Τιμές pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4986 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Τιμές pellet
Το πρόβλημα είναι (όπως φυσικά και σε κάθε τομέα) οτι ο Έλληνας στροφάρει γρήγορα και μυρίζεται το κέρδος. Και λόγω οτι το έχουμε στα γονίδιά μας, σου λέει ο άλλος ώωωπ.... ευκαιρία για αρπαχτή.
Έχοντας λοιπόν την λέξη αρπαχτή στο μυαλό μην περιμένετε να δούμε άσπρη μέρα.


Και το λέω αυτό γιατί κανένας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να στηρίξει ομαδική παραγγελία. Και μην διατείνεστε για το αντίθετο γιατί... μου αρέσουν τα πειράματα...... ;)

Ακόμη και να γίνει αυτό, θα γίνει σε μικρή κλίμακα και εκ των υστέρων ο καθένας θα λέει το κοντό του και το μακρύ του για την ποιότητα, την υγρασία και οτι άλλο κατεβάζει η γκλάβα του σαν την διαφήμιση που λέει δεν είναι καλό το αυτοκίνητο γιατί οι υαλοκαθαριστήρες πετάνε πολύ νερό και η ζώνη τσαλακώνει το πουκάμισο. Αφού ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ το παίζουΜΕ ειδήμονες και εξπέρ του είδους.

Τι εννοώ..... Εννοώ οτι ακόμα και να βρεθεί πέλλετ καλής ποιότητας σε μαζική παραγγελία ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα το θάψετε με τον άλφα ή βήτα τρόπο.
ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ....

1.
Ποιός επιχειρηματίας που σέβεται τον εαυτό του θα μπεί στη διαδικασία να κάνει αυτή την κίνηση (ΔΕΝ λέω οτι θα την κάνει τζάμπα) και στο τέλος θα του την "πούνε" κι απο πάνω?

2.
Ποιός καταναλωτής θα δεχτεί να προμηθεύτεί πέλλετ καλής ποιότητας σε καλή τιμή και να κάνει τον συμβιβασμό με τον εαυτό του οτι το προϊόν που αγοράζει είναι το best value for money?

Οσο λοιπόν υπάρχει ανταγωνισμός ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ τόσο θα υπάρχουν και οι διάφορες ποιότητες πέλλετ και ο καθένας θα κάνει τις επιλογές του, συνειδητές ή ακούσιες και θα υπάρχουν πάντα προβλήματα του τύπου π.χ. 280 Ευρώ για Βουλγάρικο.

Αεριτζήδες υπήρχαν και θα υπάρχουν σε κάθε χώρο. Πατάνε στην ανάγκη σου, κάνουν την αρπαχτή κι εσύ περιμένεις το άλλον καλοκαίρι για να πάρεις την εκδίκησή σου. Το παραδάκι όμως..... άλλαξε χέρια!

Πολύ απλα.... δεν είμαστε ψαγμένοι, δεν είμαστε ενημερωμένοι και είμαστε παρορμητικοί.


Υ.Γ.

Το κουίζ για τις πρέσσες, εξακολουθεί να ισχύει!!! :)

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4987 από THS
Απαντήθηκε από THS στο θέμα Τιμές pellet
Στη δουλειά μου ακούω συχνά, "τα γαϊδούρια κοπάδι δεν γίνονται", όμως ας έχουμε υπόψη ότι η ράχη του γαϊδάρου υπομένει και τις ξυλιές.Και έχω φάει αρκετές στο θέμα πέλλετ. Τις εξιστόρησα στον φίλο jnet.Λοιπόν η συλλογική προμήθεια μέσω ιδιωτικού συμφωνητικού είναι μονόδρομος, γιατί στη συγκεκριμένη νεότευκτη αγορά, ο ανταγωνισμός λειτουργεί μόνο προς τα επάνω. Συναγωνίζονται ποιος θα πουλήσει σε υψηλότερες τιμές, το δικό του "χρυσό" πριονίδι. Γνωρίζω τη φύση του Ελληνα και την επιστημοσύνη του πάνω σε κάθε ζήτημα. Εδώ όμως πρόκειται πλέον - και μη γελάσετε - για ζήτημα επιβίωσης, καθώς ό χειμώνας με πετρέλαιο 1,2€ δεν θα βγει με τίποτε. Στηρίξτε κάθε συλλογικ΄ηπροσπάθεια με οποιοδήποτε τρόπο.

sugarboy έγραψε: Το πρόβλημα είναι (όπως φυσικά και σε κάθε τομέα) οτι ο Έλληνας στροφάρει γρήγορα και μυρίζεται το κέρδος. Και λόγω οτι το έχουμε στα γονίδιά μας, σου λέει ο άλλος ώωωπ.... ευκαιρία για αρπαχτή.
Έχοντας λοιπόν την λέξη αρπαχτή στο μυαλό μην περιμένετε να δούμε άσπρη μέρα.


Και το λέω αυτό γιατί κανένας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να στηρίξει ομαδική παραγγελία. Και μην διατείνεστε για το αντίθετο γιατί... μου αρέσουν τα πειράματα...... ;)

Ακόμη και να γίνει αυτό, θα γίνει σε μικρή κλίμακα και εκ των υστέρων ο καθένας θα λέει το κοντό του και το μακρύ του για την ποιότητα, την υγρασία και οτι άλλο κατεβάζει η γκλάβα του σαν την διαφήμιση που λέει δεν είναι καλό το αυτοκίνητο γιατί οι υαλοκαθαριστήρες πετάνε πολύ νερό και η ζώνη τσαλακώνει το πουκάμισο. Αφού ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ το παίζουΜΕ ειδήμονες και εξπέρ του είδους.

Τι εννοώ..... Εννοώ οτι ακόμα και να βρεθεί πέλλετ καλής ποιότητας σε μαζική παραγγελία ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα το θάψετε με τον άλφα ή βήτα τρόπο.
ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ....

1.
Ποιός επιχειρηματίας που σέβεται τον εαυτό του θα μπεί στη διαδικασία να κάνει αυτή την κίνηση (ΔΕΝ λέω οτι θα την κάνει τζάμπα) και στο τέλος θα του την "πούνε" κι απο πάνω?

2.
Ποιός καταναλωτής θα δεχτεί να προμηθεύτεί πέλλετ καλής ποιότητας σε καλή τιμή και να κάνει τον συμβιβασμό με τον εαυτό του οτι το προϊόν που αγοράζει είναι το best value for money?

Οσο λοιπόν υπάρχει ανταγωνισμός ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ τόσο θα υπάρχουν και οι διάφορες ποιότητες πέλλετ και ο καθένας θα κάνει τις επιλογές του, συνειδητές ή ακούσιες και θα υπάρχουν πάντα προβλήματα του τύπου π.χ. 280 Ευρώ για Βουλγάρικο.

Αεριτζήδες υπήρχαν και θα υπάρχουν σε κάθε χώρο. Πατάνε στην ανάγκη σου, κάνουν την αρπαχτή κι εσύ περιμένεις το άλλον καλοκαίρι για να πάρεις την εκδίκησή σου. Το παραδάκι όμως..... άλλαξε χέρια!

Πολύ απλα.... δεν είμαστε ψαγμένοι, δεν είμαστε ενημερωμένοι και είμαστε παρορμητικοί.


Υ.Γ.

Το κουίζ για τις πρέσσες, εξακολουθεί να ισχύει!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4988 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τιμές pellet

kostass έγραψε: καλησπέρα σε όλους τους φίλους, διαβάζω τα σχόλια όλων των φίλων και βλέπω οτι η συζήτηση καταλήγει στην τίμη!!!!!
επειδη εχω δοκιμάσει ολους τους μεγάλουσ κατασκευαστεσ νομίζω πανω κατω όλοι ιδιοι ειναι
απο 200ε τον νοεμβριο και 240 προσ τα τελη και 280 αρχες δεκεμβριου και φτασαμε τωρα 300-320
βρηκα πελλετ απο ηλιοσπορο με 200ε τον τονο και ησυχασα!!!!εχω βεβαια περισσοτερη σταχτη αλλα στα 100 ε διαφορα δεν πειραζει!!!δεν ξερω πως και καει στους λεβητεσ που εχουν τον καυστηρα μεσα αλλα στο δικο μου εχω ενα ferrolli και ειμαι πολυ ευχαριστημένοσ με το μηχάνημα και το πελλετ.
προσωπικη μου αποψη φτηνώ και να καει καλα
οποιος φιλοσ θελει δειγμα να τον στειλω ειμαι βέροια


αν εισαι βεροια πες μου το τηλεφωνο σου να παρω και εγω για το ξαδερφο μου..2-3 τονους.. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4990 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Τιμές pellet

Τάκης έγραψε:

mastoras έγραψε: Μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά :lol:

Ήρθε η ώρα να στήσουμε και την οικονομία της Βουλγαρίας..... μετά την Αλβανία. :angry:

Για την Κίνα δεν συζητώ, μεγάλη η συμβολή μας στην αναδυόμενη νέα υπερδύναμη.


Ασχολείσαι με τα ψίχουλα και σου διαφεύγει το ψητό. Η πραγματική συμβολή των Ελλήνων στις ξένες οικονομίες βρίσκονται στις κτηματαγορές του Λονδίνου, στις καταθέσεις της Ελβετίας, σε off shore ανά τους ωκεανούς κτό. Και όλα αυτά νόμιμα. Και μας πείραξε το ΦΠΑ του πέλλετ, επειδή το χρησιμοποιεούν οι εργαζόμενοι, που είναι και παράνομο ως προς το ποσοστό.


συμφωνω και επαυξανω Τακη.
Δεν υπαρχει δικαιο φορολογικο συστημα.
Μην ξεχναμε εξαλου οτι η φορολογια στο μεγαλο κεφαλαιο εχει μειωθει κατα το ημισυ τα τελευταια χρονια ενω εχουν αυξηθει πολες φορες οι φοροι που πληρωνουμε ολοι μας.
Μην ξεχναμε τις τεραστιες φοροαπαλαγες και επιδοτησεις που πηραν οι βιομηχανοι προτού εξαγουν τις επιχειρησεις τους στο εξωτερικο.
Γιατι αραγε καμια αεροπορικη ή ναυτιλιακη(και οχι μονο)εταιρια δεν πληρωνει φορους στα καυσιμα??
Για να μην πουμε για τις πρωτες υλες.
Ειναι τυχαια αραγε η επιλογη της θεσης του εργοστασιου της αλφα ή μηπως εχει σχεση με την τιμη της Βουλγαρικης ξυλειας απο την οποια γινετε το "Ελληνικο" πελλετ.
Ελεος αν φτασουμε σε σημειο να κατηγορουμε οποιον απλο εργαζομενο αγοραζει φθηνο πελλετ ή λεβητα απο τις γείτονες χωρες.
Και παρεπιπτοντος να πω οτι αν καποιος αγοραζει απο βορεια ευρωπη ολα καλα.Αν αγορασει απο βαλκανια ολοι γινονται Ελληναραδες.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4992 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τιμές pellet
εγω να πω κατι τωρα σχετικα με τις ρυθμισεις στις σομπες;;πηρα τηλεφωνο σε διαφορες εταιρειας στη γερμανια και σουηδια ετσι για να δω τι θα πουνε αυτοι.. βασικα ολοι τους μου ειπαν οτι σπανια σχεδον ΠΟΤΕ τα πελλετ δε δημιουργουν κλινκερ.... ειπαν επισης να μη πειραζουμε τις εργοστασιακες ρυθμισεις και οτι ΜΟΝΟ πελλετ κατωτερης ποιοτητας δημιουργει κλινκερ.. οταν τους ειπα οτι εδω σχεδον ΟΛΑ τα πελλετ εχουν κλινκερ, γελασαν και οι Γερμανοι και οι Σουηδοι.. Οι γερμανοι δε ειπαν: '' Το πελλετ σας μαλλον συμβαδιζει με την ποιοτητα της οικονομιας της χωρας σας'' η δε Σουηδοι ειπαν.. Αλλαξτε εταιρεια προμηθευτη.....

οποτε τι καταλαβαινουμε;;; οτι το πελλετ της Ελλαδιτσας μας ειναι απλα του ΚΩΛΟΥ!! οτι απλα μας ξεκωλιαζουν οι Ελληναραδες και κανουν τις αρπαχτες τους!!!! Η Λυση ειναι μια... Να φερουμε πελλετ απο χωρες που το φτιαχνουν εδω και χρονια...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4998 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Τιμές pellet

michalisgr έγραψε:
οποτε τι καταλαβαινουμε;;; οτι το πελλετ της Ελλαδιτσας μας ειναι απλα του ΚΩΛΟΥ!! οτι απλα μας ξεκωλιαζουν οι Ελληναραδες και κανουν τις αρπαχτες τους!!!! Η Λυση ειναι μια... Να φερουμε πελλετ απο χωρες που το φτιαχνουν εδω και χρονια...


Εδώ και ένα μήνα καίω πέλλετ κάποιας Ελληνικής εταιρείας και ούτε υποψία απο κλίνκερ.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.380 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ