Invicta Selenic 700 by liakjim

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112707 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Οι διαστάσεις που δίνει η εταιρία είναι οι ελάχιστες. Με μεγαλύτερη διατομή πάλι θα παίρνεις την θερμική ενέργεια, άλλα σε περισσότερα κυβικά και με ελαφρώς χαμηλότερη θερμοκρασία.
Κι εγώ έτσι το έχω φτιάξει όπως εσύ χωρίς μόνωση στο πατάρι και με μόνωση της καμινάδας, αλλά ο τρόπος που προτείνει ο Τάσος είναι πιο σωστός.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112733 από georgiou.cr
Απαντήθηκε από georgiou.cr στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim

pontios74 έγραψε: στο παταρακι γιατι έβαλες γυρω γυρω απο τη καμινάδα πετροβάμβακα επίσης στο ταβανι δεν θα βαλεις καμμια μονωση?100 βαθμους θα τους έχει εκει πάνω!!


Για να μαθαίνουν και οι νεότεροι : προφανώς στο παταράκι αν κάνεις μόνωση με πετροβάμβακα δεν θέλει μόνωση και η καμινάδα, έτσι ?

Ωραία και αναλυτική η παρουσίασή σου Liankjim !!! Αν θες γράψε αργότερα τις εντυπώσεις σου απο τη χρήση του τζακιού και του εναλλάκτη, κατανάλωση και τετραγωνικά που καλύπτεις, γιατί και γω σκεφτόμουν να εγκαταστήσω το δικό μου όπως και συ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112744 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim

pontios74 έγραψε: στο παταρακι γιατι έβαλες γυρω γυρω απο τη καμινάδα πετροβάμβακα επίσης στο ταβανι δεν θα βαλεις καμμια μονωση?100 βαθμους θα τους έχει εκει πάνω!!


Βασικά ευχαριστω.
'Εβαλα μόνωση στην καμινάδα για να μην ζεστένεται ο χώρος πάνω από το παταράκι.
Σε συνδιασμο με την μόνωση του πετροβάμβακα στην γυψοσανιδα στο παταράκι , μετά απο 3 ώρες που το είχα τσιτώσει , ο χώρος εκεί πάνω ήταν ανεπηρέαστος. Στην αφή ήταν όλα κρύα , άρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112752 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim

georgiou.cr έγραψε: Ωραία και αναλυτική η παρουσίασή σου Liankjim !!! Αν θες γράψε αργότερα τις εντυπώσεις σου απο τη χρήση του τζακιού και του εναλλάκτη, κατανάλωση και τετραγωνικά που καλύπτεις, γιατί και γω σκεφτόμουν να εγκαταστήσω το δικό μου όπως και συ


Σε ευχαριστώ!!!
Το τζάκι θα τελειώσει σε 15 ημέρες. (τότε θα έρθει ο brother). Τότε θα πω και για τις εντυπώσεις μου.
Τα τετραγωνικά είναι 60τ.μ. στον κάτω όροφο (σαλόνο-τραπεζαρία / κουζίνα) κ άλλα 60τ.μ. στον πάνω όροφο (3 κρεβατοκάμαρες).

Να κ η φωτογραφία από το καπέλο ( στο κενό μπήκε πετροβάμβακας κ πυρίμαχο τσιμεντάκι) .


Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114613 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Παρουσίαση φάσης Γ:

Κλείσιμο θερμοθαλάμου :





Άνοιγμα για περσίδες = 40cm*15cm = 600cm^2 X 2 = 1200cm^2
και άναμμα :






Στα 20 λεπτά είχα 100C και σήκωμα στο χαρτί :




και τώρα στο πρόβλημα :

μετά απο 40λεπτά από την αρχή της αφής , είδα στο θερμόμετρο 140C!!! :sick:




και αναρωτιέμαι γιατί. Τήρησα το ελάχιστο μέγεθος των περσίδων του κατασκευαστή, δλδ τα 1200cm^2.
Γιατί λοιπόν τόσο ψηλα?
Εδώ φωτο από μέσα (έβγαλα την πλαινή περσίδα) , όπου φαίνεται και η ακίδα του θερμομέτρου :




Από μυρωδιές κτλ και μετά από 5 ώρες δεν είχα το παραμικρό.
Γιατί έδειξε τόσο ψηλά? Το θερμόμετρο το έλεγξα , έβρασα νερό και έδειξε σωστά 100C.
Μήπως η ακίδα ήταν πολύ μέσα?
Μήπως τελικά πρέπει να αυξήσω την διατομή? Και πόσο?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114616 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Απ: Invicta Selenic 700 by liakjim
Δοκίμασες με το κλαπετο ανοιχτό αν αλλάζει η θερμοκρασία?

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ