Kratki oliwia 18kw δίφατση με γυαλί by nikosnektaria

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117099 από nikosnektaria
Τελικά ύστερα απο πολύ σκέψη αποφάσισα να γκρέμισω το παλιό Τζακι και να βάλω ένα ενεργειακο απο kratki .
Το γκρέμισμα ξεκινάει την Δευτέρα ...
Πιθανότερη επιλογή τζακιού oliwia 18 διφατσο όλο γυαλί !
Ευχαριστω παρα πολυ τον caftis για την βοήθεια του και τις συμβουλές του!!!!!
Όπως και τον κ. Δημήτρη απο την kratki .
Απο Δευτέρα η συνέχεια .........


Νίκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117236 από Gdevil
Αν θές βάλε στο προηγούμενό σου νήμα ένα μύνημα που να παραπέμπει σε αυτό το νήμα ώστε ο όποιος μελοντικος αναγνώστης να συνεχίζει εδώ εκείνο το νήμα

Δίφατσο όλο γυαλί εννοείς το OLIWIA δεξί ή το OLIWIA BS δεξί ?

Πάντως θα ήθελα να μας πείς είτε εσύ είτε ο κύριος Δημήτρης όσον αφορά την απόδοση του απλού oliwia και αυτού με γυαλιά πως γίνεται να είναι ίδια?
προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να φεύγει μία (ή και 2 ή και 3) ολόκληρη μαντεμένια πλευρά και μάλιστα με έξτρα σίδερα κολλημένα επάνω της από μία εστία, να αντικαθίστατει από τζάμι και η απόδοσή της να μη πέφτει.
Ναι και από το γυαλί θα παίρνεις ενέργεια, αλλά με ακτινοβολία και μάλιστα μόνο όση αφήνει να περάσει το γυαλί.
Με το μαντέμι είναι αλλιώς.

Ακόμα θα ήθελα, αν γίνεται, να καταλάβω ποιά η τόσο μεγάλη κατασκευαστική διαφορά ανάμεσα στις εστίες με λιγότερα kw από το οliwia (ζούζια, μάγια, βίκτορ, ερικ) και η απόδοσή τους πέφτει στο 70% ενώ το oliwia και το amelia είναι στο 78 και 79%

Γιατί τα γράφω αυτά? (πέρα από το προσωπικό ενδιαφέρον για να μαθαίνω)
Επειδή για τα 100 τετραγωνικά του σπιτιού σου τα 18 κιλοβάτ μου φαίνονται πολλά.
Αν πχ και τα 14 ή τα 16 kw τα μοντέλα είχαν την ίδια απόδοση θα σου έλεγα να πάς σε κάποιο από αυτά.
Μα θα μου πείς τι πειράζει? Ας είναι παραπάνω η ισχύς της εστίας που θα επιλέξω και εγώ θα καίω λιγότερα ξύλα.
και όμως.
Δεν είναι τόσο απλό.
Αν μία εστία που είναι για 18 kw εσύ την λειτουργείς και της ζητάς 10 kw τότε η απόδοσή της θα πέσει. Πολύ ή λίγο δεν ξέρω να σου πώ με σιγουριά αλλά στο μυαλό μου έχω την εντύπωση ότι θα πέσει και μάλιστα δραστικά.

Αυτάαααααα
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117522 από nikosnektaria
Ξεκίνημα λοιπόν για το γκρέμισμα .....



Νίκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117523 από nikosnektaria
Αυτο είναι το αποτέλεσμα με το γκρέμισμα !
Ενοχλεί λίγο η καμινάδα του 4ού ορόφου αλλα θα δούμε τι θα κάνουμε!


Νίκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117548 από nikosnektaria



Νίκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117592 από caftis
Αντε με το καλό Νίκο να ζεσταθείς γιατί έρχεται χειμώνας. Όσων αφορά τα παραπάνω που ρώτησε ο gdevil έχω να πω τα εξής σε μια εστία οταν βάζουμε 5 κιλά ξύλα για να πάρουμε τα 20kw αν είχαμε ένα απλό τζάκι με πόρτα θα περναμε μάξιμουμ το 40% τώρα επειδή στην συγκεκριμένη εστία υπάρχει η κόφτρα ο κόνος και το κλαπέτο φτάνουμε την εστία σε μια ενεργιακή απόδοση 79%.Το αν η εστια έχει 3 μαντεμια ή 2 η εστία την ίδια απόδοση θα δώσει απλά από διαφορετικά σημεία στην πρώτη περίπτωση απο τα 3 μαντέμια και το τζάμι ενώ στην δεύτερη απο τα 2 και το τζάμι σε γενικές γραμμές ο χώρος θα πάρει την ίδια ενέργεια από την εστία. Τώρα για την ενεργειακή απόδοση της oliwia σε σχέση με τις άλλες έχει να κάνει καθαρά με την πιστοποίηση που θέλει να πάρει η εταιρεία που έχει να κάνει καθαρά με την εκπομπή CO.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ