Wiking Optic (insert) 6-9kW by seeker

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78285 από seeker
Wiking Optic (insert) 6-9kW by seeker δημιουργήθηκε από seeker
Σε συνέχεια του θέματος(1) :

Η κασέτα μου (τύπου insert) είναι η Wiking optic(2) με τα εξής χαρακτηριστικά :

Nominal Heat Output :6 kW
Maximum Heat Output:9 kW
Efficiency Rating
Net 84 % Gross 74% -
αεροκουρτίνα - αυτοκαθαριζόμενο κρύσταλλο - Τριτογενή Καύση
μέση κατανάλωση 1,5-2,0 Kgr την ώρα






η κασέτα τοποθετημένη πριν, δεν είχε εισαγωγή εξωτερικού αέρα και επίσης δεν είχαμε βγάλει αεραγωγούς.





το παλιό τζάκι κουφάρι, έχει βγει η κασέτα και δημιούργησα εξωτερική τρύπα για αέρα, ο οποίος φεύγει με εύκαμπτο Φ100 και συνδέεται απευθείας στην κατάλληλη εισαγωγή επάνω στη κασέτα.






η κασέτα τοποθετημένη, με τα δύο ποτηράκια για τους αεραγωγούς Φ125, μόνωση στο πίσω μέρος.





τοποθέτηση του μαρμάρου και μόνωσης μετά από την σχετική κοπή για τις εξόδους καπνού & αεραγωγών.





Τελικό στάδιο η κασέτα ολοκληρωμένη, έχει δημιουργηθεί θάλαμος με 2πλή πυράντοχη γυψοσανίδα και με την σχετική εσωτερική επένδυση. Στην κεντρική περσίδα έχουμε τις απολήξεις των 2 αεραγωγών και την εκτόνωση, από εκεί περνάει και μέρος της inox καπνοδόχου (γίνεται μερική εκμετάλλευση της θερμότητάς της), η οποία έχει συνολικό ύψος 6 μέτρα και περνάει ανάμεσα από την παλιά χτιστή καμινάδα η οποία έχει υποστεί όλες τις σχετικές διεργασίες. Στην απόληξή της έχω τοποθετήσει inox καπέλο θυέλλης.

Σαν αποτέλεσμα, το τζάκι μεταμορφώθηκε. Η ζέστη στον χώρο που καλύπτω στα πιο δύσκολα σημεία φτάνει τους 22C χαλαρά και χωρίς ιδιαίτερο push-άρισμα της εστίας. Η βδομάδα τον δοκιμών έγινε με εξωτερικές θερμοκρασίες έως και 5C και με ανέμους νότιους, νοτιοδυτικούς.

Το τελικό μου συμπέρασμα : «ότι τζάκι και να πάρετε τεράστια σημασία παίζει η σωστή του τοποθέτηση. Χωρίς αυτήν δεν θα έχετε το αποτέλεσμα που θέλετε και σίγουρα δεν θα είναι αυτό που δίνει και ο κατασκευαστής του







(1) www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...mid=53&limitstart=75
(2) www.wiking.com/products/wiking+optic/tec...&wiking_lang_2012=no

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78292 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Wiking Optic (insert) 6-9kW by seeker
Να το χαρείς με υγεία!

Καλές και οικονομικές ζέστες!


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78317 από seeker
Απαντήθηκε από seeker στο θέμα Wiking Optic (insert) 6-9kW by seeker
Σε ευχαριστώ Γιάννη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78338 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Wiking Optic (insert) 6-9kW by seeker
καλοριζικο seeker


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78489 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Wiking Optic (insert) 6-9kW by seeker
Μπορείς να μας περιγράψεις πόση ώρα έχεις δευτερογενή καύση?
Και περί τριτογενή να μας έλεγες πάλι καλό θα μας έκανες..
:)

Κάποια άλλα ερωτήματα.
Τα μάρμαρα δεν τραβάνε κανά ζόρι τόσο κοντά στην εστία? Συστολές διαστολές εννοώ
Οι έξοδοι οι Φ125 από που τραβάνε αέρα? δλδ παρόχή από που έχουν?
Φυσικής ροής είναι ή υπάρχει βεντιλατέρ
Τι θερμοκρασίες βγαίνουν από τους αεραγωγούς?
Μπας και έχεις μετρήσει και τι κυβικά αέρα βγαίνουν από τους αεραγωγούς?
τα 1,5 με 2 κιλά ισχύουν ή τα ξεπέρασες?

Σόρρυ αν σε ζαλίζω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78548 από seeker
Απαντήθηκε από seeker στο θέμα Wiking Optic (insert) 6-9kW by seeker
Σε ευχαριστώ dimlyk.

Φίλε Gdevil,

Όταν ανάβω την εστία ο μοχλός στο κάτω μέρος δεξιά photo (1), είναι όλος τραβηγμένος προς το μέρος μου (προς τα έξω). Αυτό γίνεται μόνο όταν την ανάβω ή εάν χρειαστεί να βάλω καινούργιο ξύλο στην εστία σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να το κάνω παρά μονάχα για την πρώτη περίπτωση (άναμμα).


photo (1)


Από την κάτω πλευρά των μαρμάρων έχει γίνει επένδυση κεραμοβάμβακα με το ‘αλουμινιζέ’ αντανακλαστικό της θερμότητας, ως αποτέλεσμα έχουμε το μάρμαρο να δέχεται ελάχιστη ζέστη. Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι η εστία είναι Insert και όχι foyer.

Το όλο σύστημα λειτουργεί με φυσική ροή αέρα από την εξωτερική παροχή Φ100, η οποία καταλήγει απευθείας επάνω στην κατάλληλη υποδοχή της εστίας στο πίσω μέρος. Επίσης εάν παρατηρήσει κανείς στο κάτω μέρος, υπάρχουν γρίλιες όπου η εστία χρησιμοποιεί τον εσωτερικό αέρα του χώρου (primary air), ο οποίος όπως ανέφερα στην εισαγωγή, χρησιμοποιείτε μόνο όταν ανάβω την εστία, μετά μειώνεται έως και ελαχιστοποιείται η χρήση του με την ανάλογη ρύθμιση του δεξιού μοχλού.

Δεν έχω μετρήσει την ακριβή θερμοκρασία εξόδου από τους 2 αεραγωγούς, θα σας πω εμπειρικά ότι στο ημίωρο ίσα ίσα που μπορείς να ακουμπήσεις την περσίδα. Μετά το δεύτερο φόρτωμα της εστίας με ξύλα, αυτό γίνεται απαγορευτικό.
Επίσης στο κλασικό τέστ με τον αναπτήρα, ο ζεστός αέρας από τις περσίδες σε απόσταση 7-10 εκατοστών σβήνει την φλόγα.
Η ζέστη διαχέεται στον χώρο ομοιόμορφα, θα σας δώσω ένα παράδειγμα φίλου που με επισκέφτηκε πρόσφατα, δεν μπορούσε να πιστέψει ότι η θερμοκρασία του χώρου είναι αποκλειστικό δημιούργημα του ενεργειακού τζακιού. Τελικά πείστηκε και μάλιστα αποφάσισε να αποκτήσει και αυτός ενεργειακή εστία.

Για να έρθω στην κατανάλωση, αυτά είναι τα κιλά που καταναλώνει έως τώρα. Ξαναλέω ότι δεν την έχω Push-άρει. Ο κατασκευαστής δίνει max έως 3kgr την ώρα τα οποία δεν τα έχω φτάσει ακόμα, δεν έχει χρειαστεί.
Εάν παρατηρήσετε ο βαθμός απόδοσης της εστίας φθάνει το 83,9 %, τον οποίο βρήκα εξωπραγματικό σαν αριθμό, αυτά βέβαια στην αρχή πριν την αποκτήσω. Δείχνει όμως να ισχύει εξετάζοντας πια την κατανάλωση ξύλων, το αποτέλεσμα της καύσης σε υπολείμματα στάχτης (είναι ελάχιστα στο 14ωρο που δουλεύει ημερησίως τα ΣΚ), αλλά και η θερμοκρασιακή της απόδοσης.

Η εστία είναι Δανίας έχει πιστοποιητικά EN 13240 or EN 13229 and NS 3058 and NS 3059 καθώς και ένδειξη NordicEco Label(1).
Είναι αλμυρή η τιμή της, όμως νομίζω ότι σταδιακά γίνεται απόσβεση από την κατανάλωση σε ξύλα, για αυτούς τουλάχιστον που αγοράζουν, πήρα φέτος τον τόνο (πριν γίνουν κυβικά) την οξιά και τον δρυ στα 165€.


_____________________________________________
(1) www.nordic-ecolabel.org/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ