Kratki Zuzia

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141209 από Τρύφων
Kratki Zuzia δημιουργήθηκε από Τρύφων
Επανέρχομαι μετά από ένα χρόνο στο θέμα που είχα ανοίξει εδώ:

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57883&Itemid=384

Μετά από διάβασμα και ψάξιμο, κατέληξα τελικά να βάλω την Kratki Zuzia. Το τζάκι βρίσκεται στον πάνω όροφο παλιού διώροφου πέτρινου σπιτιού, στα 1000 μέτρα υψόμετρο, σε χωριό της Καστοριάς. Μόνωση υπάρχει μόνο στον βορινό (καινούργιο) τοίχο (5εκ πολυστερίνη) και στην στέγη (8εκ πολυστερίνη), οι υπόλοιποι τοίχοι είναι οι παλιοί πέτρινοι με πάχος 65εκ. Ο κάθε όροφος είναι 65τμ, κάτω 3 δωμάτια και μπάνιο, πάνω ενιαίος καθιστικό-κουζίνα με εμφανή στέγη (ύψος 4μ στην κορυφή). Σκάλα ξύλινη εσωτερική που δεν κλείνει. Πάτωμα ξύλινο, σε ξύλινα δοκάρια (χωρίς πλάκα), με μόνωση (8εκ πετροβάμβακα και 8εκ φελιζόλ). Κουφώματα συνθετικά με διπλά τζάμια.
Στις 2 πρώτες φώτο είναι η θέση-εσοχή του παλιού τζακιού.
Λόγω ξύλινου πατώματος (με ξύλινα δοκάρια, δεν υπάρχει πλάκα) έχτισα μια βάση από τσιμέντο και ytong, αφήνοντας τρύπα για το τούνελ εισόδου κρύου αέρα κάτω. (φώτο 3
Έχτισα και μόνωσα με izol την παλιά εσοχή, άνοιξα τρύπα στον τοίχο και έφερα με το σπιράλ εξωτερικό αέρα για την καύση, ελεγχόμενο με το tamper της kratki. (φώτο 4)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141210 από Τρύφων
Απαντήθηκε από Τρύφων στο θέμα Kratki Zuzia
Πάνω σε μεταλλική βάση κάθισε η εστία (zuzia). Με σειρά εμφάνισης: εστία, μούφα, διαστολή 200>220, εναλλάκτης μαύρου χάλυβα 50εκ, καμινάδα μαύρου χάλυβα 50εκ, διαστολή inox 220>250, καμινάδα inox διπλού τοιχώματος μονωμένη 250/300 εντός τσιμεντένιων στοιχείων, τα οποία έξω από την σκεπή έχουν και επένδυση πέτρας… (φώτο 1)
Να και η καμινάδα μου… Συνολικό ύψος από το κολάρο της εστίας 3,8μ… (ξέρω, οριακό) (φώτο 2)
Και το πρώτο χαλαρό άναμα... (φώτο 3)
Το σπιράλ του εξωτερικού αέρα μονώθηκε με κεραμοβάμβακα λόγω επικίνδυνης γειτνίασης με την πλάτη της εστίας… (φώτο 4)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141212 από Τρύφων
Απαντήθηκε από Τρύφων στο θέμα Kratki Zuzia
Συνεχίζω...
Έχτισα το κάτω μέρος της φούσκας με ytong (και izol εσωτερικά) γιατί θα το επενδύσω με πέτρα. Το ξύλο που βλέπετε στα αριστερά της εστίας θα μπει για ράφι πάνω από το ytong και από εκεί και πάνω θα συνεχίσει γυψοσανίδα με izol. Οι σιδερόβεργες που φαίνονται αριστερά και δεξιά είναι φυτεμένες στον πέτρινο τοίχο και στο ytong, για να δέσει την όλη κατασκευή με τον παλιό τοίχο.
Τοποθέτησα τα ξύλα-ράφια και τον σιδερένιο σκελετό των γυψοσανίδων (φώτο 5)
Και ορίστε η τωρινή εικόνα του τζακιού (φώτο 6 & 7). Λείπει η επένδυση πέτρας στο κάτω μέρος, το βάψιμο των ξύλων-ραφιών και οι γυψοσανίδες πάνω. Στο πατάρι για να αποφύγω να μονώσω περιμετρικά, τύλιξα με διπλό κεραμοβάμβακα την inox και τον σταθεροποίησα με ταινία αλουμινίου 300 βαθμών. Τα κενά μεταξύ inox και izol στην τρύπα του παταριού, τα γέμισα με κεραμοβάμβακα. Για εκτόνωση στο πατάρι δεν έχω περσίδα αλλά το οριζόντιο ξύλο που υπάρχει τέρμα πάνω μπροστά (που είναι ακόμη άβαφο στην φώτο 6) δεν το έχω κολλήσει στο ταβάνι αλλά απέχει 1,5εκ (περίπου 55εκ μήκος, άρα ~80 τετραγωνικά εκατοστά)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141214 από Τρύφων
Απαντήθηκε από Τρύφων στο θέμα Kratki Zuzia
Να ευχαριστήσω εδώ όλα τα παιδια του forum για την πολύτιμη βοήθεια.

Ευχαριστώ την kratki.gr, ιδιαίτερα τον Δημήτρη Φιλιππακόπουλο για τις συμβουλές (ακόμα και πριν την αγορά των υλικών) και τη Δώρα για την υπομονή (άλλαξα αρκετές φορές άποψη για το ποιές περσίδες θέλω...). Παρά την απόσταση η αποστολή στην Καστοριά της εστίας και των παρελκώμενων (izol, καμινάδες μαύρου χάλυβα, περσίδες, κόλλες, κτλ) έγινε γρήγορα και χωρίς ζημιές.

Ευχαριστώ και τα αδέλφια μου που με βοήθησαν να τοποθετήσουμε την zuzia πάνω στην σιδερένια βάση της (149 κιλά δεν τα είχα μόνος μου...)

Τέλος να σημειώσω οτι όλη την κατασκευή την έκανα μόνος μου (εκτός των τσιμεντένιων στοιχείων της καμινάδας και την επένδυση πέτρας που τα έκανε εργάτης) χωρίς καμμία εμπειρία (γιατρός είμαι) και με βοηθό το energ.gr και την kratki.gr.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141218 από Τρύφων
Απαντήθηκε από Τρύφων στο θέμα Kratki Zuzia
Να καταθέσω και τις ως τώρα (περιορισμένες) εμπειρίες μου από το τζάκι.

Το σπίτι δεν είναι ακόμη πλήρως ολοκληρωμένο, ειναι χωρίς έπιπλα, χαλιά, πατώματα, εσωτερικές πόρτες.

Αφού άναψα μερικές φορές το τζάκι χαλαρά περισότερο για να φύγει η μυρωδιά του μαντεμιού, την 28η Οκτωβρίου έκανα μια καλή δοκιμή.
Άναψα το τζάκι στις 10:30 με εξωτερική θερμοκρασία στους 7 βαθμούς και εσωτερική στους 8,3ο. Ξεκίνησα με αρκετά λιανά κλαδάκια για προσάναμμα, 5-6 ξυλαράκια διαμέτρου 3-5 εκατοστά για να πιάσει και 3 κούτσουρα κορομηλιάς όλα κομμένα πριν 18 μήνες και ξερά. Μετά από 2 ώρες πρόσθεσα άλλα 3 κούτσουρα.
Στις 14:30, τρεις ώρες μετά το άναμμα δηλαδή, η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 7ο και η εσωτερική 21,6ο σε ύψος 1 μέτρο από το δάπεδο. Στον θόλο της σκεπής δε, στα 3 μέτρα από το δάπεδο είχε φτασει στους 28ο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141219 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kratki Zuzia
καλη δουλεια ,,,καλες καυσεις ναχεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Τρύφων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ