Τζακι νερου

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136773 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Τζακι νερου
Διαγώνια σημαίνει ότι αν η εισαγωγή είναι αριστερά, η επιστροφή πρέπει να γίνεται δεξιά. Και το αντίστροφο.

Το σπιράλ στην καμινάδα, είναι ευαίσθητο και γενικά τείνει να κρατάει κάπνα και να καθαρίζεται πολύ δύσκολα. Ελπίζω να μην έχεις μελλοντικά πρόβλημα.

Επίσης καλό θα ήταν να σου είχε θερμομονώσει μονώσει το χώρο της γυψοσανίδας, σε ένα βαθμό μπορεί να φταίει και αυτό για κάποιες απο τις μυρωδιές. Το υδραυλικό τζάκι βέβαια δε σηκώνει τις θερμοκρασίες που έχουν τα αερόθερμα, αλλα όσο να'ναι οι γυψοσανίδες απο την καμινάδα υποφέρουν λίγο.

Κανένα άνοιγμα για να ελέγχεις περιοδικά τις ασφαλιστικές βαλβίδες δεν αφήσατε?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": opelmania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136774 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου

Savvas έγραψε: Διαγώνια σημαίνει ότι αν η εισαγωγή είναι αριστερά, η επιστροφή πρέπει να γίνεται δεξιά. Και το αντίστροφο.

Το σπιράλ στην καμινάδα, είναι ευαίσθητο και γενικά τείνει να κρατάει κάπνα και να καθαρίζεται πολύ δύσκολα. Ελπίζω να μην έχεις μελλοντικά πρόβλημα.

Επίσης καλό θα ήταν να σου είχε θερμομονώσει μονώσει το χώρο της γυψοσανίδας, σε ένα βαθμό μπορεί να φταίει και αυτό για κάποιες από τις μυρωδιές. Το υδραυλικό τζάκι βέβαια δε σηκώνει τις θερμοκρασίες που έχουν τα αερόθερμα, αλλά όσο να'ναι οι γυψοσανίδες από την καμινάδα υποφέρουν λίγο.

Κανένα άνοιγμα για να ελέγχεις περιοδικά τις ασφαλιστικές βαλβίδες δεν αφήσατε?


Ανοίγματα θα γίνουν δεξιά και αριστερά για να χω πρόσβαση στον κυκλοφορητή αν χαλάσει και στις βαλβίδες εκτόνωσης...θα κάνω πορτάκια με touch...δεν θα τα αφήσω έτσι...
Σε ευχαριστώ πολύ για την κουβέντα Σαββα και εύχομαι να είναι αποδοτικό(οι προδιαγραφές του τζακιού λένε απόδοση 80%,χωρητικότητα μπόιλερ 85λίτρα,μεγίστη θερμική ισχύς 28kwh)....
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136788 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζακι νερου

"opelmania"
το θέμα είναι να μην έχω καμία έκρηξη με το μωρό μέσα στο σπίτι και τότε θα με ακούσεις στις ειδήσεις...



Έκρηξη δεν νομίζω να έχεις...τα PPR (πλαστικά) όμως στην πρώτη στραβή θα τα πάρεις στο χέρι.
Είναι φύσιν αδύνατο να σκάσει το τζάκι (μέταλλο)... πριν από έναν πλαστικό σωλήνα.
Ο ορισμός της χρήσης του χαλκού είναι εδώ...όπως και του ανοιχτού δοχείου διαστολής.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136817 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου

χρηστος8 έγραψε:

"opelmania"
το θέμα είναι να μην έχω καμία έκρηξη με το μωρό μέσα στο σπίτι και τότε θα με ακούσεις στις ειδήσεις...



Έκρηξη δεν νομίζω να έχεις...τα PPR (πλαστικά) όμως στην πρώτη στραβή θα τα πάρεις στο χέρι.
Είναι φύσιν αδύνατο να σκάσει το τζάκι (μέταλλο)... πριν από έναν πλαστικό σωλήνα.
Ο ορισμός της χρήσης του χαλκού είναι εδώ...όπως και του ανοιχτού δοχείου διαστολής.


Οι πλαστικές σωλήνες έχουν μέσα ίνες για συστολή-διαστολή....έχει πράσινες χωρίς τις ίνες μέσα....εγώ έβαλα αυτές με τις ίνες με μικρή διαφορά κόστους από τις απλές...άσε που ο χαλκός ξέφευγε πολύ στα οικονομικά μου...
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136822 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζακι νερου
Οτι πεις καρντασι μου...δικο σου ειναι το σπιτι...δικα σου και τα χρηματα.
Στο τζακι νερου, η μια περιπτωση που θα γινει (το απευχομαι) η στραβη, θα εχεις ατμοποιηση που σημαινει ανω των 100 βαθμων θερμοκρασια οπωσδηποτε.
Τα πλαστικα δεν αντεχουν, ουτε και κατασκευαζονται για τετοιες περιπτωσεις...οχι απλως με υαλονημα...ακομη και με επενδυση αλουμινιου να ειναι θα καταστραφουν.
Σχεδον ολες οι εταιριες δινουν τα παρακατω νουμερα για αντοχη υλικου ppr σε συναρτηση με την θερμοκρασια.

Στους 20 βαθμους...50 χρονια ζωης...
Στους 40 βαθμους...50 χρονια ζωης...
Στους 60 βαθμους...50 χρονια ζωης...
Στους 70 βαθμους...30 χρονια ζωης...
Στους 80 βαθμους...25 χρονια ζωης...
Στους 95 βαθμους... 5 χρονια ζωης...

Αυτο ειναι και το ταβανι τους...απο 95 και πανω δεν δινουν χρονο ζωης στο υλικο γιατι γηρασκει ακαριαια ακομη και με ενα διωρο παραμονης σε αυτη τη θερμοκρασια...ο χαλκος δεν εχει κανενα θεμα με αυτες τις θερμοκρασιες.

Λυπαμαι που σου λεω αυτα που δεν θες να ακουσεις...ομως ετσι ειναι τα πραγματα φιλε μου.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να λαβεις οσα περισσοτερα μετρα ασφαλειας γινεται...ωστε να μην συμβει η στραβη και το φτηνο το πληρωσεις πανακριβα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136824 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τζακι νερου
Χρήστο
Καλό θα είναι να του εξηγήσεις του ανθρώπου και ΠΟΙΑ είναι η κατάσταση "συναγερμού" ώστε να την αποφύγει..

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ