Jotul i570 FL

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140347 από pdh74
Απαντήθηκε από pdh74 στο θέμα Jotul i570 FL
το αρχείο είναι σε μορφή excel..γιατί δεν το ανεβάζει και λεέι ότι πρέπει να είναι σε άλλη μορφή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140380 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Jotul i570 FL
Τα αρχεία σε μορφή xls δεν ανεβαίνουν στο energ. Μπορείς να το συμπιέσεις σε zip και να το ανεβάσεις σε αυτόν τον τύπο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140384 από pdh74
Απαντήθηκε από pdh74 στο θέμα Jotul i570 FL
Ευχαριστώ.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: flamverte.zip
Μέγεθος αρχείου:823 KB
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pdh74. Αιτία: επισύναψη αρχείου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": malko_linke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140589 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Jotul i570 FL
Καλημέρα,
να ρωτήσω κανα δύο πράγματα.
Κάνεις κάποια ρύθμιση στο κλαπέ των καυσαερίων?
Το ρωτάω αυτό γιατί στο βίντεο φαίνεται να ρυθμίζει μόνο τους αέρηδες εισαγωγής και το αποτέλεσμα είναι όντως άκρως εντυπωσιακό.

Επίσης κάτι άλλο. Σε αυτές τις δύο φώτο

pdh74 έγραψε: για να δούμε..τι κατάφερα να βάλω..




φαίνεται να μην εκμεταλλεύεσαι καθόλου την ζέστη από τα πλαϊνά και το πίσω μέρος της εστίας (το izol φαίνεται σχεδόν κολλημένο στο πίσω μέρος και στα πλαϊνά. Δηλαδή δεν κυκλοφοράει καθόλου αέρας εκεί)
Είναι όντως έτσι? Παίρνεις την ζέστη μόνο από τον κώνο?

Τέλος στην δεύτερη από τις παραπάνω εικόνες φαίνεται μία μεγάλη σωλήνα που πάει στην κατασκευή από izol και 5 μικρές που είναι οι έξοδοι του ζεστού αέρα.
Αυτή η μεγάλη είναι η είσοδος του κρύου αέρα ή κάτι άλλο?
Δηλαδή ο κρύος αέρας μπαίνει στον θερμοθάλαμο από εκείνη την μεγάλη σωλήνα και έτσι "χύμα" φυσάει πάνω στον κώνο και βγαίνει ζεστός από τους 5 αεραγωγούς ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140591 από pdh74
Απαντήθηκε από pdh74 στο θέμα Jotul i570 FL
Καλησπέρα,
δεν υπάρχει κλαπέ καυσαερίων στην καμινάδα (παρά την επιθυμία μου να βάλω-το δίνει έτσι και αλλιώς η jotul σαν αξεσουάρ- δεν με άφησαν..μου είπαν ότι οι 2 μεγάλες μαντεμένιες πλάκες που έχει μέσα στον κώνο-σαν κόφτες- αρκούν).
Η εστία είναι ντυμένη με izol μέχρι κάτω από όλες τις πλευρές-πλην της μπροστινής-το οποίο, είναι βιδωμένο επάνω στον διανομέα θερμότητας της jotul, ο οποίος αγκαλιάζει μέχρι το πάτωμα όλοι την εστία, αφήνοντας από τον κώνο κενό-ύψος τουλάχιστον 50-60cm και από τα πλαινά και πίσω πλευρά έχει κενό τουλάχιστον 3cm. Θεωρητικά λοιπόν η ζέστη που βγαίνει στον χώρο είναι αυτή που περικλείεται μέσα στον διανομέα. Επίσης η εστία έχει διπλά τοιχώματα (είναι στην κυριολεξία μία εστία μέσα σε μία άλλη) με κενό μεταξύ τους 2cm περίπου. Έχω μια υποψία ότι και εκεί πρέπει να κινείται αέρας που ζεσταίνεται-δεν είμαι σίγουρος για αυτό όμως.
Ότι ζέστη διαφεύγει από το isol βγαίνει πάλι στον χώρο τόσο από την μεγάλη ''περσίδα'' που φαίνεται στην γυψοσανίδα, όσο και από την τρύπα που έχω αφήσει στο οριζόντιο σκαλοπάτι που σχηματίζεται μεταξύ της πρώτης και δεύτερης γυψοσανίδας.
Ο μεγάλος σωλήνας που βγαίνει στον χώρο, βγάζει ζεστό αέρα από τον διανομέα και τον έχω ξεχωριστά από τους άλλους (που και αυτοί βγαίνουν από συγκεκριμένες υποδοχές του διανομέα), γιατί είχα σκοπό να τον βγάλω έξω από το σπίτι και να τον ''τρέξω'' στα άλλα δωμάτια του σπιτιού. Τελικά δεν το έκανα και τον έβαλα και αυτόν να βγάζει αέρα στην μεγάλη ''περσίδα''-σχισμή της γυψοσανίδας.
Ο αέρας που βγαίνει ζεστός από τον θερμοθάλαμο μπαίνει κανονικά από το κάτω μέρος της εστίας, από μία μεγάλη τρύπα χαμηλά στην γυψοσανίδα και βγαίνει με φυσική ροή από πάνω.

Φιλικά
Παναγιώτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ