. Έτσι θα έκανα εγώ τουλάχιστον και, είμαι σίγουρος, ο προμηθευτής μου.


Jnet, έχεις έρθει σε συνεννόηση με τον προμηθευτή σου;


Tου το έχω αναφέρει και θα τον ξανακαλέσω αυριο


Δεν πήραμε νέα σου, σχετικά με το πέλλετ, και ανησυχήσαμε!!! Αν δεν έβγαλες άκρη δεν μας λες και το όνομα του προμηθευτή σου;
Παρεμπιπτόντως, τι ρυθμιση έχεις στον καυστήρα; Δουλεύει στην υψιλή ισχύ, στη χαμηλή ή τον έχεις να ξεκινά με χαμηλή και μετά να ανεβαίνει; Δοκίμασες να το αλλάξεις;

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39916 από DOOM_NX

Panos έγραψε: μια χαρά δουλεύει, απλώς ακουμπάει στα τοιχώματα του λέβητα και επηρεάζετε και από εξωτερικές προς αυτόν θερμοκρασίες

Είναι απίθανο απλά να ανέβηκε η θερμοκρασία του λέβητα για τον οποιοδήποτε λόγο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39923 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: Επιβεβαιωνεται και μεσα στον λεβητα μου. Μαπα το καρπουζι. Οσο αφορα από κλινκερ κρυσταλλικο που δεν σπάει κατάφερε να μου σταματήσει τον λέβητα μετά από 60 κιλά pellet (τιποτε δηλαδή). Με βλεπω κάθε 2 μερες να καθαρίσω τον καυστήρα στα χοντρα κρυα.


Μικρό το πρόβλημα, αν υπάρξει καλή θέληση. Υπάρχουν μηχανήματα παμφάγα, που δεν καταλαβαίνουν από κλίγκερ και τέτοια. Έρχεσαι σε επαφή με τον προμηθευτή σου, που θα έχει τέτοιους πελάτες, τους το πουλάει σε τιμή ανάλογη της ποιότητάς του, εσύ χάνεις κάποια λίγα χρήματα και αγοράζεις κάποιο άλλο που δεν θα σε παιδεύει όλο τον χειμώνα. Έτσι θα έκανα εγώ τουλάχιστον και, είμαι σίγουρος, ο προμηθευτής μου.


Τελικά πρεπει να γίνει κάτι με αλλάγη μεσα σε 2-3 ημέρες και με χωρίς κρύο παλι διακοπή και ενα κομμάτι κλινκερ τεραστιο.









ΥΓ. Θα μυνησω(στείλω μήνυμα) τους Βοσνιους(SAVA) οτι εαν θελουν να ξαναπουλησουν στην Ελλάδα θα πρεπει να αντικαταστήσουν τις 6 παλεττες που αγόρασα τον Μάη γιατί αλλιώς καθε φορά που θα εχω διακοπή θα ανεβάζω φωτογραφίες. Και θα γκρινιάζω :evil:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39942 από thegoul

jnet έγραψε:

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: Επιβεβαιωνεται και μεσα στον λεβητα μου. Μαπα το καρπουζι. Οσο αφορα από κλινκερ κρυσταλλικο που δεν σπάει κατάφερε να μου σταματήσει τον λέβητα μετά από 60 κιλά pellet (τιποτε δηλαδή). Με βλεπω κάθε 2 μερες να καθαρίσω τον καυστήρα στα χοντρα κρυα.


Μικρό το πρόβλημα, αν υπάρξει καλή θέληση. Υπάρχουν μηχανήματα παμφάγα, που δεν καταλαβαίνουν από κλίγκερ και τέτοια. Έρχεσαι σε επαφή με τον προμηθευτή σου, που θα έχει τέτοιους πελάτες, τους το πουλάει σε τιμή ανάλογη της ποιότητάς του, εσύ χάνεις κάποια λίγα χρήματα και αγοράζεις κάποιο άλλο που δεν θα σε παιδεύει όλο τον χειμώνα. Έτσι θα έκανα εγώ τουλάχιστον και, είμαι σίγουρος, ο προμηθευτής μου.


Τελικά πρεπει να γίνει κάτι με αλλάγη μεσα σε 2-3 ημέρες και με χωρίς κρύο παλι διακοπή και ενα κομμάτι κλινκερ τεραστιο.









ΥΓ. Θα μυνησω(στείλω μήνυμα) τους Βοσνιους(SAVA) οτι εαν θελουν να ξαναπουλησουν στην Ελλάδα θα πρεπει να αντικαταστήσουν τις 6 παλεττες που αγόρασα τον Μάη γιατί αλλιώς καθε φορά που θα εχω διακοπή θα ανεβάζω φωτογραφίες. Και θα γκρινιάζω :evil:



Διαβάζοντας στο φόρουμ ότι α)κάποιοι πέρσι ήτανε πολύ ευχαριστημένοι β)ο jnet αγόρασε μεγάλη ποσότητα απο το sava, αποφάσισα και εγώ να πάρω 1 παλέτα αρχές Ιουνίου. Βλέποντας ότι ο Jnet έχει πρόβλημα ανησύχησα και αντί να κάψω το Μακή που μου έμεινε από πέρσι έκαψα 2 τσουβάλια από το sava για δοκιμή περιμένοντας τα χειρότερα. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως η σόμπα τα έκαψε μια χαρά χωρίς να αφήσει ούτε ίχνος κλίνκερ. Η σόμπα νερού που έχω είναι η Idroflexa της Edilkamin και έχοντας δοκιμάσει 8 διαφορετικά πέλλετ , το μόνο που μου έκανε λίγο κλίνκερ ήταν το Σακκά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sugarboy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39943 από sugarboy

jnet έγραψε:

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: Επιβεβαιωνεται και μεσα στον λεβητα μου. Μαπα το καρπουζι. Οσο αφορα από κλινκερ κρυσταλλικο που δεν σπάει κατάφερε να μου σταματήσει τον λέβητα μετά από 60 κιλά pellet (τιποτε δηλαδή). Με βλεπω κάθε 2 μερες να καθαρίσω τον καυστήρα στα χοντρα κρυα.


Τελικά πρεπει να γίνει κάτι με αλλάγη μεσα σε 2-3 ημέρες και με χωρίς κρύο παλι διακοπή και ενα κομμάτι κλινκερ τεραστιο.



ΥΓ. Θα μυνησω(στείλω μήνυμα) τους Βοσνιους(SAVA) οτι εαν θελουν να ξαναπουλησουν στην Ελλάδα θα πρεπει να αντικαταστήσουν τις 6 παλεττες που αγόρασα τον Μάη γιατί αλλιώς καθε φορά που θα εχω διακοπή θα ανεβάζω φωτογραφίες. Και θα γκρινιάζω :evil:



Καλησπέρα,

1ον Για οτι αφορά το Υ.Γ. δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνεις, αν και η ταμπακιέρα στο συγκεκριμένο σημείο απο τα γραφόμενά σου είναι η αντικατάσταση του πέλλετ σου.
2ον Και να το κάνεις.... "ίδρωσε το αυτί τους", ξέρεις πλύ καλά οτι όλα είναι sold-out.
3ον Συγνώμη, αλλά δεν είμαι "μέσα" στο πέλλετ και στην γραμμή παραγωγής! Άρα δεν ήξερα οτι θα βγάλει ή δεν θα βγάλει κλίνκερ!


Τώρα, για ότι αφορά το πρόβλημά σου, έχω να πώ τα εξής:

ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!!! Τι θα πει σε 2-3 μέρες? Θέλεις ακόμα και αύριο? το αλλάζουμε!

Σε επικοινωνία που είχαμε, σου εξήγησα τους λόγους για τους οποίους είμαι απών (κι εσυ το συνεχίζεις). Δεν έχω πρόβλημα να στο αλλάξω, αλλά ΝΑΙ λυπάμαι που δεν κατάλαβες αυτό που σου εξήγησα! γιατί.....
....Εκτός απο προμηθευτές πέλλετ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ πανω απ'όλα.
Μήπως φαντάστηκες οτι θα σε "άφηνα" έτσι??

Σαν προμηθευτής, (και όχι σαν άνθρωπος πλεόν) σου δίνω τις εξής δυνατότητες:

1. Να φέρεις το πέλλετ που δεν αποσυσκεύασες (πλήρες παλλέτες) στην αποθήκη μου και να σου το αντικαταστήσω με AMECO. Η διαφορά είναι +30ευρώ/τόνο (με τιμή Σεπτεμβρίου)

2. Να φέρεις το πέλλετ στην αποθήκη και να σου επιστρέψω τα χρήματά σου πίσω.


Νομίζω οτι σε κάλυψα.
Και τα παραπάνω τα κάνω σαν ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματίας και ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ (πλέον)!!!!
(ναι ρε φίλε Γιώργο.... χαλάστηκα!!!)

Φιλικά,

Ζ.Φ.


AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ