Kratki Zuzia

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141317 από Τρύφων
Απαντήθηκε από Τρύφων στο θέμα Kratki Zuzia

Gdevil έγραψε: Μακάρι να σε βοηθήσουν να κάνεις την ίδια καλή εγκατάσταση και με την μασίνα - λέβητα.
Πάντως νομίζω πως μία υδραυλική εστία θα σε βόλευε περισσότερο από τον συνδυασμό τζάκι αέρος συν μασίνα - λέβητα.


Έτσι και αλλιώς θα υπήρχαν και τα δύο, εννοώ τζάκι και μασίνα, για λόγους αισθητικής και βιωμάτων (όποιος έχει φάει ψητό ψωμάκι στο μαντέμι της μασίνας με καταλαβαίνει), ήταν επιλογή του τι θα ήταν απλό και τι υδραυλικό... Η εγκατάσταση είναι ένα σοβαρό θέμα, πιστεύω εξίσου σοβαρό με την επιλογή κατάλληλου εξοπλισμού...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141369 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Kratki Zuzia

Τρύφων έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Doc δε θα σου πω μπραβο για το τζακι.Στα ειπαν αλλοι. ;)
Θα σου πω ομως ενα πολυ μεγαλο μπραβο για το οτι αρμολογησες με κανονικη λασπη τις πετρες.
Στη 1η σου φωτο φαινεται οτι το σπιτι δεν ειχε χτιστει με τη λασπη που εχει μεσα τσιμεντο αλλα με λασπη που γινοταν παλια.Ετσι γινοταν παλια τα σπιτια.
Να εισαι σιγουρος οτι τι σπιτι θα το χαρουν ακομα και τα εγγονια σου γιατι η αρμολογηση που του κανες το βελτιωσε τρομερα.
Τα πετρινα σπιτια αν προσεχτουν λιγο μπορουν να ειναι αθανατα.Ευγε! :)


Στέργιο ευχαριστώ για τα μπράβο σου. Το παλιό σπίτι, χτισμένο τέλος 1930 δεν... ήξερε τι θα πει τσιμέντο. Τα πέτρινα ντουβάρια είναι χτισμένα με λάσπη από κοκκινόχωμα και άχυρα, και έχουν ξύλινα σινάζια. Το μόνο ευαίσθητο σημείο αυτής της λάσπης είναι το νερό. Τα πέτρινα αυτά σπίτια αντέχουν οσο αν είναι καλή η σκεπή, αν πάρει νερό ο τοίχος έρχεται η φθορά.


Ετσι.Εγω το σπιτι στο χωριο που ειναι επισης πετρινο αλλα με κανονικη λασπη μιας και εγινε περιπου στα μεσα του '60,ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!Αλλη χαρη!Τα πιο πολλα παλια σπιτια που ηταν με απλη λασπη και δεν τα αρμολογησαν μετα οι ιδιοκτητες τους,εχουν σοβαρα προβληματα δυστυχως.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141516 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο θέμα Kratki Zuzia
Τρύφων ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και η Δώρα το ίδιο !!μπράβο πολύ καλή δουλειά έκανες !!θα ξέρω οτι έχω και τεχνίτη στην Καστοριά πλέον.............
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Τρύφων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141575 από kinigos
Απαντήθηκε από kinigos στο θέμα Kratki Zuzia
Ετσι.Εγω το σπιτι στο χωριο που ειναι επισης πετρινο αλλα με κανονικη λασπη μιας και εγινε περιπου στα μεσα του '60,ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!Αλλη χαρη!Τα πιο πολλα παλια σπιτια που ηταν με απλη λασπη και δεν τα αρμολογησαν μετα οι ιδιοκτητες τους,εχουν σοβαρα προβληματα δυστυχως.[/quote]
Πολύ καλό επίσης είναι στην αντικατάσταση της στέγης να τοποθετηθε ένα σενάζ (δοκάρι).
Δένει το σπίτι και δεν το αφήνει να ανοίξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ