Κασέτα Salgueda aero 860

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140115 από Billy1000
Κασέτα Salgueda aero 860 δημιουργήθηκε από Billy1000

Καλημέρα!

Χάζευα και διάβαζα αρκετά το φόρουμ σας πριν αγοράσω κασέτα τζακιού κυρίως τα διάφορα προβλήματα αλλά και τα τεχνικά ζητήματα. Αγόρασα τελικά την Ισπανική κασέτα Salgueda aero 860. Την προτίμησα γιατί έχει 4 βεντιλατέρ (όχι βαρελάκια αλλά ακτινωτά) με συνολική κατανάλωση 80 watt την ώρα στο φούλ.

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως έκανα 4-5 επισκέψεις σε τζακάδες αλλά και μίλησα με τεχνικούς, ένας μόνο ήξερε πχ πόσα watt είναι τα βεντιλατέρ (κάτι που είναι υψίστης σημασίας για να ξέρω τι καίω).

Πήγαινα με το tablet μου να τους δείξω φωτογραφίες με το τζάκι και είχα κάνει όλες τις μετρήσεις, και οι τιμές πχ εγκατάστασης αρχίζανε απο 550 ευρώ και φτάνανε τα 800. Φυσικά έμαθα και ρώτησα τι έπρεπε να προσέξω (καμινάδα σωλήνας με 2πλη μόνωση σπιράλ, μόνωση γύρω απο τζάκι με διάκενο, σπάσιμο πρέκι κλπ). 'Ολοι λοιπόν προσφέρανε τα ίδια με μεγάλη απόκλιση τιμής. Τελικά βρήκα οικονομικότερα απο εκεί που το πήρα. Επίσης εντύπωση μου έκανε πως σχεδόν κανείς δεν κάνει δόσεις, ή το πολύ ως 12 δόσεις. Ρώταγα, μα αφού γράφετε 12 άτοκες δόσεις και μου απαντάγανε "ε, καλά, εντάξει θα σου κάνω και σένα" σα να μου κάνανε χάρη. Τέλος πάντων το έβαλα προχθές και το έβαλα να δουλέψει και όλα καλά ως τώρα.

Απλά να τονίσω πως υπάρχουν λίγοι καλοί γνώστες τεχνικοί και πωλητές, και οι τιμές δυστυχώς παίζουν πολύ, για ίδιο μοντέλο ακριβώς και εγκατάσταση.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Billy1000.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140161 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Κασέτα Salgueda aero 860
Σπιραλ; Ελπίζω να εννοείς ότι ήξερες πως πρέπει να το αποφύγεις .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140167 από Billy1000
Απαντήθηκε από Billy1000 στο θέμα Re:Κασέτα Salgueda aero 860

liakjim έγραψε: Σπιραλ; Ελπίζω να εννοείς ότι ήξερες πως πρέπει να το αποφύγεις .


Καλησπέρα, ναι σπιράλ inox. Γνωρίζω τον κίνδυνο που τυχόν προκύπτει, αλλά όταν βάζεις κασέτα, δεν μπορεί πρακτικά να μπει κάτι άλλο εκτός αν γκρεμίσεις όλη τη γυψοσανίδα απο το ταβάνι σχεδόν ως κάτω. Και δυστυχώς, όσοι μεταχρονολογημένα πουν "εγώ δε θα το έβαζα σε καμμία περίπτωση", σε όσους ρώτησα μου απάντησαν πως έτσι γίνεται. Φυσικά μπήκε και μόνωση μετά την οποία μαζί του πήγαμε και πήραμε μαζί με σωλήνες κλπ.
Οπως επίσης επειδή τυγχάνει να έχω αρκετές διακοπές ρεύματος (κυρίως το χειμώνα) γνωρίζω τι κίνδυνος υπάρχει να έχω φύγει και το τζάκι να είναι μισοσβηστό χωρίς ρεύμα στα βεντιλατέρ. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140229 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Κασέτα Salgueda aero 860
Καλησπερα και απο μενα
Οταν λετε δεν μπορει πρακτικα να μπει ινοξ λειο εγω σας λεω οτι μπορει και παραμπορει να μπει.
και δεν χρειαζετε να σπασετε την φουσκα καθολου εξωτερικα.
λεγετε ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ γιατι μετατρεπουμε αυτο που εχουμε σε ενεργειακο
αν ειναι να γκρεμισουμε πειτε το γκρεμισμα και τοποθετηση ενεργειακου τζακιου
Αλλο πραγμα δεν μπορουν να το κανουν και αλλο δεν γινετε
Θα παρακαλουσα πολλους εδω μεσα να μην αποκαλουν ως ΑΔΥΝΑΤΟΝ κατι που δεν μπορουν να κανουν
οσο για τα μοτερ που λετε αν η εστια εχει κενο απο κατω .δεξια αριστερα και πανω και ο εξωτερικος αερας ειναι κατω μπροστα δεν παθαινουν τιποτα τα μοτερ

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140245 από Billy1000
Απαντήθηκε από Billy1000 στο θέμα Κασέτα Salgueda aero 860

βασιλιης έγραψε: Καλησπερα και απο μενα
Οταν λετε δεν μπορει πρακτικα να μπει ινοξ λειο εγω σας λεω οτι μπορει και παραμπορει να μπει.
και δεν χρειαζετε να σπασετε την φουσκα καθολου εξωτερικα.
λεγετε ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ γιατι μετατρεπουμε αυτο που εχουμε σε ενεργειακο
αν ειναι να γκρεμισουμε πειτε το γκρεμισμα και τοποθετηση ενεργειακου τζακιου
Αλλο πραγμα δεν μπορουν να το κανουν και αλλο δεν γινετε
Θα παρακαλουσα πολλους εδω μεσα να μην αποκαλουν ως ΑΔΥΝΑΤΟΝ κατι που δεν μπορουν να κανουν
οσο για τα μοτερ που λετε αν η εστια εχει κενο απο κατω .δεξια αριστερα και πανω και ο εξωτερικος αερας ειναι κατω μπροστα δεν παθαινουν τιποτα τα μοτερ


καλησπέρα,

όπως το είπατε, χρειαζόταν γκρέμισμα. Αν προχώραγα στη διαδικασία αυτή, τότε δε θα διάλεγα κασέτα απλά, αλλά ολόκληρο ενεργειακό τζάκι με αποθήκη και για πέλετ, επειδή όμως δεν ήθελα να προχωρήσω τόσο, μπήκε inox σπιράλ σωλήνας.
Φυσικά για να κάνω το γκρέμισμα και να βάλω ενεργειακό ολόκληρο τζάκι κλπ το κόστος πήγαινε τριπλάσιο ως τετραπλάσιο. 'Ετσι δεν το αποφάσισα τελικά.

Οσο για το αν λείπει κάποιος και το τζάκι είναι αναμμένο αλλά δεν υπάρχει ρεύμα λόγω διακοπής, νομίζω πως είναι υπαρκτός ο κίνδυνος για παρατράγουδα αν τα βεντιλατερ δε δουλεύουν να διώχνουν τον ζεστό αέρα απο μέσα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά μου το είπε ο τεχνικός. Θα πρέπει αν δεν έχω ρεύμα να ανοίξω την πόρτα του τζακιού.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Billy1000.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140278 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Κασέτα Salgueda aero 860
Μαλλον δεν καταλαβατε.ειπα οτι δεν δικαιολογειται το σπυραλ
Βαζουν σπυραλ για να δικαιολογεισουν το γκρμισμα.
βαλτε και φωτο αν θελετε

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ