Jotul i570 FL

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139877 από pdh74
Jotul i570 FL δημιουργήθηκε από pdh74
Γειά σας. Θέλω να παρουσιάσω και εγώ το ενεργειακό τζάκι που εγκατέστησα τον Ιανουάριο του 2014 στο σπίτι μου. Το κάνω αυτό γιατί πιστεύω, ότι όπως το forum (το οποίο το παρακολουθώ συνεχώς τα τελευταία 2 χρόνια), μας βοηθάει , έτσι και εμείς πρέπει να μεταφέρουμε σε αυτό τις εμπειρίες μας (σωστές ή λάθος) για να βοηθηθούν και άλλοι συν-forum-ιτες .

Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον κ. Φιλλιπακόπουλο Δημήτρη από την (Krakti), για τις πολύτιμες συμβουλές του, αλλά κυρίως για την διάθεση να μου απαντάει σε κάθε μου ερώτηση. Επίσης τον stavrax, που και αυτός μου έδωσε πολύτιμες συμβουλές, όπως και όλα τα υπόλοιπα μέλη, που με τις δημοσιεύσεις τους με βοήθησαν ιδιαίτερα.

Ξεκινώντας να πω, ότι τελικά δεν έβαλα Kratki, για 2 λόγους. Πρώτον και κυριότερο γιατί δεν εμπιστευόμουν το συνεργείο εγκατάστασης(θα ήταν το πρώτο kratki τζάκι που θα εγκαθιστούσε στην πόλη μου) και δεύτερον γιατί δεν άρεσε στο έτερον ήμισυ η ανάγλυφη υφή (εμένα ωραιότατη μου φαινόταν), του μαντεμιού της πόρτας του τζακιού (όπως καταλαβαίνετε, περί ορέξεως… κολοκυθόπιτα..)

Πόλη Πάτρα, σπίτι κατασκευής 2009, ισόγειο, 110 τ.μ, με μελέτη αναγκών θέρμανσης , από τον μηχανικό που έβγαλε τα χιλιοστά θέρμανσης, περίπου στα 10 KW. Ενιαίος χώρος 50 τ.μ και το υπόλοιπο υπνοδωμάτια. Το τζάκι θα έμπαινε στην μία γωνία του σπιτιού (στον ενιαίο χώρο) και το ποιο απομακρυσμένο υπνοδωμάτιο σε απόσταση περίπου 9 μέτρων.

Ήθελα κάτι με φυσική ροή (χωρίς βεντιλατέρ-δεν μου αρέσει καθόλου ο θόρυβος), με μεγάλο τζάμι το οποίο θα μένει αναμμένο τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα, να μου ζεσταίνει τον ενιαίο χώρο και ότι πάει στα υπνοδωμάτια.
Εστίες είδα πολλές, λίγες αναμμένες, ο καθένας το κοντό και το μακρύ του και άντε βγάλε άκρη (από την άλλη ούτε και εμείς ξέραμε τι θέλαμε-για να είμαστε και σωστοί).
Τελικά κατέληξα, αφού διάβασα πολλά forums, ελληνικά και ξένα, στην JOTUL I570
jotul-norway.com/fireplace_inserts/jotul_i570_fl.html , file:///C:/Users/user/Downloads/DoP_I%20570-CPR-130912_NO%20(1).pdf , file:///C:/Users/user/Downloads/Usermanual_P04_060510%20(1).pdf , file:///C:/Users/user/Downloads/10026494_install_I_570_P05_180314%20(1).pdf , file:///C:/Users/user/Downloads/Manual_Water_exchangers_I_570_P01_110508.pdf ,

Κόστος αγοράς τζακιού, καμινάδων (8-9 μέτρα), διανομέα θερμότητας, super-isol πάχους 3cm της skamol και λοιπών υλικών περίπου στα 3200-3300 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α).
Όπως θα δείτε και στις φωτό το τζάκι είναι τύπου foyer, και μπήκε ένας διανομέας θερμότητας της Jotul έτσι ώστε εάν μελλοντικά θελήσω να τραβήξω αγωγούς στα υπνοδωμάτια να έχω αυτή την δυνατότητα. Το super –isol βιδώθηκε ακριβώς επάνω στον διανομέα και έτσι όλος ο θερμός αέρας βγαίνει πλέον από τους σωλήνες εξόδου του διανομέα.
Το τζάκι έχει δουλέψει λίγο (Φεβρουάριο-Μάρτιο ), αλλά μέχρι τώρα μπορώ να πω ότι έχει μία μέση κατανάλωση (ζυγισμένων ξύλων περίπου στα 2,5 Kgr/ώρα). Βέβαια όσο περισσότερες ώρες το δουλεύεις, τόσο λιγότερο καίει. Εννοείται ότι μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία και να κάψουν τα μαντέμια του θέλει περισσότερα ξύλα.
Από την απόδοση του είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος, θερμοκρασία ενιαίου χώρου 23 βαθμούς (εννοείται ότι μπορεί να ανέβει και πολύ περισσότερο, αλλά θεωρώ και τους 23 βαθμούς υπερβολή), και υπνοδωματίων (μετά από 2-3 ώρες λειτουργίας) 20 βαθμούς. Επίσης το τζάμι δύσκολα μαυρίζει (καθώς έχει εξαιρετική αεροκουρτίνα) , σημαντικό ρόλο βέβαια παίζει τόσο η ποιότητα των ξύλων, όσο και το πόσο ’’δυνατά’’ το καις. Προσωπικά δεν θέλω κάτι περισσότερο και αυτό εάν επιβεβαιωθεί και φέτος, θα αποδειχθεί ότι έκανα λάθος που έβαλα τον διανομέα καθώς δεν θα αναγκαστώ να τραβήξω αγωγούς στα υπνοδωμάτια.
Βίντεο από το τζάκι μου δεν έχω, αλλά σας βάζω ένα από το youtube. Καίει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο

Ακολουθούν φωτογραφίες.. Αφού δω πως να τις βάλω σωστά..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139884 από pdh74
Απαντήθηκε από pdh74 στο θέμα Jotul i570 FL
για να δούμε..τι κατάφερα να βάλω..













Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139885 από pdh74
Απαντήθηκε από pdh74 στο θέμα Jotul i570 FL
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139888 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Jotul i570 FL
Καλόκαυστο να ειναι να το απολαυσετε,φαινετε σουπερ.
Το τελευταιο κοματι του τζακιου στο ταβαμι ειναι και αυτο isol το λεω μηπως χρειαζοταν καμια εκτονωση για την θερμοτητα της καμιναδας.
Μου αρεσει το γωνιακο, καλες καυσεις..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139889 από pdh74
Απαντήθηκε από pdh74 στο θέμα Jotul i570 FL
Σε ευχαριστώ.
όχι δεν είναι isol..είναι πυράντοχη γυψοσανίδα..υπάρχει εκτόνωση (αλλά δεν φαίνεται), στο οριζόντιο σκαλοπάτι που γίνεται μεταξύ της μπροστά και της πίσω γυψοσανίδας (του μικρού κομματιού στο ταβάνι). Σε κάθε περίπτωση το παρακολουθώ...έχω αφήσει και την θυρίδα καθαρισμού της καμινάδας..εάν χρειαστεί θα χρησιμοποιήσω εκείνο το άνοιγμα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139890 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Jotul i570 FL
Μια χαρα ειναι θα εχεις και τη ζεστη της καμιναδας στο χορο ολα φαινονται μελετημενα,
αντε και καλο χειμωνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ