Mετατροπη απλου σε ενεργειακο

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142241 από xaris-cd
εγω μιας και πιανουν τα χερια μου εφτιαξα μια πορτα στο τζακι .εκανα και ενα ταμπερ να ανοιγοκλεινει το εσερχομενο αερα απο εξω .εχοντας και την ντιζα απο την εξοδο τισ καμιναδας ρυθμιζω την εξοδο των καυσαεριων μεσα στον χωρο καυσης (τον δυσκολευω να βγει) οποτε αποδίδει την ενεργεια του στο μαντεμι και αυτο με την σειρα του στο πανω χωρο του τζακιου οποτε και με τους αναλογους εξαερισμους το στελνω στο εξω χωρο εβαλα και ενα μοτερ να σπρωχνει τον αερα απο τη φουσκα του τζακιου (βεβιασμενη κυκλοφορία )οποτε ανεβαινει η αποδοση ...ολο το κολπο ειναι να κανεις στεγανη πορτα να μπορεις να ρυθμισεις την εισοδο αερα στο χωρο καυσης ...βασικα να μπορεις να την περιορισεις.και επειδη μου μύριζε πριν ακομα κανω την επεμβαση ειπα να ανοιξω να διορθώσω το προβλημα ...και μαλιστα το εκανα μια πατεντα ώστε να μπορω οποιοδηποτε στιγμη να ελενχω τον εσωτερικο χωρο .παρήγγειλα και απο εβαυ ενα ρυθμιστει για το ποτε να αναβει το μοτερκαι ποτε να κλινει και ενα ρυθμιστει στροφών ...12 ευρω ολα τα ηλεκτρονικα το μοτερ 15 ευρω ,τα κεραμικα τζαμια 30 ε και ειχα ηλεκτροκολληση και τροχο ,παιδεύτηκα 3 μερες ...το επομενο θα γινει σε 3 ωρες ....μεντεσεδες κτλ χρωματα ,κοματια σιδερου και διαφορα αλλα 50 ε.....αρα περιπου για εναν που πιανουν λιγο τα χερια του μπορει μια κανονικη εστια μαντεμενια ανοικτου τυπου με 100 ε να την κανει να αποδιδει παρα πολυ ....δεν ειμαι τζακας απλα εχω ορεξη και ασχολουμε με πολλα τεχνικα για το σπιτι μου το εκανα ,δεν το κανω για αλλον ...

το αφησα ανοικτο απο πάνω ωστε να εχω ευκολα την δυνατότητα να κανω κατι τετοιο και δοκιμες
θελω να εκμεταλευτω οσο δυνατον τη θερμοτητα των καυσαεριων ..για ακομα μεγαλυτερη αποδοση ...ειδα και καποιο ακομα βιντεο που εχει ενα κουτι αρκετα μεγαλο πανω στο κενο χωρο
αλλα δεν διχνει πως ειναι η λογικη λειτουργεια του ...αν και ειδα και κατι ακομα απο τον λαζαρου www.tzakialazarou.gr/enallaktis-metatrop...%81%CE%BF%CF%8D.html ομως εγω θελω να το κανω ποιο ασφαλη δεν θελω να μπλεξω με νερα μιας και το σπιτι μου ειναι μικρο και ζεσταίνετε ακομα και ετσι οπως το εχω ...σκεφτομαι να βαλω εναν 80λ θερμοσίφωνα με αναλογες τρυπες ως εναλλάκτη και με ενα μοτερ να σπρώχνει αερα μεσα και απο μια εξοδο να την διοχετευω στο χωρο......της πατεντας το καγκελο...θελει λιγο σκεψη ....ακομα δεν το εχω οργανωσει στο μυαλο μου ...υγ.πριν λιγο ειδα και την κατασκευη που εκανε ο συμφορουμιστας στελιοσ1 νομιζω κατι τετοιο θελω να κανω απο πανω..www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=384&limitstart=0
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xaris-cd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142244 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Mετατροπη απλου σε ενεργειακο
αυτο το χερουλι μ αρεσε :)
ενα μπραβο για την κατασκευη αλλα...
προσοχη με τους εναλλακτες και μην επηρεαζεσαι πολυ απ τα διαφημιστικα τερτιπια τους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142250 από xaris-cd
Απαντήθηκε από xaris-cd στο θέμα Mετατροπη απλου σε ενεργειακο
δεν σκεφτωμε να αγορασω τιποτα απλα να δω ιδεες για να κανω οτι ειναι δυνατόν αποδοτικοτερο με υλικα που εχω ...
i1054.photobucket.com/albums/s491/Charal..._20112014_232736.jpg
ετσι οπως ειναι απο το πρωι που αναβει εβαλα περιπου 3 ξυλα το πρωι και τα προσαναματα συνολο καμια 7`8 κιλα και αλλη μια φορα το απογευμα 2 ξυλα μεσε και μου βγαζει απο το πρωι 37 εως 40 βαθμους απο την πανω περσιδα χωρις βεβιασμένη κυκλωφορια το σπιτι μικρο βεβαια 70 μετρα αλλα εχει 21 βαθμους σχεδον παντου ..θεσσαλονικη μηλαω σημερα αλλα δεν κανει και κρυο...ολο το κερδος επιτυνχανεται γιατι με κλειστη την πορτα κλινω και τερμα τα καυσαερια στη εξοδο (εχει βεβαια περιμετρικα 2 εκατοστα κενο το κλαπε)και μενει η ζεστη μεσα στο θαλαμο οποτε απορροφάται απο το μαντέμι και αποδίδεται...
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xaris-cd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142254 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Mετατροπη απλου σε ενεργειακο
Φίλε Χάρη μπράβο για το μεράκι και την δουλειά σου.
Όμως βλέπω διαλυμένο πετροβάμβακα και χωρίς φύλο αλουμινίου. Ειδικά με τη βεβιασμένη ροή θα γεμίζει μικροσωματίδια τον χώρο, τα οποία δεν κάνει να τα αναπνέετε.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142259 από xaris-cd
Απαντήθηκε από xaris-cd στο θέμα Mετατροπη απλου σε ενεργειακο
το τζακι το εκανα πριν 10 χρονια που τοτε να ηξερα για πετροβαμβακες και τετοια και που εχει παλι καλα...εδω διαβαζοντας εμαθα πολλα και ετσι μπηκα στον πειρασμο να κανω την επεμβαση...οσο για τον πετροβαμβακα ηταν πεσμενος κατω και προσπαθησα να τον βγαλω και τον διαλυσα
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xaris-cd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142264 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Mετατροπη απλου σε ενεργειακο
Το πρόβλημα δεν είναι αισθητικό, αλλά ο μεγάλος βαθμός επικινδυνότητας για την υγεία σας. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να αντικατασταθεί καλύτερα να τον βγάλεις τελείως κι ας έχεις και απώλειες θερμότητας, στους τοίχους.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ