Τζακι νερου

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136751 από opelmania
Τζακι νερου δημιουργήθηκε από opelmania
Καλησπέρα στην παρέα,
μιας και περιμένω το νέο κ πρώτο μέλος στην οικογένεια μου έκανα πρόσφατα τζάκι νερού στο διαμέρισμα μου για να ζεσταίνεται το παιδικό μιας κ το πετρέλαιο δεν είναι πλέον προσιτό για τις τσέπες μας παρόλο που διαθέτω ατομικό λέβητα πετρελαίου.
Τα αποτελέσματα του κατά πόσο θα είναι αποδοτικό θα φανούν στις κρύες μέρες του χειμώνα...
απλά θέλω να κάνω μια ερώτηση....για το τζάκι νερού ο υδραυλικός με έβαλε το πινακάκι που μπαίνει κ στα ενεργειακά το FC 810...το προγραμμάτισε να ανοίγει ο κυκλοφορητής στους 40 βαθμούς και να στέλνει τα νερά στα σώματα...μήπως πρέπει να ορίσω παραπάνω θερμοκρασία π.χ 50 για να στείλει αμέσως το ζεστό νερό στα σώματα κ αυτά με την σειρά τους να ζεσταθούν γρήγορα? Ποια είναι η ιδανική θερμοκρασία....έχει κανείς κάνει τζάκι νερού να με συμβουλέψει...
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλώς σας βρήκα...
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136756 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Τζακι νερου
40C είναι πολύ χαμηλά. Τόσο βάζουν τους κυκλοφορητές πετρελαίου. Στο τζάκι θα είναι καλό να τον ρυθμίσεις να ανοίγει πάνω απο τους 50C (εγώ το έχω στους 55 ) γιατί αλλιώς σύντομα θα σου γεμίσει το τζάκι με πίσσες (γϊνεται υγροποίηση των καπναερίων μέσα στο χώρο καύσης απο το κρύο μέταλλο).

Η θέρμανση των σωμάτων δεν έχει θέμα. Γϊνεται φυσικά αρκετά πιο αργά απο το πετρέλαιο, αλλά αυτή είναι η λογική της λειτουργίας του υδραυλικού τζακιού. Χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας (60-70C) για περισσότερο χρόνο λειτουργίας. Αυτό που λέμε αργά και σταθερά. Αντίθετα το πετρέλαιο δουλεύει πιο ψηλά (70-80C) και κόβει συχνά.
Συνοψίζω, άνοιγμα κυκλοφορητή στους 55-60C και φροντίζεις να κρατάς τη θερμοκρασία των νερών (ρυθμίζοντας το πόσα ξύλα θα βάζεις μέσα) μεταξύ 60-75C ανάλογα το κρύο και τις συνθήκες που θέλεις μέσα στο σπίτι.
Καλώς να τα δεχτείτε.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": opelmania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136761 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου
Σαββα ευχαριστω πολυ που απαντησες.....ευχαριστω κ για τις ευχες σου...
ακου να δεις πως εχουν τα πραματα....ειμαι απο Θεσσαλονικη...σημερα αναψαμε το τζακι αφου ολοκληρωθηκαν οι εργσιες συνδεσης,ντυσιμο γυψοσανιδας κ τα λοιπα...φυσικα το αναψαμε οταν βαλαμε την καμιναδα κ φυσικα στο σπιτι εγινε πανικος απο το καψιμο για πρωτη φορα του τζακιου,ξες να φυγουν τα βαψιματα της λαμαρινας και τα λαδια απο την καμιναδα... ειχαμε βαλει για ρυθμιση τον κυκλοφορητη στους 40 βαθμμους...αφου το αναψαμε σημερα να ξεμυρισει και αλλο απο τις βαφες εφτασε στους 40 βαθμους,ανοιξε ο κυκλοφορητης και οταν πηγε 42 εσβησε ο κυκλοφορητης κ αρχισε να πεφτει η θερμοκρασια,εφτασε μερι 36...γιατι αυτο? αρχισα να πανικοβαλομμαι κ λεω τωρα θα πεταξει νερα εξω....εβαλα παραπνω ξυλα κ αρχισε να ανεβαινει η θερμοκρασια παλι κ ο κυκλοφορητης να δουλευει... αρα λοιπον θα επιλεξω να ανοιγει ο κυκλοφορητης λιγο πανω απο τους 50 βαθμους.αψογα μεχρι εδω...επειδη ομως το πινακακι εχει 10 σκαλες ποια ειναι η ιδανικη για την συγκεκριμενη θερμοκρασια?
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by opelmania.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136762 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Τζακι νερου
Το αισθητήριο του υδροστάτη βρίσκεται στο τζάκι. Έτσι όταν κάνεις το άναμα, ανεβάζει θερμοκρασία το τζάκι, όταν πιάσει τη θερμοκρασία, ανόιγει ο κυκλοφορητής και έρχεται το κρύο νερό απο τα σώματα, οπότε η θερμοκρασί στο τζάκι πέφτει και κλείνει ο υδροστάτης του κυκλοφορητή, η θερμοκρασία όμως του νερού δεν αλλάζει ακαριαία αλλά σταδιακά όσο αναμιγνύονται τα νερα (το νερό έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα και τείνει να αργεί να μεταβάλει τη θερμοκρασία του όταν του προσφέρεις ή αφαιρείς θερμότητα) γι'αυτό και βλέπεις το θερμόμετρο να συνεχίζει να πέφτει. Όσο χρόνο πάρει το κυκλωμα τζάκι+σώματα να ζεσταθεί το νερό πάνω απο τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει τον υδροστάτη, θα συμβαίνει αυτό το φαινόμενο( τυπικός χρόνος απο 20-45'). Απο την ώρα που θα ζεσταθεί όλο το κύκλωμα, σταματάει αυτό το σκαμπανεύασμα και δουλεύει πιο στρωτά. Τότε είναι που επιδιώκεις να διατηρείς μία θερμοκρασία νερού μεταξύ 60-70C) ελέγχοντας πόσα ξύλα βάζεις στο τζάκι. Αυτή είναι η τυπική λειτουργία υδραυλικού τζακιού χωρίς τρίοδη αναμεικτική βάνα ή laddomat.
Ο υδροστάτης στους 55C νομίζω είναι καλή μια καλή επιλογή για να μην έχεις πίσσες και να ελέγχεις τη θερμοκρασία του χώρου. Πιο κάτω έχεις πιο πολύ πίσσα και πιο πάνω θα έχεις υπερβολική ζέστη, γιατί θα δουλεύεις με ψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας.
Στην αρχή μέχρι να ζεστάνει ο χώρος μπορεί να θες πιο ψηλές θερμοκρασίες, όταν όμως το τζάκι δουλεύει για πολλές ώρες το σπίτι ζεσταίνεται πολύ, οπότε χρειάζεται να κρατάς τα νερά κάπου στους 60C, αλλίως αρχίζει η ζέστη να γίνεται ανυπόφορη.

Υ.Γ. Στην αρχή η μυρωδιά είναι έντονη, αλλά φεύγει σε λίγες μέρες. Σε εμένα πήρε γύρω στις 3-4 μέρες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": opelmania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136764 από opelmania
Απαντήθηκε από opelmania στο θέμα Τζακι νερου

Savvas έγραψε: Το αισθητήριο του υδροστάτη βρίσκεται στο τζάκι. Έτσι όταν κάνεις το άναμα, ανεβάζει θερμοκρασία το τζάκι, όταν πιάσει τη θερμοκρασία, ανόιγει ο κυκλοφορητής και έρχεται το κρύο νερό απο τα σώματα, οπότε η θερμοκρασί στο τζάκι πέφτει και κλείνει ο υδροστάτης του κυκλοφορητή, η θερμοκρασία όμως του νερού δεν αλλάζει ακαριαία αλλά σταδιακά όσο αναμιγνύονται τα νερα (το νερό έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα και τείνει να αργεί να μεταβάλει τη θερμοκρασία του όταν του προσφέρεις ή αφαιρείς θερμότητα) γι'αυτό και βλέπεις το θερμόμετρο να συνεχίζει να πέφτει. Όσο χρόνο πάρει το κυκλωμα τζάκι+σώματα να ζεσταθεί το νερό πάνω απο τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει τον υδροστάτη, θα συμβαίνει αυτό το φαινόμενο( τυπικός χρόνος απο 20-45'). Απο την ώρα που θα ζεσταθεί όλο το κύκλωμα, σταματάει αυτό το σκαμπανεύασμα και δουλεύει πιο στρωτά. Τότε είναι που επιδιώκεις να διατηρείς μία θερμοκρασία νερού μεταξύ 60-70C) ελέγχοντας πόσα ξύλα βάζεις στο τζάκι. Αυτή είναι η τυπική λειτουργία υδραυλικού τζακιού χωρίς τρίοδη αναμεικτική βάνα ή laddomat.
Ο υδροστάτης στους 55C νομίζω είναι καλή μια καλή επιλογή για να μην έχεις πίσσες και να ελέγχεις τη θερμοκρασία του χώρου. Πιο κάτω έχεις πιο πολύ πίσσα και πιο πάνω θα έχεις υπερβολική ζέστη, γιατί θα δουλεύεις με ψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας.
Στην αρχή μέχρι να ζεστάνει ο χώρος μπορεί να θες πιο ψηλές θερμοκρασίες, όταν όμως το τζάκι δουλεύει για πολλές ώρες το σπίτι ζεσταίνεται πολύ, οπότε χρειάζεται να κρατάς τα νερά κάπου στους 60C, αλλίως αρχίζει η ζέστη να γίνεται ανυπόφορη.

Υ.Γ. Στην αρχή η μυρωδιά είναι έντονη, αλλά φεύγει σε λίγες μέρες. Σε εμένα πήρε γύρω στις 3-4 μέρες.


πιο αναλυτικα δεν θα μπορουσες να τα γραψεις....ευχαριστω πολυ μιας και δεν το κατεχω το θεμα κ για να μην εχουμε απροπτα με τον μπεμπη αργοτερα...οσον αφορα ομως την βαθμιδα της σκαλας του υδροστατη? που πρεπει να ειναι? την ανωτερη να επιλξω δλδ την 10η? συγνωμη αν σε ζαλισα με τις ερωτησεις μου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136766 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Τζακι νερου
Ο κυκλοφορητής είναι on-off (και αν έχει σκάλες ρύθμισης αυτές είναι επάνω στο σώμα του). Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει αυτό το πινακάκι. Στα αερόθερμα το έχουν για να ρυθμίζουν την ταχύτητα στο μοτέρ του αέρα. Στο τζάκι νερού όμως δε βλέπω τι μπορεί να προσφέρει. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ο υδροστάτης που δίνει την on-off εντολή με βάση τη θερμοκρασία του νερού..

Η ρύθμιση σε σκάλες είναι ροοστάτης για να κάβει ρεύμα, άρα το βάζεις στη 10η σκάλα για να δουλεύει απροβλημάτιστα ο κυκλοφορητής σου.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": opelmania

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ