Τζακι νερου

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136767 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου

αυτος ειναι ο κυκλοφορητης που εχει ενσωματωμενες 3 σκαλες.....ο υδραυλικος μου το εβαλε στην 3η σκαλα...



και εδω ειναι το πινακακι που δειχνει την θερμοκρασια νερου.εαν δεν το εβαζα αυτο πως θα ηξερε ο κυκλοφορητης σε τι θερμοκρασια να ανοιγει? εκτος αν ο υδραυλικος με εκανε προχειρη κατασκευη...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136768 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου
...παραθετω και φωτο απο ολη την εγκατασταση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136769 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Τζακι νερου
Η ένσταση που έχω είναι ότι αυτός ο θερμοστάτης είναι για αερόθερμα τζάκι και το αισθητήρίο του είναι για θερμοκρασία αέρα. Τη θερμοκρασία νερού πως τη μετράει? Το έχει βάλει σε φωλιά ή το κάνει με επαφή στο σωλήνα?
Επιβεβαιώστε απλά ότι η θερμακραία νερού που δίνει είναι αντιπροσωπευτική της πραγματικότητας και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Κανονικά το σωστό θα ήταν να βάλει κάποιο όργανο που είναι αμιγώς υδροστάτης μαζί με θερμόμετρο.

Υ.Γ.1 Η καμινάδα είναι απαράδεκτη για τζάκι. Σπιράλ και τζαπατσουλιές....

Υ.Γ.2 Στα υδραυλικά η κρύα επιστροφή γίνεται απο κάτω και η ζεστή εισαγωγή απο πάνω και διαγώνια σε σχέση με το κρύο. Αν κρίνω ότι έχει βγάλει απο τη μια μεριά πάνω τις εκτονωτικές βαλβίδες, έχω την εντύπωση ότι εισαγωγή-επιστγροφή γίνονται απο την ίδια πλευρά και δεν τις έβαλε διαγώνια όπως είναι το σωστό. Αν ισχύει αυτό, είναι φάουλ ο μάστορας.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": opelmania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136770 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου

Savvas έγραψε: Η μόνη ένσταση που έχω είναι ότι αυτός ο θερμοστάτης είναι για αερόθερμα τζάκι και το αισθητήρίο του είναι για θερμοκρασία αέρα. Τη θερμοκρασία νερού πως τη μετράει? Το έχει βάλει σε φωλιά ή το κάνει με επαφή στο σωλήνα?
Επιβεβαιώστε απλά ότι η θερμακραία νερού που δίνει είναι αντιπροσωπευτική της πραγματικότητας και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Κανονικά το σωστό θα ήταν να βάλει κάποιο όργανο που είναι αμιγώς υδροστάτης μαζί με θερμόμετρο.


ο θερμοστατης ειναι οντως απο ενεργειακο τζακι. ηθελε να μου τον χρεωσει κιολας 120 ευρω....μαλωσαμε κ δεν τον χρεωθηκα..εχει εναν ακροδεκτη αισθητηρα και τον εχει πιασει στο σωστο σημειο εξοδου του ζεστου νερου που δειχνει την θερμοκρασια....μετα τα λεγομενα σου θα τον ρυθμισω στους 55 βαθμους... κανονικα θα πρεπε να βαλει οπως λες ενα πιο σωστο οργανακι αλλα δεν ειχαν σκοπο να βαλουν ουτε αυτον που εβαλαν...ερασιτεχνες....ευτυχως στο πρωτο αναμμα ηρθε ενας τσακαλος και εκανε σωστη δυνδεση με οπως ειδες διπλη ασφαλεια εκτονωσης νερου κ χωρις να αλλαζω βανες για αλλαγη απο τζακι σε πετρελαιο..οτι θελω αναβω δλδ χωρις να ανεβοκατεβαινω στο υπογειο και να πειραζω βανες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136771 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζακι νερου
μια παρενθεση θα κανω μονο στην κουβεντα σας
αυτο τον θερμοστατη πεταξε τον (η αστον να βλεπεις μονο θερμοκρασιες για χαβαλε) και βαλε ενα υδροστατη ...δεν ειναι τραγικο το κοστος και μπορεις ισως να το βαλεις ικαι μονος σου
μπορει να γινει επικινδυνος με λιγη απροσεξια πχ off η ρυθμιση στροφων ...
στον κυκλοφορητη ποτε δεν βαζουμε διακοπτακι on-off !!!!
οσο για τον ενσωματωμενο ρυθμιστη στροφων που εχει στο 3 ...οταν αρχισεις να λειτουργεις το τζακι δοκιμασε στο 2 η ακομα και στο 1 (απο κει δεν κανεις ζημια) κι αναλογα αν ζεσταινονται σωστα τα σωματα το βαζεις στην χαμηλοτερη σωστη ρυθμιση ,,,φυσικα μπορει ναναι και η 3 αυτη απλα δοκιμασε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136772 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου

Savvas έγραψε: Η ένσταση που έχω είναι ότι αυτός ο θερμοστάτης είναι για αερόθερμα τζάκι και το αισθητήρίο του είναι για θερμοκρασία αέρα. Τη θερμοκρασία νερού πως τη μετράει? Το έχει βάλει σε φωλιά ή το κάνει με επαφή στο σωλήνα?
Επιβεβαιώστε απλά ότι η θερμακραία νερού που δίνει είναι αντιπροσωπευτική της πραγματικότητας και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Κανονικά το σωστό θα ήταν να βάλει κάποιο όργανο που είναι αμιγώς υδροστάτης μαζί με θερμόμετρο.

Υ.Γ.1 Η καμινάδα είναι απαράδεκτη για τζάκι. Σπιράλ και τζαπατσουλιές....

Υ.Γ.2 Στα υδραυλικά η κρύα επιστροφή γίνεται απο κάτω και η ζεστή εισαγωγή απο πάνω και διαγώνια σε σχέση με το κρύο. Αν κρίνω ότι έχει βγάλει απο τη μια μεριά πάνω τις εκτονωτικές βαλβίδες, έχω την εντύπωση ότι εισαγωγή-επιστγροφή γίνονται απο την ίδια πλευρά και δεν τις έβαλε διαγώνια όπως είναι το σωστό. Αν ισχύει αυτό, είναι φάουλ ο μάστορας.


η ζεστη εισαγωγη οντως γινεται απο πανω και η κρυα επιστροφη απο κατω...οσον αφορα το διαγωνια δεν καταλαβαινω πως το εννοεις...οτι ηταν απαραδεκτος ο παππους ηταν δε λεω...αφου ζοριστηκε και πηρε εναν αλλο να ρθει που αποδειχτηκε πιο τσακαλος σε σχεση με αυτον....το θεμα ειναι να μην εχω καμμια εκρηξη με το μωρο μεσα στο σπιτι και τοτε θα με ακουσεις στις ειδησεις...οσον αφορα την καμιναδα αστα να πανε...που μου ηθελε να μου βαλει την παλια του εργολαβου μιας και ειχα ανοιχτου τυπου μαντεμι τζακι...αφου δεν καπνιζει να σου πω την αληθεια δε με νοιαζει...

Υ.Γ να τονισω οτι το πινακακι-θερμοστατης ειναι συνδεδεμενος στον κυκλοφορητη... :dry:
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by opelmania.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ