LaNordica Monoblocco 600 Tondo by jimopoulos

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98143 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα LaNordica Monoblocco 600 Tondo by jimopoulos

kkavalas έγραψε: το dovre 210kg το lanordica 336kg.μεγαλυτερο βαρος μαντεμιου μεγαλυτερη αντοχη εμφανησιακα το δευτερο ειναι λιγο ποιο ομορφο.η γνωμη του asteris που ξερει κατι παραπανω στο δευτερο.οι τιμη τους ειναι παραπλησια αλλα αν εχεις κατι παραπανω να μου πεις ωστε να ξαναδω για το πρωτο δεκτη καθε αποψη γιατι και τα λεφτα δεν ειναι και λιγα.

Δεν νομίζω ότι είναι 210kgr σιγουρα γυρω στα 245kgr
Yπαρχει λεπτομερή εγκατάσταση στο forum "Εγκατάσταση dovre 2180 cbgdcp"
ΤΟ μόνο που χρωστάω είναι να ανεβάσω ένα βιντεάκι για την λειτουργία του.
Θα το κανω όμως σύντομα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98168 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα LaNordica Monoblocco 600 Tondo by jimopoulos

kkavalas έγραψε: φιλε jimopoulos μιας και ειχες προβλημα καπνου να σε ρωτησω.αναμεσα σε dovre 2180 και lanordica 750 monoblocco iroccer εχω σχεδον καταληξει στο lanordica η καμιναδα μου ειναι 5-6μετρα να αφησω φ200 που εχει η να βαλω φ250 οπως μου προτειναν απο τον ξανθακο για καλυτερο ελκυσμο?

μην βαλεις με τιποτα 250,δεν θα πετυχεις ποτε χαμηλη καταναλωση.εγω εχω τωρα φ200 6 μετρα και με τα 2 κλαπετα κλειστα τρεχει σαν τρελη η φλογα.
5με 6 μετρα φ200 βαλε αναλογα τον οροφο και την στεγη που εχεις,και την περιοχη σου αν ειναι ανοιχτο το μερος.
θα το μετρησω συντομα με μπαρομετρο για να δουμε τι ψαρια πιασαμε.
εμενα παντως αν πρεπει το κατεβαζω 1 μετρο πολυ ευκολα διοτι τα τελευταια 2 μετρα ειναι εξωτερικη 2πλης μονωσεως,κοιτα και αυτην την παραμετρο.κανενας δεν προκειται να σου πει θα εχεις 14-17 μπαρ ελκυσμο πριν την κατασκευη γιατι δεν γνωριζουν,συνηθιζουν να βαζουν μεγαλυτερη διαμετρο για να εχουν το κεφαλι τους υσηχο μετα,να μην τους ζαλισεις οτι δεν τραβαει,αδιαφορωντας για το ποσα ξυλα θα καψεις μετα..

la nordica 600 tondo
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98170 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα LaNordica Monoblocco 600 Tondo by jimopoulos

GGEOR7777 έγραψε:

kkavalas έγραψε: το dovre 210kg το lanordica 336kg.μεγαλυτερο βαρος μαντεμιου μεγαλυτερη αντοχη εμφανησιακα το δευτερο ειναι λιγο ποιο ομορφο.η γνωμη του asteris που ξερει κατι παραπανω στο δευτερο.οι τιμη τους ειναι παραπλησια αλλα αν εχεις κατι παραπανω να μου πεις ωστε να ξαναδω για το πρωτο δεκτη καθε αποψη γιατι και τα λεφτα δεν ειναι και λιγα.

Δεν νομίζω ότι είναι 210kgr σιγουρα γυρω στα 245kgr
Yπαρχει λεπτομερή εγκατάσταση στο forum "Εγκατάσταση dovre 2180 cbgdcp"
ΤΟ μόνο που χρωστάω είναι να ανεβάσω ένα βιντεάκι για την λειτουργία του.
Θα το κανω όμως σύντομα...


Μα ξέρεις πως περιμένουμε αυτό το videaki? Αμάν πια.. Γιατί μας καθυστερείς? ;) :)

Αν μπορείς να "δείξεις" και πως δουλεύουν οι ρυθμίσεις της καύσεις από τα μοχλουδάκια του.
Και αν γίνεται κι τη 2γενή του.

Φιλικά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98171 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα LaNordica Monoblocco 600 Tondo by jimopoulos

kkavalas έγραψε: φιλε jimopoulos μιας και ειχες προβλημα καπνου να σε ρωτησω.αναμεσα σε dovre 2180 και lanordica 750 monoblocco iroccer εχω σχεδον καταληξει στο lanordica η καμιναδα μου ειναι 5-6μετρα να αφησω φ200 που εχει η να βαλω φ250 οπως μου προτειναν απο τον ξανθακο για καλυτερο ελκυσμο?


Αυτό με την "ανακυκλοφορία της κάπνας" ίσως να γινόταν κατά τη διάρκεια που ξεκινούσε το τζάκι λόγω:

1) Σχετικά μικρού ελκυσμού (με σκοπό την μετέπειτα οικονομία) λόφω Φ200.
2) Παγωμένης εστίας.... δεν είχε πυρώσει ακόμα.
3) Λόγω μεγάλης κόφτρας.
4) Μπορεί να είχε ξεχάσει τον αέρα κλειστό.

Όλα όμως οδηγούν στο μειωμένο ελκυσμό που μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους.

Στο δικό μου παρατήρησα και εγώ μια σχετική (απροθυμία) να ανέβει προς τα πάνω η κάπνα των ξύλων όταν αυτά αρχίσουν να πρωτοκαίγονται, αλλά μόνο όσο είναι κρύα η εστία/καμινάδα. Μετά, κανένα πρόβλημα.

Τι λέτε?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ